Стягнення коштів за дії РФ на Донбасі. Процес пішов?

Стягнення коштів за дії РФ на Донбасі. Процес пішов?

З 2014 року Україна подавала в Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) багато заяв про порушення прав людини на окупованих територіях з боку РФ. 25 січня буде винесено важливе рішення щодо справи України та Нідерландів проти Росії, яку розглядає ЄСПЛ. Про нюанси та довгу боротьбу на міжнародному юридичному та правничому полі розповідає слухачам Українського радіо колишній заступник Міністра юстиції України, Уповноважений з питань Європейського суду з прав людини у Міністерстві юстиції України Іван Ліщина.

0:00 0:00
10
1x

Процес пішов

З 2014 року, як каже Іван Ліщина, Україна подавала багато заяв щодо порушень прав людини на території Криму та Донбасу з боку РФ. Це були міждержавні заяви. Спочатку ці всі заяви суд зібрав в одну групу, а потім розділив на дві частини: одна стосувалася порушень прав людини в Криму, інша на Донбасі. Обидві справи було передано на розгляд Великої палати. У кримській справі, каже Іван Ліщина, вже було прийнято рішення щодо "прийнятності, в якій було встановлено факт ефективного контролю з боку РФ над Кримом із 27 лютого 2014 року". Зараз очікуються рішення щодо прийнятності і на Донбасі. "По донбаській справі це навіть важливіше, ніж по кримській. Бо Росія визнала, що над Кримом вона має контроль. Там було лише питання щодо часу, коли саме було встановлено цей контроль: коли було Крим окуповано, чи коли Росія його визнала своїм". Тут суд став на бік України і визнав факт контролю РФ над Кримом з часу його фактичної окупації. Росія ж щодо Донбасу каже, що "нас там нет". "Виходить, що і ефективного контролю РФ над цією територією ніби і не має. Але ми зібрали достатньо доказів щодо підтвердження ефективного контролю РФ над ОРДЛО. Це стосується тих територій, які було захоплено у 2014-2015 роках". 

Ефективний контроль

Це правничий термін. Іван Ліщина каже, що він може бути встановлений і за відсутності окупації або за недоведеністю окупації. А військова окупація встановлює саме ефективний контроль. "У нас ситуація посередині. Ми кажемо, що була окупація, Росія каже, що "нас там нет"". 

Індивідуальні справи

Якщо буде прийняте позитивне рішення, то воно дасть можливість впливати на рішення щодо індивідуальних справ, поданих до ЄСПЛ проти РФ. Бо суд, встановивши ефективний контроль, може перейти до розгляду цих заяв по суті і виносити рішення проти РФ. Але,  Іван Ліщина переконаний, що навряд чи Росія буде ці рішення виконувати. "Можливо, що такі рішення можна буде виконувати за рахунок арештованих коштів РФ, якщо буде вибудувана відповідна юридична конструкція". 

Читати також: Цьогорічний ВЕФ в Давосі пройшов максимально ефективно для України — Гончаренко 

Захист інвестицій

Це також буде впливати на подання заяв в інвестиційні арбітражі проти РФ на підставі угод, наприклад, України та Росії щодо захисту інвестицій. "Встановлення ЄСПЛ факту ефективного контролю вже дає підстави говорити, що Росія відповідальна за порушення прав інвесторів на цій території після 2014 року. Такі рішення виконуються за рахунок російських коштів, які не захищені імунітетами і перебувають за кордоном. Відкривається широкий простір для юридичних дій проти РФ на міжнародному рівні".

Росія визнала ефективний контроль 

"Коли ми цю справу починали в 2014 році, тоді факт встановлення ефективного контролю за цією територією був більш гострим. Бо Росія відмовлялася від цього. Але нам було важливо довести це до міжнародних політичних дипломатичних питань". Зараз Росія визнала ефективний контроль, коли провела так звані референдуми, змінивши конституцію і включивши декілька областей в свій склад. Хоча це був вже 2022 рік. Вони фактично визнали цей факт. "Зараз простіше екстраполювати це на попередній час. Юридично і технічно це важливе рішення". 

Трибунал

Це рішення жодним чином не вплине на швидкість створення трибуналу. "Але воно вплине на його юрисдикцію. Бо не доведеться доводити факт того, що "их там нет". 

Європарламент також днями ухвалив рішення по створенню трибуналу. Ми бачимо з цього, як формується міжнародна коаліція для створення якогось міжнародного суду/трибуналу, який би розглянув питання злочинів російської агресії. У нас, каже Іван Ліщина, є досвід Нюрнберзького трибуналу. Потім були інші трибунали. Вони створювалися під егідою ООН. "Але створення трибуналу навряд чи буде можливим за такою ж схемою, бо Росія є членом ООН". 

Фото: echr.coe.int