Як пережити енергетичний форс-мажор та чи будуть стягнені з Росії компенсації за руйнування енергосистеми ― Гардус

Як пережити енергетичний форс-мажор та чи будуть стягнені з Росії компенсації за руйнування енергосистеми ― Гардус

Внаслідок ракетного терору з боку РФ виведено з ладу майже половину енергетичної системи України. Відімкнення електроенергії та зв'язку як форс-мажорна обставина ― в ефірі Українського радіо цей аспект нашого сьогодення прокоментував Максим Гардус, експерт Офісу реформ Кабінету Міністрів України.

0:00 0:00
10
1x

Про ресурс української енергетичної системи

"Україні пощастило, оскільки у нас доволі розгалужена енергетична система з багатьма паралельними ланцюгами, які сполучають між собою регіони, об’єкти живлення з об’єктами генерації та споживачами. Тому навіть після таких жорстоких ракетних атак 10 жовтня і 15 листопада система не впала повністю. Проте будь-яка система має певний запас міцності, а наші генеруючі потужності старші за багатьох радіослухачів, тож це дається взнаки. З іншого боку, уряд зараз залучає іноземних партнерів для допомоги витратними матеріалами, необхідними для ремонту обладнання. Це тисячі різноманітних позицій плюс трансформатори, які є найбільшою проблемою в цій ситуації, адже виготовляти їх на замовлення ― дуже довго. Тому зараз шукають все, що можна, по всьому світу, щоб відремонтувати систему".

Яка порада українцям у цій ситуації?

"Думаю, треба виконувати ті рекомендації, які вже озвучені. Тобто готуватися до персонального порятунку: утеплюватися; робити запаси продуктів, які не псуватимуться в разі тривалої відсутності електрики; дотримуватися пожежної безпеки у квартирах щодо газових пальників, примусів тощо; запастися електрообігрівачами, електроковдрами на випадок відсутності опалення; продумати логістику щодо родичів і друзів, які мають житло з автономними джерелами енергії. На жаль, мешканці квартир не є автономними, вони залежать від централізованого тепло-, електро- та водопостачання".

Про можливість подавати позови на державу як постачальника енергії, котрий не виконує своїх зобов’язань

"Держава не є постачальником жодного кіловата енергії нікому, адже у нас ринкова економіка. Ваша лампочка чи телефон заряджається від мережі, яка належить приватним власникам, і ваша енергопостачальна компанія ― приватна. Епоха соціалізму закінчилась у 1991 році. Щодо позовів, таку ініціативу можуть активно підтримати українські юристи — вони одержать матеріальну користь. Але справа закінчиться дуже передбачувано: постачальник скаже, що війна є форс-мажором, і виграє позов. Однак наші шановні юристи покращать своє матеріальне становище у процесі цього позову".

Читати також: Рябцев: "Зруйнувати всю систему українського газопостачання неможливо"

Як розвиватиметься ситуація з енергопостачанням у містах?

"Це залежить від безпекової ситуації. Україна досить добре підготувалась до зими. У нас достатньо газу і вугілля, комунальні підприємства перевірили приміщення і техніку, оновили запаси витратних матеріалів для ремонтів. Але вся ця підготовка має безпековий фактор. Якщо нових великих руйнувань не буде, то наша система відновиться за певний термін, і ми будемо готові пройти зиму нормально. Крім того, триває наш процес євроінтеграції, відбувається реформа ринку газу. Ми налагодили відносини з нашими західними сусідами щодо юридичного і фізичного оформлення імпорту газу, хоча у підземних сховищах у нас його достатньо. Так само у нас є можливості імпортувати електроенергію з Європи.

Залишається проблема транспортування. Зараз дуже багато мереж постраждало. Метою ворога є втрата зв’язності нашої енергосистеми. Завдяки розгалуженню наші диспетчери роблять дива, коли вони перекидають енергію з одного регіону на інший за рахунок дубльованих чи потрійних схем. Тому маю надію, що в разі необхідності імпорту буде можливість перекинути енергію із заходу на схід. Щодо обсягів ― вони обговорюються. Йдеться про збільшення квот на понад кількасот мегават, це кілька енергоблоків теплової електростанції".

Чи можна позиватися проти Росії щодо руйнувань нашої енергосистеми?

"Недостатньо виграти позов, треба ще стягнути кошти. Тож це питання прямо пов’язане з арештом російських активів та виробленням механізмів їх видачі потерпілим від діяльності РФ. Прецедентів у світовій історії мало. Маємо приклад, коли постраждалі компанії в Кувейті отримали компенсації з арештованих активів Іраку. Думаю, що тут не будуть індивідуальні позови, адже це складно юридично і дуже дорого. Йдеться про об’єднані, колективні форми позовів великих генеруючих компаній".

Фото: Укренерго