"Звичайні десятирічні дівчатка думали про сукні, а Єлизавета ІІ вивчала законодавство Британії та військову справу", — Войтко

"Звичайні десятирічні дівчатка думали про сукні, а Єлизавета ІІ вивчала законодавство Британії та військову справу", —  Войтко

Вчора, 8 вересня з життя пішла британська королева Єлизавета, якій було 96 років, 70 з яких вона правила своєю країною. Українське радіо в пам’ять про цю видатну людину, яка дуже прихильно та тепло ставилася до України, збирає спогади про неї в українців, яким доля подарувала можливість особистого знайомства з королевою. Своїми спогадами в ефірі Українського радіо поділилася й журналістка, авторка книг "Реверанс Її Величності" та "Троянда з Букінгемського саду" про життя королеви Єлизавети ІІ та принцеси Діани Аріадна Войтко.

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:

"Мій чоловік — дипломат, який працював у Лондоні, тож в мене була нагода трохи більше довідатися про країну перебування. Але найсильніше враження від перебування в Лондоні за чотири роки залишила зустріч з королевою Єлизаветою. Я ніколи не думала, що в моєму житті щось таке трапиться, і коли отримала запрошення на прийом у Букінгемський палац, то почала хвилюватися і готуватися. Як правило, для дипломатичного товариства запрошення приходить за два місяці і там є певний протокол: що треба одягнути. Жінка повинна мати на собі рукавички, а чоловік — бути одягненим у форматі "white tie". Крім того, найголовніше для жінок — це навчитися робити реверанс, який повинен бути не мілкий і не глибокий, виявляти належну пошану до королеви. Тому жінки працівників посольства одразу мені сказали тренувати реверанс, бо це важливо. Й коли довелося зустрітися з Її Величністю на відстані простягнутої руки, подивитися їй в очі, відчути її енергетику, я, звісно, схилилася в реверансі", — розповіла Аріадна Войтко. 

Разом з тим, як зазначила гостя далі, свою другу книжку вона вирішила написати про принцесу Діану, яка для британців є вкрай важливою особистістю: "Королева дуже любила Діану, яка народилася неподалік маєтку в Сандрінгемі, яке було одним з улюблених для королеви. Вони спостерігали за цією милою дівчинкою і любили її, страшенно переживали за скандали, які були між принцом Чарльзом та Діаною. І королева, і принц Філіп постійно намагалися їх якось розрадити, втихомирити, помирити, але це не вдалося".

"З цікавих фактів про королеву можна розповісти, що їй повідомили, що вона стане королевою, коли їй було лише 10 років. Звичайні дівчатка в такому віці грають в ігри та мріють про сукні, а вона вчила законодавство країни, вивчала армійські справи. Це було дуже потрібно, адже коли вона стала королевою, то затверджувала військовий бюджет країни, програму діяльності уряду. Мене вразило, коли під час коронації вона склала обітницю і присяглася до останніх своїх днів служити народові. Й фактично так і вийшло. Першим прем’єром, який працював за її правління, був сер Вінстон Черчіль, який народився в 1874 році, а останній, п’ятнадцятий прем’єр, — Ліз Трасс  — народилася 1975 року. Тобто мала місце величезна ера, яку назвали "єлизаветинською ерою в Британії", — підсумувала Аріадна Войтко.

Фото: DW