war

"Цивілізований світ сподівався, що загроза війни минула і не займався масовою розробкою техніки і озброєння", — військовий експерт

6.08.2022 р., 07:40

Північна Македонія передала Україні радянські танки Т-72 та 4 військові літаки Су-25. Свого часу Північна Македонія отримала дуже велику допомогу від України у вигляді тієї ж зброї у 2001 році. Чи можемо ми це розцінювати, як допомогу-відповідь від Північної Македонії у знищенні свого часу албанських сепаратистів? Що стоїть за цими жестами? Про це слухачам Українського радіо розповів військовий експерт Сергій Грабський.

"У 2001 році Україна своєю військовою допомогою врятувала Північну Македонію. Ми їм давали тоді і гелікоптери, і своїх фахівців, які там перебували, і допомагали готувати танкістів на українських полігонах. Північна Македонія була повністю роззброєною після виходу звідти югославської армії. Завдяки саме нашій зброї македонська армія зупинила наступ албанських сепаратистів і зламала всі спроби ліквідувати державу, в якій мирно жили і албанці, і македонці. По сепаратистам було нанесено серйозний удар.

Північна Македонія визначалася зі своїм євроатлантичним вибором і обрала шлях свободи. Саме такі країни нам будуть допомагати і надалі. Жодної загрози зараз для територіальної цілісності Північної Македонії немає. Можуть бути розбіжності між деякими країнами в Альянсі. Але в одному союзі всі вони зберігають певні правила поведінки, які є гарантом стабільності і недоторканості кордонів кожної країни. Тому Північна Македонія сьогодні і зробила цей жест. Вони згадали наше бойове братерство і зараз передають нам зброю, яка врятувала їх тоді. В цій кількості вона не вплине глобально на перебіг ситуації. Але із краплин складається море. І допомога від кожної такої країни стає нам у нагоді. Ми вдячні кожній країні, яка зараз робить хоч і невеликий, але важливий внесок у нашу боротьбу. Бо всі розуміють, що Україна бореться не тільки за свою незалежність, але за демократію і цінності всього світу.  

Балкани були першими у нашій миротворчій місії. Північна Македонія стоїть трохи осторонь всього, що ми робили в балканських країнах у  проведенні миротворчих операцій. 

Ми вигребли все, що було у країн колишнього Варшавського договору і у країн, які мали зразки радянського озброєння. Така зброя вже не виробляється. Говорити про актуальність цієї зброї дуже складно. Ці запаси вичерпуються. Можна ще сподіватися на допомогу Болгарії та Румунії, бо вони продукують боєприпаси радянських зразків. Наша перспектива є у повній заміні радянських і пострадянських зразків на більш передові, але не настільки нові, як би нам хотілося зразки, що використовувалися країнами НАТО у 80 роки. Весь цивілізований світ сподівався, що загроза війни минула і він просто не займався масовою розробкою техніки і озброєння. Американці побудували останній танк "Абрамс" у 1992 році". 

Фото: mkd.mk

"Цивілізований світ сподівався, що загроза війни минула і не займався масовою розробкою техніки і озброєння", — військовий експерт

Новини по темі