"Кандидатський статус для України стане переломним в обороні Європи": військовий експерт про армію ЄС

"Кандидатський статус для України стане переломним в обороні Європи": військовий експерт про армію ЄС

Повномасштабна агресія РФ проти України стала сигналом пробудження для всієї Європи у сфері безпеки і оборони та змусила шукати скоординовані й ефективні шляхи для зміцнення обороноздатності. Про це у блозі на сайті Європейської служби зовнішньої діяльності написав верховний представник ЄС Жозеф Борель. За його словами, спустошення складів після військової допомоги Україні є найбільш очевидним прикладом недоліків Європи, але це стало найбільшим недоліком із тим, що Європа успадкувала від минулих бюджетних скорочень та недофінансування. За останні 20 років сукупні оборонні витрати ЄС збільшилися лише на 20%, витрати США — на 66%, Росії — майже на 300%, Китаю — на 600%. Як європейські країни мілітаризуються через російсько-українську війну розповів в ефірі Українського радіо заступник директора з міжнародних питань Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь.

0:00 0:00
10
1x

Найбільше зброї нам передали найменші країни

Як це не парадоксально, найбільше зброї Україні передали найменші країни Європейського Союзу. Якщо говорити про співвідношення їхніх територій, ВВП, економічної здатності, то це ті ж самі Литва, Естонія, Латвія, Чеська Республіка, Словаччина. Польща звичайно ж не може належати до країн, що є меншими за територією чи економічним потенціалом. З іншого боку, більшість країн, які надавали нам зброю активно, дуже швидко і вчасно (що в наших умовах є надзвичайно важливим) — це були наші найближчі сусіди і союзники Східної Європи. Країни Західної Європи у цьому плані були не такі ефективні.

Я підтримую слова Жозефа Бореля щодо пошуків шляхів зміцнення обороноздатності Європи, але, вибачте, у нас війна 8 років, а Європа прокинулася лише тепер. Європа була дуже розслаблена. Наш Центр років за десять до початку війни в 2014 році постійно на всіх заходах із європейськими партнерами говорив європейцям, що треба вже починати відбудовувати свої Збройні Сили, свою оборону і безпеку.

Європа була готова до миру, а не до війни

У Європі було здійснено не те, що повну демілітаризацію, але у них були Збройні Сили, які не готувалися до війни. Вони самі казали, що готові до миру, а не до війни. Очевидно, що і Путін готував свої стратегічні і військові плани з огляду на те, що Європа не готова до війни не лише технічно чи фінансово, але і ментально. Європейські країни і європейське політичне керівництво постійно говорили, що не може вже бути великої війни в Європі. Путін можливо трохи і неадекват, але ж він не повний ідіот. Україна доводила протилежне, що Путін конкретно і чітко готується до широкомасштабної війни в Європі. У 2014 році реакція Європи на анексію Криму була дуже слабкою. Це не стало поворотним пунктом, після якого Європа почала радикально змінювати своє ставлення до системи безпеки і оборони.

Європейський Союз, наші європейські партнери виявилися не готові до війни навіть після 8-ми років цієї війни. 

Росія готова була до повномасштабної війни у 2016 році

У серпні 2016 року наш Центр опублікував аналіз, де заявив, що Росія вже підготувалася до широкомасштабного наступу в Україну. На той час Росія завершила формування трьох нових армій біля території України. Це перша танкова армія у Москві, 20-та загальновійськова армія у Воронежі і 8-ма загальновійськова армія у Новочеркаську Ростовської області.

Ми тоді заявили, що питання широкомасштабного наступу на Україну є лише питанням часу. І цей час настав 24 лютого 2022 року. На жаль, до цієї дати європейці взагалі не були готові, тобто не відбулося радикальної зміни безпекової політики Європейського Союзу, так само у Німеччині чи Франції. Хоча Франція традиційно спрямована у своїй геополітиці на південь, більше дивиться на Африку і Близький Схід, аніж на схід, вважаючи, що там і без них розберуться.

Оборонний бюджет США — $700 млрд, ЄС — €200 млрд

США витрачають на оборону щороку 700 мільярдів доларів. Європейський Союз, якщо взяти всі країни ЄС, витрачає близько 200 мільярдів євро. Здається, що це немалі суми, особливо у мирний час. €200 млрд — це сума, яку витрачали країни ЄС і в 2012 році. Але в чому була проблема?

Формально є єдина політика безпеки і оборони ЄС, але не було конкретної стратегії, як застосовувати спільні європейські сили і як витрачати ці €200 мільярдів. Тобто спільних європейських сил як таких не було. Формально були так звані "бойові групи", тобто існувала лише концепція на папері. Кожна "бойова група" складалася із підрозділів різних країн Європейського Союзу, але на практиці ці "бойові групи" із 2006 року від часу свого створення жодного разу не застосовувалися. При чому не те що у бойових діях, а навіть в умовах допомоги під час надзвичайних ситуацій чи природних лих. А все це означає, що ці €200 млрд витрачалися в нікуди. Закупівля нової військової техніки залишалася на мінімумі.

Німеччина має на озброєнні лише 200 танків

Дуже характерний приклад — Збройні Сили Німеччини. У нас критикують Німеччину, що вона не так активно допомагає Україні на противагу США. Однак треба зважати, що Берлін упродовж 30 років після завершення Холодної війни та об’єднання Німеччини мав дуже романтичні настрій і підходи щодо оборони. Вони свої Збройні Сили не переоснащували на нове озброєння і поступово їх скорочували. Якщо взяти по сегментах, то в них є лише 200 танків. Це дуже мало для Німеччини. Якщо порівняти інтенсивність бойових дій в Україні, то в нас на деяких напрямках за тиждень може 200 російських танків знищуватися. Авіація у Німеччини вся застаріла, протиповітряна оборона — застаріла. Щодо стрілецького озброєння є величезні проблеми. Були програми з модернізації, однак вони так і не були запущені.

І це та Німеччина, яка має фінансові можливості і могла собі дозволити переозброєння, але не зробила цього. Що все казати про наших сусідів. Наприклад, Словаччина і Угорщина під час кризи 2008-2012 років взагалі на 40% скоротили своє асигнування на оборону. І навіть в таких умовах Словаччина передала нам ЗРК С-300, бронетехніку нашу пошкоджену ремонтують, самохідні артилерійські системи поставляють.

Загалом ситуація в Європі щодо оборони дуже погана, саме тому Путін так дуже себе бадьоро почував перед початком повномасштабного наступу на Україну.

Як Європі посилити свою оборону?

Усі програми з обороноздатності ЄС (зокрема і "Стратегічний компас" Європейського Союзу задля перегляду підходів щодо здійснення Спільної політики безпеки і оборони) ухвалювали до 24 лютого 2022 року. У цій програмі не було радикальних кроків, щоб посилити свою спільну безпеку і оборону.

Європейський Союз, якщо хоче стати більш боєздатним з погляду застосування своїх Збройних Сил, має виходити на спільну безпекову політику і застосовувати спільні підходи. Гроші на це Європейський Союз має. Європейські Збройні Сили так само є. Але треба так зробити, щоб їх можна було ефективно використовувати.

Я вважаю, що ухвалення рішення про кандидатський статус України може стати переломним для Європейського Союзу, бо Україна має ті підходи, які можуть допомогти Європі знайти своє призначення у сфері безпеки та оборони, щоб почати ефективно використовувати свої ресурси.

Навіть просто підсилюючи нині Збройні Сили України, передаючи нам зброю (зокрема можна створити європейську програму ленд-лізу для України, як це зробили у США) буде для ЄС величезним кроком уперед. Зі зближенням України до ЄС на основі українських Збройних Сил можна буде створити зачатки спільної європейської армії.

Фото: eda.europa.eu

Останні новини
"Якщо є абсолютний фаворит на Євробаченні, то ніяка політика не працює" ― Ігор Кондратюк
"Якщо є абсолютний фаворит на Євробаченні, то ніяка політика не працює" ― Ігор Кондратюк
Вони тут і зараз пишуть про війну! Що відбувається "за лаштунками" 4 Лабораторії драматургії?
Вони тут і зараз пишуть про війну! Що відбувається "за лаштунками" 4 Лабораторії драматургії?
Roxolana створила рімейк на хіт поп-зірки 90-х Русі
Roxolana створила рімейк на хіт поп-зірки 90-х Русі
"Телефон, ліхтар, свисток": як поводити себе, якщо ви опинилися під завалами? Коментує ДСНС
"Телефон, ліхтар, свисток": як поводити себе, якщо ви опинилися під завалами? Коментує ДСНС
Як підготувати оселю до опалювального сезону
Як підготувати оселю до опалювального сезону
Новини по темі
Тарас Прохасько про нову книгу, не останню війну і вивільнення від колоніалізму
Окупанти знову використовують "м'ясні" штурми в районі Бахмута — Родіон Кудряшов
Податок на доходи фізичних осіб в загальний держбюджет цьогоріч не заберуть — Савчук
Єльченко: головне, щоб російська делегація була позбавлена права виступати і взагалі заходити в будівлю ООН
"Заяви, які звучать з польської сторони, спрямовані на їхнього сільського виборця" — Всеукраїнська аграрна рада