Як працює банківська система у воєнний час — голова Ради Незалежної асоціації банків України

Як працює банківська система у воєнний час — голова Ради Незалежної асоціації банків України

Як працює банківська система у воєнний час, що робити, коли закінчується термін дії банківської картки, а відділення не працює, та чи досі діють кредитні канікули розповіла в ефірі Українського радіо голова Ради Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Олена Коробкова.

0:00 0:00
10
1x

Про роботу банківських відділень

На сьогодні працюють приблизно 78% банківських відділень. Це значна цифра, бо в період війни в нас було і 35, і 40 і 50%. Нині найбільша кількість відділень функціонує. У містах, де не зовсім спокійно, банківські відділення працюють, якщо дозволяє безпекова ситуація. Паралельно у нас відкриваються нові відділення банків, зокрема на звільнених територіях. Це залежить від того, які були пошкодження, скільки часу треба, щоб все відновити. Якщо не можна відкрити відділення, банки встановлюють банкомати. Фінустанови на сьогодні надають повний спектр банківських послуг, майже такий, як був і в мирні часи.

Безготівкові розрахунки не зупинялися взагалі ні на мить. Черги до банкоматів зникли десь на третій день війни. Тобто банківська система працює стабільно і надійно.

Якщо потрібне уточнення стосовно певного відділення, то є дві опції як це перевірити у конкретному населеному пункті. По-перше, можна знайти інформацію на офіційному сайті банку, там оновлюються дані щоранку з актуальним графіком роботи відділень. Друга опція — зателефонувати на гарячу лінію, що працює 24/7 і проконсультуватися.

Трапляється, що йдуть дуже гарячі бої і відділення відкривається лише в певні години. Або ж відділення можуть не приймати виручку від юридичних осіб через ризик акумулювати гроші в банку. Як показує досвід війни, найперше, що роблять окупанти — грабують банківські відділення.

Що робити у разі завершення терміну дії банківської карти?

Національний банк випустив рекомендації, щоб банки продовжували термін дії банківських карток автоматично. Усі картки з завершеним терміном дії обслуговуються. Ще є функція зробити віртуальну картку, яка практично повністю замінює класичну платіжну картку. Нею можна так само розраховуватися в магазинах, надсилати гроші онлайн, робити перекази.

Також банки надсилають картку поштою або передають через своїх агентів. Я б радила всі моменти обговорювати з банком та індивідуально обрати шлях для випуску картки.

Про кредитні канікули

Кредитні канікули — це не спрощення боргу і не його списання. Банки нараховують відсотки за користування кредитом, але не застосовують штрафні санкції за прострочення виплат за кредитами. Банки не можуть не нараховувати відсотки і просто списувати борги, бо кредити видаються за рахунок залучених коштів, зокрема депозитів.

Спрощення кредитів і зобов′язань щодо їхнього обслуговування, наприклад, сплати відсотків за цими кредитами, можуть якраз призвести до того, що треба взагалі прощати депозити і банки просто не зможуть функціонувати.

Банки розуміють, які зараз скрутні часи і вони шукають рішення компромісу і запровадили кредитні канікули. Якщо людина може сплачувати і не втратила роботу, то краще сплачувати відсотки, бо накопичується сума заборгованості і пізніше доведеться платити повну акумульовану суму, яка може згодом виявитися дуже суттєвою.

Якщо дивитися статистику, то в перший місяць війни упродовж березня чимало позичальників взагалі не брали слухавку. Нині цей відсоток зменшився. Обслуговуються десь 60-70% по іпотеці залежно від регіонів. Все це залежить і від розвитку воєнних подій та чи зруйноване це майно. Станом на два тижні тому вже було 100 тис. заявок стосовно зруйнованого та пошкодженого майна.

Про гарантування вкладів під час війни

Фонд гарантування вкладів громадян працює. Був ухвалений закон про підвищення гарантованої суми за вкладами до 600 тисяч гривень. Упродовж воєнного стану запроваджена стовідсоткова гарантія за банківськими вкладами. Це дуже своєчасне і правильне рішення, це світова практика. Чимало країн під час економічної кризи 2008 року запроваджували цей інструмент. Повна гарантія вкладів від держави — це посилення рівня довіри до банків і дуже вагомий психологічний чинник, що сприяє збереженню грошей в банківській системі.

З початком війни гривневі вклади зросли на 20%, тобто на 85 мільярдів гривень. Щодо валютних вкладів є трохи відтік, але лише на 2%. Це несуттєва цифра. Банківська система на сьогодні надліквідна, у нас понад 250 млрд вільної ліквідності. До того ж банки і далі кредитують громадян.

Фото: facebook.com/NationalBankOfUkraine