"Ситуація в Лукашенка зараз безвихідна, тому він намагається вижити. Явно присутній певний страх: фантомний — перед Заходом, і не фантомний — перед Росією. Це також спонукає його до певних дій, висловлювань лояльності та своєї підтримки. Разом з тим, Лукашенко дуже досвідчений та хитрий політик. Він не просто божевільний, як в нас його часто намагаються трактувати. Підігруючи Росії, він явно тягне час, сподіваючиь, що в історії стануться якісь події і в нього виникнуть варіації на майбутнє. Це стратеічний план", — розповіла Ірина Павленко.
Також, за словами аналітикині, в самопроголошеного очільника Білорусі є й тактичний план: "Російські війська опинилися в Білорусі вчасно з кількох причин. По-перше, йдеться про протистояння Росії з НАТО та погрози агресією щодо України. Також 27 лютого в Білорусі буде референдум з ухвалення Конституції, яка дає Лукашенку можливість залишатися на чолі країни вічно. Там передбачено поєднання президентського та спікерського посту. Більше того, Білорусь перетворюється на парламентсько-президентську республіку, тобто зростає значущість спікера. Білоруські аналітики говорять про те, що є два варіанти: перший — Лукашенко буде вічно поєднувати посаду президента та голови Ради безпеки, другий варіант — він буде спікером, а на президента поставить маріонетку".
"Також у ЗМІ Лукашенко заявляв, що Білорусь у випадку ескалації конфлікту з Україною буде робити так, як зробить Росія. Тобто він перекидає м’яч на поле РФ. Разом з тим, він показує, що Білорусь не буде першою, а послідує за Росією, якщо в тої вистачить сміливості піти на Україну", — пояснила Павленко.
Експертка висловила свою думку, що Лукашенко є щирим саме тоді, коли балансує між Заходом і Росією і погрози, зокрема в бік України, теж є елементом цього балансування: "В Лукашенка зараз дуже маленький вибір і він постійно звужується. Росія справді просувається на територію Білорусі, адже навіть ті навчання, які зараз відбуваються, є позаплановими. Лукашенко, звісно, каже, що це він запропонував, але це сумнівно. Скоріше за все, його поставили перед фактом. І присутність російських військ на території Білорусі справді рекордна. За оцінкою НАТО йдеться про біля 30 тисяч російських військових, які прибули на територію Білорусі. І питання, чи вони підуть після 20 лютого, коли закінчаться навчання. Адже в інтересах Росії зайти легітимно і публічно в Білорусь".
"Разом з тим, війна не в інтересах Білорусі і самого Лукашенка. Для них велика війна і білоруська участь в ній абсолютно невигідна. Позиція білоруської армії не є однозначною, аби сказати, що офіцерському складу та солдатам це треба. Крім того, для людей, які підтримують Лукашенка, він цінний та цікавий тим, що дає їм соціальні гарантії та стабільність", — наголосила експертка.
Проте Україні не варто, за словами Павленко, чекати, що у випадку повномасштабного конфлікту Росії і України, псевдопрезидент Білорусі стане нашим союзником: "Лукашенко грає виключно за себе та в своїх інтересах".
"Також слід розуміти, що у випадку повномасштабної війни дуже мало шансів, що проти Лукашенка піде й білоруська армія. Було небагато випадків, коли таке відбувалося. Якщо буде війна — армія виконувати свої функції до того моменту, поки вона не зайде в затяжний і складний мало керований процес. Єдине — воювати можна ефективно, а можна — неефективною", — пояснила Ірина Павленко.
Наостанок експертка розповіла про те, які війська можуть використовуватися для нападу на Україну з Білорусі: "На CNN вчора вийшов матеріал, де наголошувалося, що війська не поїдуть через білоруські болота та українські ліси. Тому в першу чергу йдеться про авіацію та ракетні війська".
"Завданням цих військ, як на мене, може бути залякування Києва та, можливо, відрізання західних областей. Йдеться про залякування їх авіа- та ракетними ударами, аби населення західних областей залишилося там, де є. Адже Росія в західній Україні категорично не зацікавлена", — підсумувала експертка.
Фото: РБК