"Тривожна валіза": що робити в разі надзвичайної ситуації та обстрілів?

"Тривожна валіза": що робити в разі надзвичайної ситуації та обстрілів?

Що робити в разі надзвичайної ситуації або опинившись у зоні бойових дій? Як сформувати "тривожну валізу"? Який стандартний набір предметів вона повинна містити? Про це в ефірі Українського радіо розповіла воєнна кореспондентка, головна редакторка редакції документальних програм у UA: Перший Євгенія Подобна.

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:

Як діяти в разі надзвичайної ситуації або опинившись у зоні бойових дій 

Якщо починаються бойові дії у твоєму місті чи селищі, треба насамперед зрозуміти, що ти будеш робити: чи ти будеш вступати до територіальної оборони, ти будеш захищатися, чи ти приймаєш рішення їхати, чи приймаєш рішення залишатися у себе вдома. Від цього насправді залежить дуже багато, і дуже важливо приймати це рішення зважено, тому що, на жаль, на Донбасі були ситуації, коли люди до останнього трималися, думали, що перечекають і все закінчиться, але гинули. 

Якщо починаються бойові дії і ви знаходитесь у будинку, то перше, що потрібно зробити, — це відійти від вікон, тому що вибуховою хвилею може розбивати вікна, під час обстрілів уламки дуже легко розбивають вікна, і ви можете отримати поранення. Тому зайдіть у кімнату, де немає вікон. 

Якщо це приватний будинок, то можна сховатися в погріб, якщо він укріплений і витримає якісь мінімальні навантаження. Тому що чим нижче людина знаходиться, тим вищі її шанси вижити. 

Якщо ви знаходитесь багатоповерхівці, то потрібно орієнтуватися по ситуації і намагатися спуститися у сховище, в підвал, в найближче укриття, яке знаходиться нижче рівня землі. Тобто підвали багатоповерхівок — хороший варіант, аби пересидіти там обстріли. 

Крім того, завжди має бути запас життєво необхідних речей. У випадку початку бойових дій варто мати насамперед запас питної води та їжі. Бутель питної води має бути завжди, тому що на Донбасі були випадки, коли у містах зникала питна вода, і люди чекали, поки її підвезуть. Або вода була недостатньої якості, і її не можна було пити. 

Де має стояти "тривожна валіза" і що потрібно в неї покласти 

Також потрібно мати якусь "тривожну валізу", розуміти, як вона збирається, і у випадку, якщо вам терміново треба покинути свій будинок, то її потрібно мати з собою. Наприклад, моя валіза стоїть у коридорі, неподалік від дверей. У мене є дуже багато знайомих на Донеччині, у яких багато років поспіль у підвалах та погребах вже все облаштовано для того, щоб там можна було пересидіти тиждень. Там є розкладушки, каремати, ковдри, запас теплого одягу, світчи, консервація, галети тощо. Тобто у випадку якогось загострення люди просто спускаються, і їм вже немає нічого такого особливого з собою нести.

Щодо того, що людина має обов’язково покласти в "тривожну валізу", то це запас ліків, якщо вона має якісь хронічні захворювання. Тому що були випадки, коли люди не могли вийти з підвалів, і їм було складно пересидіти обстріли без ліків. Крім того, зробіть собі міні-аптечку: нестероїдні протизапальні, анальгетики, кровоспинні, протидіарейні, бинти тощо. Важливо мати запас питної води та мінімальний запас їжі, яка дуже легка для перенесення і не псується швидко. Оптимальний варіант — це сублімована їжа. Також необхідно мати документи: паспорти, коди, свідоцтва про народження та шлюб, право власності на нерухомість. Бажано у файлах, вакуумних пакетах, у чомусь, що не мокне. Покладіть також ​​пауер-банки, трійник, ліхтарик і батарейки до нього, запальничку і теплі шкарпетки.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при Міністерстві культури та інформаційної політики визначив перелік найнеобхідніших речей, які насамперед потрібно покласти до своєї "тривожної валізи".

Заздалегідь підготуйте найважливіше: 

— паспорт і копії всіх необхідних документів (свідоцтво про народження, військовий квиток, документ про освіту, трудову книжку або пенсійне посвідчення, документи на власність);  

— гроші (готівку і банківські картки);  

— зарядні пристрої для мобільних телефонів;  

— радіоприймач, ліхтарик, сигнальні пристрої, компас, годинник, компактний набір інструментів (мультитул), ніж, пакети для сміття, блокнот, олівець, нитки, голки, сірники, запальнички; 

— теплий одяг (якщо є така можливість, підготуйте також термоковдру), нижню білизну, надійне зручне взуття; 

— гігієнічні засоби; 

— аптечку, включно медичними препаратами, які вживаєте щодня, а також рецепти на медикаменти;  

— посуд, в якому зможете приготувати, розігріти і зберігати їжу;  

воду і продукти харчування на 3 доби, які довго зберігаються і не потребують додаткового приготування.

Складіть речі у місткий, зручний рюкзак і тримайте його напоготові, адже у разі надзвичайної ситуації це скоротить час на збори.

Більше про те, як діяти у разі надзвичайної ситуації викладено в брошурі

Фото: pexels.com