Виробники прогнозують підняття цін в 2022 році. Наскільки значним буде зростання та чому – розповідає експерт

Виробники прогнозують підняття цін в 2022 році. Наскільки значним буде зростання та чому – розповідає експерт

Підприємства всіх секторів економіки прогнозують подальше зростання цін на власну продукцію. Про це повідомила пресслужба Національного банку України за результатами щомісячного розрахунку індексу очікувань ділової активності. Серед чинників, які зумовлюють подорожчання, названо стрімке подорожчання цін на енергоносії, дефіцит сировинних товарів, збільшення виробничих витрат, зростання загрози розвитку військового конфлікту та ускладнення світової епідемічної ситуації. Наскільки значним може бути зростання цін Українське радіо дізнавалось в президента Гуманітарного центру, голови Асоціації франчайзингу України Андрія Кривоноса.

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:
    • Володимир Лукін

"Причини подорожчання, які перелічив Національний банк, виглядають об’єктивними. Але суб’єктивно ми маємо додати відкладеним попит та відкладеним заробіток прибутку. Адже підприємці намагаються всіляко дозаробити, тим паче, що 2020-21 роки були не зовсім вдалими для більшості з них. Хоча роздрібна торгівля в загальному обсязі начебто зростала, але проблеми є, оскільки й витрати зросли. Також таким чином підприємці можуть відповідати на намагання держави спонукати їх до підняття заробітної плати. Адже підняття цін має дзеркальне відображення у бажанні працівників отримувати більше. Відповідно, перестраховуючись, що протягом 2022 року підприємці будуть змушені сплачувати більше заробітної платні, вони хочуть компенсувати це на початок року", – пояснив Андрій Кривонос.

За його словами, зараз в Україні немає економічних важелів, зрозуміти, як побороти питання відкладеного попиту: "Воно буде постійним, доволі стихійним й відповідно до різних груп товарів. За пандемії – це товари, які ми не могли прийти і вибрати, наприклад, одяг та взуття, продаж яких скорочувався щорічно 8-12 % в 2020-2021 роках".

"Виробники в цей час намагалися працювати і їм треба донакопичити товарні запаси для того, щоб задовольнити попит", – додав Кривонос.

Експерт зазначив, що для того, аби загальмувати ціни потрібні два окремих кроки з боку влади: "По-перше, треба активізувати роботу місцевих органів влади з ідентифікації людей, яким дійсно потрібна соціальна допомога. З іншого боку, треба робити кроки для доступу до фінансування самих підприємців, щоб вони більше брати кредити, запроваджувати енергоефективність в свою діяльність".

"В Європі чи в США про гроші думають в строках 3-5-7 років, а в нас якщо кредит не повернув через 2-3 місяці, то в підприємця вже починаються проблеми", – зазначив голова Асоціації франчайзингу України.

Читати також: Радник Президента Устенко про ціни на продукти та комуналку, яких варто очікувати в 2022 році

Також Кривонос торкнувся й питання того, як на ціни для українців буде впливати інфляція. В 2021 році споживчі ціни зросли на 10 %, проте НБУ очікує на повернення інфляції до 5 % до кінця 2022 року. 

"З інфляцією в Україні відбулася доволі цікава річ: вона розшарувалася у відповідності до різних верств населення. На жаль, якщо ми беремо сукупну цифру рівня інфляції, то він буде справді 7-9 %. Але інфляція саме для бідних верств населення буде вищою, тому що здорожчання продуктів є найбільш відчутним. Тим паче, що витрати на продукти харчування у бідних верств населення досягають 60-70 % їх сукупних витрат. Також на бюджети бідних і середніх верств населення суттєво вплинула зміна вартості комунальних послуг. Тому фактично для кожної людини інфляція буде різною через те, що вони купують різний набір товарів. А на багато товарів в 2021 році ціна збільшилася не на 7 %, а вдвічі", – підсумував Андрій Кривонос.

Фото: Економічна правда