war

"Ковідна тисяча" запущена. Експерт про те, де українці зможуть витратити кошти від Зеленського

13.12.2021 р., 18:51

Від сьогодні, 13 грудня, розпочинається тестування системи виплати "президентської тисячі" за вакцинацію від COVID-19. Виплати ж планують здійснювати з 19 грудня. Кошти поки що можна буде отримати виключно через мобільний застосунок "Дія". Як їх отримати, де витратити та чи допоможе "ковідна тисяча" українцям, Українське радіо дізнавалося в Андрія Забловського, керівника Секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України.

Програма:
Ведучі:
    • Володимир Лукін

Від сьогодні стартує програма "Одна тисяча гривень" для вакцинованих українців. Однак скористатися нею поки що можна буде лише у застосунку "Дія". З 19 грудня тут з’явиться програма  "е-підтримка", за допомогою якої, згенерувавши сертифікат  про вакцинацію, ви зможете отримати вже за два дні кошти. Отримати виплати матимуть можливість усі громадяни України від 18 років, хто отримали 2 дози вакцини. Після перевірки на наявність "зеленого сертифіката", "Дія" згенерує вашу віртуальну картку в обраному банку і поверне у застосунок. Витратити так звану "ковідну тисячу" можна буде як онлайн, так і офлайн, проте винятково на вказані послуги. Вони включатимуть відвідини театру, кінотеатру, музею, книжкових магазинів, придбання квитків в Укрзалізниці й внутрішніх авіарейсів. Також з нею можна буде сходити на концерт. Витрачати кошти, переказати на іншу карту чи зняти готівку буде неможливо. Президент Володимир Зеленський доручив уряду забезпечити, щоб громадяни у віці 60+ змогли використати цю тисячу гривень від держави за соціальними напрямками, зокрема на купівлю ліків. Механізми мають бути напрацьовані протягом тижня, а використання – вже з січня. Гроші в розпорядженні користувачів будуть впродовж чотирьох місяців з моменту надходження, після чого будуть втрачені, якщо ними не скористатися — прим.ред.

Фото: Facebook сторінка Тарас Гук

Отримання "ковідної тисячі" на віртуальну картку, згенеровану у мобільному застосунку "Дія", є доволі складним процесом. З чим пов’язана складність механізму?

Дійсно, виникають питання щодо механізму отримання. На щастя, Мінцифри запустила спеціальний інформаційний ресурс — https://id.diia.gov.ua/, де є відео та текстові інструкції з відповідями на найбільш поширені питання, що виникають у користувачів. Оскільки для людей, не особливо оцифрованих у сучасну епоху, тих, хто не користується порталом Дія, ці речі можуть бути складними.  

Звісно, було б простіше роздати кошти, але очевидно влада мислить іншими критеріями, виходячи з доцільності цільового використання. Хоча з точки зору підтримки економіки, перерахування коштів на банківські карти, без генерування віртуальних карток, дало б кумулятивний ефект для економіки. Все одно це був би додатковий споживчий попит, люди витратили б ці кошти чи на проїзд, чи на купівлю харчів чи задовольнили б інші потреби.

Але, як зауважив Міністр Шмигаль, влада прагне цілеспрямовано допомогти саме тим сферам, які найбільше постраждали від пандемії в Україні. Тому "ковідну тисячу" можна буде витратити на книжки, кіно, театр, концерти, спортклуби та внутрішні перевезення. 

Чи можуть люди без смартфонів отримати "ковідну тисячу"

Наскільки я розумію, люди, які не мають смартфонів, за нинішніх умов не зможуть отримати ці кошти. Але я впевнений, що механізм подолання цієї проблеми все ж буде віднайдений, оскільки такий стан речей буде цілком несправедливим.

Є статистика щодо кількості власників смартфонів і зрозуміло, що до цього переліку не входить значна частина людей похилого віку, пенсіонерів чи жителів невеликих населених пунктів. Вони не зможуть скористатися запропонованою опцією. Найдоступнішим способом отримання цих коштів для них є банківська картка або ж відділення Укрпошти.  

Тому потрібно шукати спосіб вирішення цієї ситуації, оскільки це буде несправедливим, у порівнянні з іншими категоріями населення.

Де саме можна буде витратити "ковідну тисячу" 

Від самого початку такі програми в Україні розраховані на точкову підтримку певних галузей бізнесу.  

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив, які саме це є галузі: креативна, спортивна, транспортна індустрія. Рішення, яке було прийнято на минулому тижні щодо МСС-кодів видів економічної діяльності, за якими буде надаватися підтримка, це — внутрішні авіаперевезення, внутрішні залізничні перевезення, театри, кінотеатри, спортзали, виставкові центри та музеї. Всього — 9 МСС-кодів. 

Проте, якщо підприємець не матиме відповідного МСС-коду, то операція може не пройти. Тому купити книгу в продуктовому магазині не вдасться. 

Коли в Дії можна буде згенерувати віртуальну картку для отримання "ковідної тисячі"    

Сьогодні ця опція у Дії запущена лише в тестовому режимі, а доступною стане лише з 19 грудня. Щоби згенерувати віртуальну картку, мобільний застосунок Дія слід оновити до останньої версії та знайти в ньому пункт "е-підтримка".

Про це вказано як в інструкції до використання мобільного додатку, так і написано в ЗМІ. Зранку ця функція лише була запущена і, традиційно, навантаження на застосунок зросло, тому опція стане доступною поступово. Адже ми вже були неодноразово свідками, коли Дія працювала недостатньо коректно через широкий наплив користувачів.

Фото: Facebook сторінка Галини Янченко

"Ковідна тисяча" запущена. Експерт про те, де українці зможуть витратити кошти від Зеленського

Новини по темі