В Україні офіційно запустили Бюро економічної безпеки: чим займатиметься?

В Україні офіційно запустили Бюро економічної безпеки: чим займатиметься?

25 листопада Кабмін запустив Бюро економічної безпеки, уже відоме за абревіатурою БЕБ. Очолює бюро колишній керівник Державної фіскальної служби Вадим Мельник. Коли установа реально запрацює і чим займатиметься розповів в ефірі Українського радіо старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай.

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:

Завдання БЕБ

Бюро економічної безпеки має стати і вже стає єдиним органом державної влади, що бореться з економічними злочинами не силовими методами, а аналітичними. Тобто має бути інтелектуальна робота, аналіз ризиків і норм законодавства, корупційних схем, грошових потоків, відкритих і закритих даних. На основі аналізу мають виявляти потенційні зони уваги, конкретних економічних злочинців. Також Бюро має працювати і в напрямку пропозицій до законодавчих змін. З моменту запуску Бюро усі повноваження щодо розслідування економічних злочинів формально передаються від СБУ і Державної фіскальної служби.

Про запуск БЕБ

Центральний апарат Бюро укомплектований на понад 30%. Це дає можливість запустити аналітичну та правоохоронну частини. У початковому стані перебуває запуск роботи Бюро у регіонах. На початок листопада завершився конкурс на посади аналітиків та детективів Бюро економічної безпеки.

Конкурс проводився доволі цікаво і викликає певні застереження, оскільки оголошення про початок конкурсів було розміщено публічно на сторінці Бюро економічної безпеки лише 29 жовтня із кінцевим терміном для подачі всіх документів 7 листопада. Тобто з урахуванням вихідних днів дуже мало часу залишалося для збору документів. Фактично за тиждень кандидати на посади мали зібрати чимало документів, зокрема медичну довідку, проходження попереднього психіатричного і наркологічного оглядів, довідку про відсутність судимості, декларацію за минулий рік, копію державного сертифікату про рівень володіння українською мовою. Ймовірно, що подалися на конкурс люди, які очікували на цей конкурс. Майже 80% переможців конкурсу є колишніми працівниками податкової служби.

Читайте також: Експерт про новостворене Бюро економічної безпеки: "Економічними злочинними схемами займаються передусім чиновники"

Поки для Бюро не виділили спеціальних приміщень і будівлі. Пресслужба БЕБ заявила, що відсутність приміщень може призвести до затягування передачі кримінальних проваджень до Бюро від правоохоронців. Певна небезпека справді є, оскільки чимало кримінальних проваджень можуть зберігатися під розпис і відповідно можуть завершитися строки досудового розслідування справ. У кримінальному провадженні є обмеження строку, протягом якого провадження треба або закрити або повідомити особі про підозру, а потім передати справу до суду. Для середньої тяжкості злочину це 12 місяців, для тяжкого або особливо тяжкого — 18 місяців. Є небезпека, що низка проваджень будуть закриті за закінченням строку.

Про кадровий склад

У Бюро економічної безпеки сподіваються, що відсоток колишніх працівників Державної фіскальної служби від загального складу центрального апарату не перевищуватиме 30%. Водночас законодавством не передбачено жодних обмежень для участі чинних та колишніх співробітників правоохоронних органів у конкурсних відборах до БЕБ. Усі гласні штатні працівники зі спеціальними званнями працевлаштовані в БЕБ на випробувальний 6-місячний термін. Вони пройдуть спецперевірку і будуть відповідно до них зроблені кадрові висновки.

Зарплатня працівників БЕБ становить від 42 до 47 тисяч гривень без урахування премій та надбавок. Хоч це і не ринкові зарплати для фахівців високого рівня, які здатні працювати з аналітикою, але вони могли б привабити спеціалістів із приватного сектору. Водночас це питання репутації і особистих ризиків. Фахівці цього напрямку хочуть бути впевненими, що цей державний орган буде доброчесний та буде можливість реалізувати себе і побудувати свою кар’єру чесно. З огляду на те, як на сьогодні превалює кількість колишніх працівників із фіскальної служби, ймовірно, це може відлякати чимало фахівців.  

Фото: facebook.com/BureauES

Останні новини
Допомагає переживати втрати: Мирослав Кувалдін випустив сингл "До побачення"
Допомагає переживати втрати: Мирослав Кувалдін випустив сингл "До побачення"
"Курський напрямок нам треба тримати до останнього" – розвідник
"Курський напрямок нам треба тримати до останнього" – розвідник
Усе ж таки друзі: Lely45 та Женя Галич представили спільний трек
Усе ж таки друзі: Lely45 та Женя Галич представили спільний трек
З кожним обстрілом відновлення передачі електроенергії по всій території України стає набагато складнішим – Попенко
З кожним обстрілом відновлення передачі електроенергії по всій території України стає набагато складнішим – Попенко
"Ми розраховуємо, що обороноздатність країни зросте" – Дмитро Лазуткін про збільшення бюджету на оборонку
"Ми розраховуємо, що обороноздатність країни зросте" – Дмитро Лазуткін про збільшення бюджету на оборонку
Новини по темі
Замість трьох гривень податку з літра сплачують копійки. Усе про нелегальні АЗС
Прибутки від нелегального бізнесу сягають 45 млрд гривень. БЕБ має повернути їх до бюджету – Шевчук
Повне перезавантаження БЕБ, податкової і митниці здатне дати бюджету до 200 млрд грн – Гетман
Павло Коваль: "Чорне" зерно ― це неоподатковане зерно
Железняк: Бюро економічної безпеки треба перезавантажити з нуля