war

Політолог про справу Труханова: 30 млн грн від Новинського — це готовність Ахметова розширювати коаліцію

24.11.2021 р., 21:35

Народний депутат України Вадим Новинський вніс понад 30 млн грн застави за Одеського міського голову Геннадія Труханова. 11 жовтня Вищий актикорупційний суд відмовив прокурору в арешті Труханова та призначив заставу розміром 30 млн 200 тис. гривень. 17 листопада Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду залишила це рішення без змін. 6 жовтня Труханову і ще трьом посадовцям Одеської міськради вручили підозри у зловживанні службовим становищем і участі в злочинній організації, що незаконно заволоділа активами територіальної громади Одеси та згодом легалізувала незаконно отримані доходи. Всього у справі 16 підозрюваних. Загальний розмір завданої шкоди оцінюють у понад пів мільярда гривень. Юридичний та політичний аспекти цієї справи проаналізував в ефірі Українського радіо директор Школи відповідальної політики Андрій Юсов.

Про можливий вплив Ахметова

Схоже, що внесення застави — це не просто рука допомоги від Новинського, який є бізнес-партнером Ріната Ахметова. Це публічний жест, щоб продемонструвати готовність Ахметова розширювати свою коаліцію, адже нещодавно пан Труханов заявив, що не збирається самостійно сплачувати заставу. Те, що це зробив публічно Новинський свідчить, що наразі формується своєрідний альянс між групою Ріната Ахметова та частиною регіональної еліти Одещини.

Те, що партія "Слуга народу" оголосила бойкот телеканалам Ахметова, швидше, говорить про політичну боротьбу, але навряд чи про боротьбу з олігархами.

Про безпрецедентність справи Труханова

Справа Труханова для України безпрецедентна, оскільки у багатьох містах України активісти та журналісти-розслідувачі говорили про незаконні земельні операції. Однак лише в Одесі нова антикорупційна інфраструктура намагається довести цю справу до кінця. І це не остання справа проти Геннадія Труханова. Розглядають не одну, а кілька справ. У конкретному епізоді його звинувачують у виведенні землі із комунальної власності у незаконний спосіб, створенні злочинної групи, до якої входять політична партія і депутатський корпус. Процес показовий і дуже важливий для подальшої боротьби з корупцією на місцях в Україні.

Про ймовірні наслідки для Одеси

Схоже, що швидких рішень у цій справі не буде. Триватиме довгий юридичний і політичний процес. Навіть якщо рішення будуть, то за ними слідуватиме робота адвокатів і апеляцій.

Водночас вирок Труханову можливий, оскільки правоохоронні органи тривалий час збирали матеріали. Нещодавно завершилося повне формування нової антикорупційної архітектури. Хоча сам Труханов і його адвокати стверджують, що справа політична, але доказова база є і якщо суд побачить, що доказова база достатня, це може стати найбільш резонансною справою з моменту створення і запуску Антикорупційного суду. Питання наскільки це рішення буде остаточним і наскільки вдасться захистити позицію держави і Одеської територіальної громади.

Читайте також: Рейтинг найбагатших українців Forbes: як підраховували статки Ахметова, Пінчука та Порошенка

Щодо конкретної ситуації в Одесі, то рішенням Антикорупційного суду, що може завершитися конкретним вироком для Труханова, для міста відкривається чимало питань. У разі дострокових виборів міського голови, готового кандидата на цю посаду важко назвати. Партія влади такого кандидата не має через низькі рейтинги. Найближчий фаворит, ймовірно, від ОПЗЖ пан Микола Скорик, відомий своїми проросійськими настроями. Це останній губернатор Одеської області за часів режиму Януковича. Залишається відкритим питання, чи зможуть прихильники демократичного проєвропейського табору сформувати в Одесі бодай якусь серйозну альтернативу в цій ситуації.

Про можливість подібних проваджень в інших регіонах

Хоча в Україні немає прецедентного права, але це рішення буде дуже символічним як у випадку обвинувального вироку, так і у випадку виправдання. Аналогічні звинувачення правоохоронні органи можуть висунути чи не в кожному великому місті України, бо схеми виділення земель під забудову — це переважно "сірі" схеми. Схожі питання правоохоронці можуть поставити і в Харкові, Києві, Львові та інших містах. 

Фото: omr.gov.ua

Політолог про справу Труханова: 30 млн грн від Новинського — це готовність Ахметова розширювати коаліцію

Новини по темі