Про використання мігрантів як зброї
Мігранти на білоруському кордоні — спланована спецоперація та елемент гібридної агресії проти об’єднаної Європи. Використання мігрантів у політичних цілях — не нова ситуація, таке траплялося 2015-го і 2016-го, коли була міграційна криза в ЄС. Експерти тоді стверджували, що Кремль доклав руку до того, аби спрямувати ці міграційні потоки із Сирії до Європи. У випадку з Білоруссю спостерігаємо наступний рівень роботи з мігрантами, коли режим Лукашенка повністю взяв на себе організацію доставки мігрантів на територію Білорусі поблизу кордонів з ЄС і фактично повністю організовує цей рух нелегальних мігрантів до Європи. Хоча об’єктивних причин, щоб такий рух зорганізувався немає. Життя не Близькому Сході складне, однак на сьогодні ескалація відсутня. Очевидно, цей рух мігрантів хтось організовує ззовні. Лукашенко навряд чи спромігся б самотужки влаштувати таку операцію, експерти говорять про російський слід.
Варто звернути увагу і на риторику Лукашенка, який останнім часом заявляє, що може перекрити транзит російського газу білоруською територією. Малоймовірно, що Лукашенко може робити такі жорсткі заяви без узгодження з Москвою.
Про реакцію України
РНБО розглянула питання мігрантів на білоруському кордоні, рішення залишилося секретним. Секретар РНБО Олексій Данілов стверджував, що всі відомства отримали вказівки і будуть їх виконувати. На питання, якщо мігранти прорвуть кордон з Україною, Данілов відповів, що відповідь буде дуже жорсткою.
Цікавою є заява Олексія Данілова під час виступу перед випускниками Програми "Стратегічне лідерство у секторі безпеки і оборони України" у Києво-Могилянській бізнес-школі: "Зараз ми знаходимося у дуже турбулентному періоді. Демократичні і тоталітарні режими переходять в активну фазу з’ясування стосунків".
Читайте також: Міграційна криза: як українська влада готується до захисту кордонів?
Також з’являлися окремі повідомлення, що з боку Білорусі у групах, які координують міграційний потік поширюються агітки, мапи і рекомендації арабською мовою, як обходити Польщу через територію України. Можливо, справді днями треба буде чекати появу і в нас "гостей" на кордоні.
Про реакцію Європи
Заява Урсули фон дер Ляєн — це вперше, коли офіційний представник Європейського Союзу чітко назвав міграційну кризу елементом гібридної агресії. У Європі розуміють, що ця криза має штучне походження. Україні варто було б відстежувати відносини Росії та Європи і одночасно не робити гострих заяв, оскільки росіяни можуть використовувати повідомлення українських посадовців з метою маніпулювання відносинами Києва з європейськими партнерами. Росія зацікавлена, щоб нас посварити. Зокрема недавня нібито пропозиція Німеччини про те, щоб Україна прихистила частину мігрантів, не була офіційною заявою. Йшлося про обговорення міграційної кризи між німецькими депутатами, під час якої вони висловили таке припущення. Не варто настільки оперативно і жорстко відповідати, як це зробив пан Данілов.
Для Європи важливо сконсолідуватися в цій кризі і виступити спільно для її подолання, бо звучать навіть звинувачення з ЄС, що буцімто Польща жорстко поводиться з нелегалами, хоча Варшава лише захищає свої кордони і фактично — кордони Євросоюзу. Кордони в ЄС іншого формату, якщо мігранти прорвуться до Польщі, потрапити до Німеччини їм буде дуже легко.
Про долю нелегальних мігрантів
Отримати статус біженців мігранти, які опинилися на кордоні з Білоруссю, не можуть, оскільки в Білорусь вони потрапляють законним шляхом і навіть отримують туристичні візи. Головне — як їх повернути на батьківщину, Мінськ не йде на співпрацю для вирішення цього питання.
Фото: dw.com