Обирай пісні. Визначай переможця

"Люди втомилися від демократів": експерт про майбутні вибори у Німеччині

14.09.2021 р., 17:31

До виборів у Німеччині залишається 12 днів. Про те, хто має реальні шанси на перемогу, в ефірі Українського радіо розказує експерт Аналітичного центру ADASTRA Ярослав Лепеха.

Про ситуацію у передвиборчій Німеччині за 12 днів до голосувань

Ситуація загострюється, політики починають звинувачувати одне одного в скандалах. Наразі ми бачимо 3-х лідерів цієї передвиборчої гонки: Християнсько-демократичний  та Християнсько-соціальний союзи, соціал-демократів та "Зелених". Зовсім нещодавно з'явилась новина, що прокуратура ФРН почала розслідування про напади і за статистикою найбільше таких нападів, кібератак і фейків було спрямовано саме на лідерку "Зелених" Анналену Бербок, вочевидь, у зв’язку зі збільшенням свого електорального приросту. Так, як вона є найбільшим антиросійським кандидатом, слідство вказує на 100% російський слід. На другому місці за кількістю нападів знаходиться представник ХДС Армін Лашет. І, фактично, жодних прецедентів не спостерігалося за Олафом Шольцем, представником соціал-демократів.  

Хто лідирує серед партій насьогодні? 

За найбільш свіжими даними соціологічної групи Insa, яка проводила опитування з 10 по 13 вересня, 27, 5% голосів належить блоку Меркель і 26% — СДП. Найбільш точні дані результати будемо спостерігати в день виборів у екзитполу. За 12 днів може вилитися ще маса фейків. До речі, говорять ніби в день виборів застосують правило, за яким виборець має бути протестований та вакцинований. Тільки тоді його допустять до голосування. Зараз відбувається страшна дезінформаційна атака з боку відомих сил, тому прогнози важко давати.

Правоцентристська партія канцлерки Ангели Меркель ХДС зберегла свої позиції як найсильніша партія після місцевих виборів у федеральній землі Нижня Саксонія. Чи може це вплинути на результати виборів?

Важко говорити, що якась одна земля може стати плацдармом для розповсюдження цінностей та ідей партії. Відбувається зміна покоління. Усі політики "Покоління Х", кому за 50, починають відходити від справ і забирають із собою певні цінності. Приходять "Зелені", які говорять, що треба захищати нашу планету, а для німців дуже важлива "особа". Тому, певний відсоток може відходити до "Зелених" або соціал-демократів. Але позиції ХДС ще сильні.

Про високі перспективи на лідерство Олафа Шольца

Кажуть, що Олаф Шольц — молодий соціаліст з Гамбургу, стане спадкоємцем Меркель, але його підозрюють в досить тісному зв'язку з Росією. Насправді ніхто не може точно сказати про це, проте я вже натякнув, що з боку російського світу на нього не було жодних фейкових нападів. 

Про майбутню співпрацю Німеччини з Росією

Я не здивуюся, якщо ультра-права партія "Альтернатива для Німеччини" заявить про необхідність ведення супер конкретного діалогу з Росією щодо поглиблення співпраці тощо. Адже проводилися різні популістські дослідження, які показали, що партія має не те що зв'язок з Росією, а й їхній бюджет. Для німців зовнішня політика не є супер пріоритетною. Ба більше, можна спостерігати, що в Німеччині є певний культ Володимира Путіна і його правління. Хоча Німеччина, одна з небагатьох країн, яка запровадила безпрецедентну програму допомогу бізнесу і виділила майже 50 мільярдів євро для нього; настільки ефективно провела вакцинацію і загалом здійснює жорсткий контроль над дотриманням правил, але люди втомилися від демократів. 

Про майбутню коаліцію та її вплив на розвиток та рух в міжнародних стосунках Німеччини

Коаліція формуватиметься після виборів. Ніхто не знає якою вона буде. Говорять, що можливо буде червоно-зелена коаліція. Також подейкують, що можлива коаліція "Вільної демократичної партії" Німеччини, але я думаю, що їм не буде чого запропонувати, через незначний відсоток для формування коаліції. Думаю, що коаліцію формуватиме 2 політичні сили. Я не бачу коаліцію, в якій є три теперішні фаворити, вони не зможуть сформувати коаліцію утрьох, у зв'язку із абсолютною розбіжністю. 

Про залежність України від німецько-російських стосунків 

В будь-якому випадку Німеччина триматиме панєвропейську політику плюс вестиме прямий діалог з Путіним, про який заявляла Ангела Меркель. Але у нас назавжди залишиться такий запобіжник, як США, який буде дороговказом для будь-якої коаліції та майбутнього канцлера. Для України буде важливим просити і наполягати на тому, аби отримувати енергетичні гарантії від Росії шляхом переговорів через європейських лідерів, безпосередньо через німецького канцлера або канцлерку. 

Наскільки соціал-демократи, в разі перемоги зможуть втримувати Німеччину на лідируючих позиціях в Європейському Союзі?

Якщо ми спостерігатимемо таку картину, як сьогодні, то, можливо, у пана Макрона є усі шанси, аби досягти французької гегемонії. Однак, ми знаємо, що Німеччина залишається найбільшим донором Європейського Союзу. Також можу сказати, що більш заточений на загальноєвропейську політику є блок Ангели Меркель, аніж соціал-демократи, які більше спекулюють на таких цінностях як пенсії, соціальні виплати, підняття мінімальної заробітної плати, тощо. 

Фото: www.pexels.com

"Люди втомилися від демократів": експерт про майбутні вибори у Німеччині

Новини по темі