Обирай пісні. Визначай переможця

Тимчасове управління на Укрзалізниці: чи зможе ініціатива РНБО вивести підприємство з критичного стану?

3.08.2021 р., 14:09

Рада Нацбезпеки ініціює введення тимчасового управління на Укрзалізниці через критичний стан підприємства. Про можливі кадрові зміни та ефективність національного перевізника, в ефірі Українського радіо говорить директор консалтингової компанії "Вільям-Інвест-Експерт" Віктор Медвідь.

Програма:
Ведучі:
    • Володимир Лукін

З чим пов'язані постійні кадрові зміни керівництва Укрзалізниці?

Перш за все, з тим, що непрозора сама процедура обрання керівництва створює такі ж підстави для непрозорого усунення від виконання обов’язків. Невиконання посадовцями певних корупційних навантажень призводить до їхньої оперативної заміни. Бо ж йдеться про мільйонні статки.

Навіть Володимира Жмака (ред. — екс-голова правління акціонерного товариства "Укрзалізниця") обирали, нібито, на прозорому конкурсі, але дуже обмеженим строком, фактично не давши змогу провести відповідний відбір і надати свою кандидатуру іншим претендентам. Це було перед Новим роком: опублікували, провели. Але навіть при обранні за відповідним конкурсом, слід зазначити, що встановлюються відповідні показники KPI (ред. — ключові показники ефективності) цілі та конкретні фінансово-економічні завдання. Це повинно відбуватися згідно певної процедури. Підставою для звільнення голови можуть стати фінансові показники, програми розвитку або стратегії Укрзалізниці. Має бути конкретно виписана процедура. Насьогодні та процедура, яка виписана, дає можливість маніпулювати керівництвом.

Чи має РНБО законодавче право взяти на себе роль керівництва Укрзалізниці?

Вважаю, що тут є порушення 107 статті Закону України "Про Раду національної безпеки і оборони України", адже є певні критерії які надають змогу РНБО здійснювати безпосередній контроль за органами виконавчої влади. РНБО не займається економічними питаннями, але мотивує прийняття рішень в економічних проблемах. Тому потрібно мати рішення Конституційного Суду з приводу цього. Але ми бачимо, що попередньо були вжиті заходи, спрямовані на блокування його діяльності і, станом на сьогодні, ми отримали неправомірні дії, яким, через 5-6 років при зміні влади, нададуть певну оцінку. Але це – не нормальна система прийняття рішень. РНБО просто імітує бурну діяльність, але не має компетенції для відповідного аналізу штату співробітників, тощо. 

Про тарифи Укрзалізниці

Тарифи затверджує Кабінет Міністрів України та несе відповідальність за них. Укрзалізниця ж фактично виконує поточні завдання як суб’єкт господарювання в чітких межах Кабміну, а також в межах нормативів Міністерства інфраструктури. Тому, якщо розглядати питання неефективності, то варто розглядатися його через призму уряду, який неефективно керує даним підприємством.

Про ефективність Укрзалізниці

Щодо шуму навколо неефективності Укрзалізниці, то неефективною є не в цілому акціонерне товариство, а управління ним. Тому що рівень зарплат керівництва фактично не залежить від якісних та кількісних показників національного перевізника. Якщо на приватних підприємствах є пряма кореляція, і від успішності підприємства залежить зарплата керівництва, то, відповідно, воно й працює на результат. А якщо в Укрзалізниці контракт не передбачає зацікавлення управління, то ми й бачимо, що наглядова рада, в кращому випадку, імітує виконання своїх повноважень, правління працює на корупційному потоці, щоб отримати свої відповідні преміальні. При цьому саме підприємство досить потужне, має монопольне становище на ринку, є можливість розвитку інфраструктурних проєктів. Тому, Укрзалізниця зараз існує не завдяки, а всупереч управлінню.

Фото: Віктор Медвідь, Facebook

Тимчасове управління на Укрзалізниці: чи зможе ініціатива РНБО вивести підприємство з критичного стану?

Новини по темі