Україна отримала технічний звіт Ірану щодо катастрофи літака МАУ: яка процедура далі?

Україна отримала технічний звіт Ірану щодо катастрофи літака МАУ: яка процедура далі?

Україна отримала від Ірану проект технічного звіту стосовно обставин катастрофи літака Boeing 737 української авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України", яка сталася поблизу Тегерана 8 січня 2020 року. Далі його має затвердити Міжнародна організація цивільної авіації. В.о. міністра транспорту та зв‘язку України в 2009-2010 роках Василь Шевченко в ефірі Українського радіо прокоментував, як далі можуть розвиватися українсько-іранські перемови та чому Україна поки не погоджується на пропозицію Ірану щодо виплати 150 тисяч доларів компенсації кожному постраждалому.

0:00 0:00
10
1x

ам звіт, про який йде мова, повинен бути проведений без тиску будь-яких державних органів у окремо взятій країні. Всі інші країни, які мають відношення до справи мають право направити своїх експертів і повинні бути долучені. Але цим розслідуванням все пішло зовсім по іншому шляху",зазначив Василь Шевченко

За словами екс-міністра, "порядок проведення відповідних розслідувань, відповідно до додатку 13 Конвенції про міжнародну цивільну авіацію, включає необхідне реагування та заходи. І найголовніше те, що розслідування повинно бути незалежне. І саме цієї незалежності ми не спостерігаємо". 

"Це відбулося фактично вночі, і тоді українські дипломати дещо не розібралися і також прокоментували, що авіакатастрофа сталася через проблеми з двигуном. Хоча був витік інформації про те, що пілот іранського судна, яке йшло на посадку, бачив і вів перемови з диспетчером. Він визнавав, що були сліди від ракет, а потім підтверджував, що бачив величезний вибух. І це було відомо тоді ж 8 січня. Президент Ірану Хасан Рухані 10 січня підтвердив, що літак був все-таки збитий ракетами "земля-повітря". Я думаю, що вони знали все це від початку, але тільки під тиском світового співтовариства керівництво Ірану зізналося, що це було збиття цивільного літака. Все це свідчить про те, що ми не спостерігаємо незалежності розслідування",  сказав він

Шевченко зауважив, що українська сторона також недопрацювала.

"Бюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів цивільної авіації в Україні дуже слабеньке. Зараз там навіть керівника немає, йому недостатньо фінансування, тому його активність слабка і воно не імплантоване у реальні світові розслідування. Тому нам треба обережно розраховувати на його ефективну роботу. Тоді підключилось Міністерство закордонних справ, але це не слідчий орган. І, я вважаю, що вони помилково у деяких випадках починали вести перемови про компенсації. А вони не є самоціллю. Україна є частиною міжнародної спільноти, яка входить до складу ІКАО і відповідає за забезпечення цивільної авіації, зокрема чесними розслідування і проведенням всіх заходів", пояснив екс-міністр

Щодо компенсацій, то Шевченко вважає, що саме поява розмов про компенсації підтвердила, що сторони будуть вести перемови. Він зауважив, що "сама Конвенція про міжнародну цивільну авіацію передбачає виплати у розмірі 113 100 спеціальних прав запозичення. І при конвертації сума складає майже 150 тисяч доларів".  

"Цивільне судно, яке збите військовими, це злочин. Восени був оприлюднений попередній звіт, де йдеться про помилку оператора зенітно-ракетного комплексу, що визнається людською помилкою. Хоча з цим багато хто не погодився, тому що військовий злочин і помилка  це зовсім різні речі. І дуже важливо, яким є трактування в остаточному звіті. Канадська сторона 15 грудня оприлюднила бачення спеціального радника прем'єр-міністра Канади, який чітко виписав їх розслідування, яке проводиться за межами ІКАО. Там вони зазначають, що довіряти відповідному розслідуванню немає підстав. Тобто це розслідування не дотримується базового принципу незалежності розслідування. І тут важливо, яку позицію зараз займатиме Україна при підготовці цього звіту. Важливо, аби Україна розуміла різнобачення у підходах, у довірі до цього звіту і як вона буде виглядати, коли на раді ІКАО цей звіт буде розглядатись. Україна може бути співдоповідачем. І виходячи з цього формуватиметься і враження про Україну, і про рівень функціонування органів державної влади", підсумував Шевченко. 

Нагадаємо, 8 січня літак МАУ розбився незабаром після вильоту з Тегерана. Він прямував до Києва. На борту перебувало 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, всі загинули.

11 січня Іран визнав, що випадково збив літак Boeing-737, який належить українським Міжнародним авіалініям. 

19 жовтня в Ірані розпочався другий етап переговорів щодо авіакатастрофи літака. Іран взяв на себе всю відповідальність за збиття літака МАУ і заявив про готовність виплатити однакову компенсацію родичам всіх жертв. Уряд Ірану повідомив, що він виплатить компенсацію в розмірі 150 тисяч доларів сім'ям кожного із загиблих в катастрофі літака МАУ в Тегерані. Речник МЗС Олег Ніколенко зазначив, що її розмір встановлять після перемовин.


Фото: Associated Press

Останні новини
Повернення додому: Sasha Boole  презентував сингл "Бути поруч"
Повернення додому: Sasha Boole презентував сингл "Бути поруч"
У центрі політики Трампа буде енергетичне домінування США — Іщук
У центрі політики Трампа буде енергетичне домінування США — Іщук
ТЦК та СП виконуватимуть свої функції до кінця війни — Веніславський
ТЦК та СП виконуватимуть свої функції до кінця війни — Веніславський
Нестандартний погляд на дитячу казку: Гурт NAZVA у колаборації з Артемом Пивоваровим випустив трек "Ток Ток"
Нестандартний погляд на дитячу казку: Гурт NAZVA у колаборації з Артемом Пивоваровим випустив трек "Ток Ток"
Коли кохання перетворюється на тягар: Golubenko презентував сингл "Мінімум"
Коли кохання перетворюється на тягар: Golubenko презентував сингл "Мінімум"
Новини по темі
Польські фермери припинили блокування кордону з Україною ― Балін
Історія родини журналіста Українського Радіо Володимира Пищика на тлі 20-го століття
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
"МСЕК існують": куди звертатися для отримання статусу особи з інвалідністю в час реформи? Коментує експертка
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко