"Шмигаль оголосив понад 4% зростання очікуваного ВВП та близько 6% дефіцит бюджету. Станом на сьогодні понад 4% зростання ВВП на наступний рік ─ це дуже оптимістично. Наприклад, МВФ закладає в межах 1%. Є багато експертів, які стримано оцінюють перспективи української економіки та загалом світової економіки на наступний рік. В Європі та США говорять, що відновлення після цієї кризи займе не один рік. Тому такий прогноз по економічному зростанню ВВП викликає питання", ─ зазначив Любомир Шавалюк.
Економічний експерт зауважив, що 6% дефіциту бюджету, закладені на наступний рік, мало відповідають сучасним реаліям.
"Питання щодо 6% дефіциту бюджету також є відкритим. На цей рік в бюджеті заклали дефіцит державного бюджету у розмірі 298 мільярдів гривень. У цьому якась логіка є, бо економіка падає і її потрібно стимулювати. І в теорії ми ніби працюємо, як і весь світ. Але за 7 місяців 2020-го року дефіцит держбюджету склав тільки 51 мільярд. Це означає, що в теорії ми заклали якусь цифру і думали, що стимулюватимемо економіку, а по факту цю цифру не виконуємо. Тобто у Раді закладається одне, а на місцях виконується інше. Відповідно невідомо, скільки буде по факту з таким управлінням: 6%, 10% чи 0%", ─ сказав він.
Шавалюк зауважив, що "у підготовці головного фінансового документа є специфіка нинішньої ситуації. Є багато статей витрат і видатків, які з’являються чи розширюються у результаті пандемії. І система має проявляти гнучкість. Ми повинні бути здатними і готовими розподілити гроші максимально ефективно. Бо який би ми бюджет не робили, ми його робимо за старими лекалами і не готові до нових викликів, а відтак ризики, які є, будуть реалізуватися".
На думку експерта, "найкраще, що можна зробити в даних умовах в контексті бюджету на наступний рік ─ це зробити акцент на його виконанні, на пришвидшенні деяких процедур для того, аби ті цифри, які є на папері, реалізовувались. А вже тоді думати, що класти на папір".
Фото: НБУ