Обирай пісні. Визначай переможця

Президента Косова звинуватили у воєнних злочинах. Як просуваються перемови Белград-Приштина

26.06.2020 р., 16:59

Спеціальна прокуратура в Гаазі, яка розслідує події війни в Косові у 1998-1999 роках, оголосила про висунення обвинувачень у воєнних злочинах Хашиму Тачі, президентові Косова, який колись був командувачем армії визволення Косово. Прокуратура звинувачує Тачі і ще дев’ятьох осіб у причетності до воєнних злочинів та злочинів проти людяності, включно з убивством майже ста людей і катуваннями та зникненням багатьох інших.

Програма:
Ведучі:

На цьому тлі під загрозою опиняються переговори між Сербією та Косово у Вашингтоні щодо можливості визнання. Цю тему коментує Віталій Мартинюк, виконуючий обов’язків виконавчого директора Центру глобалістики "Стратегія ХХІ".

Експерт заявляє, що заплановані на 27 червня переговори між Сербією та Косово з приводу мирного врегулювання конфлікту не відбудуться, з огляду на ситуацію, яка склалася. "Тачі не поїде, тому що до нього висуваються звинувачення, і прем’єр-міністр Косово теж відмовився їхати на цю зустріч. Відповідно, американська сторона, зокрема спеціальний посланник американського президента Річард Гренелл заявив, що буде погоджуватися нова дата такої зустрічі для проведення переговорів у Вашингтоні. Подальші перспективи є досить неконкретні", – коментує Віталій Мартинюк.

"Після візиту Лаврова (Міністр закордонних справ Російської Федерації – прим. ред.) до Белграда – столиці Сербії, відбулася також зустріч сербського президента Вучича з російським президентом Путіним у Москві 22 червня. І я думаю, що друга зустріч була важливішою. У такий спосіб керівництво Сербії погоджує свою позицію щодо подальшого врегулювання косовської проблеми, а також отримує підтримку з боку Москви на міжнародному рівні для посилення своєї власної позиції. Втім, якщо прив’язати до зустрічі, яка мала бути завтра, то тут Росія навряд чи могла якимось чином вплинути", – додає експерт.

"Інше суперництво – це брюссельський формат перемов Белград-Приштина. Він був ключовим, і завершився проміжним результатом в 2013 році, коли була підписана угода між ними, але потім після цього почалися найголовніше і найдраматичніше. Ця угода зависла, вона не імплементувалася на практиці і, взагалі, косовське питання повисло в повітрі без конкретних перспектив врегулювання, тому Сполучені Штати вирішили взяти більшу відповідальність на себе. Вони запустили власний трек перемов між Белградом і Приштиною, щоб якимось чином вивести ситуацію з глухого кута. Але і тут не було особливих результатів. Між тим в Євросоюзі заявляють, що готові організувати таку зустріч, але в Парижі. В європейських медіа гуляє дата 17 липня. Наче Макрон саме на цю дату хоче провести черговий раунд переговорів за посередництва Франції і Німеччини. В даній ситуації президент Тачі більше довіряє Вашингтону," – розповідає експерт.

"Україна не визнала незалежність Косово і у нас це питання відкладене до схвалення остаточного рішення. Позиція України буде формуватися залежно від результатів перемовин між Белградом і Приштиною. Для України дуже важливо, як і на чому вони зможуть зійтися. Крім цього, українські миротворці продовжують виконувати свої міжнародні обов’язки на території Косово, тому стабільність в цьому краї теж є важливою".

Втім, експерт заявляє, що рівень можливості обміну територіями дуже низький, тому що це може бути небезпечним прецедентом у міжнародних відносинах.

Фото: facebook-сторінка Хашима Тачі

Президента Косова звинуватили у воєнних злочинах. Як просуваються перемови Белград-Приштина

Новини по темі