Мобільний додаток

Велика парламентська середа: чи ухвалять банківський законопроект та звільнять главу НБУ

13.05.2020 р., 10:20

Народні депутати на черговому позачерговому засідання планують заслухати звіт Глави НБУ, провести годину запитань до Уряду, ухвалити закон про банки та розглянути ще з півтора десятка питань. Як повідомив народний депутат від партії "Батьківщина" Іван Крулько, більшість депутатів "Батьківщини" не планують підтримати банківський законопроект у зв’язку з тим, що його положення є неконституційними. У свою чергу, народний депутат від партії "Європейська солідарність" Володимир Ар'єв прокоментував, чи може ухвалення банківського законопроекту призвести до звільнення Якова Смолія з посади глави Національного банку України і які це матиме наслідки. Про це народні обранці розповіли в ефірі Українського радіо.

"По-перше, треба розібратися, що малось на увазі ініціаторами цього законопроекту, а саме ― прийняти закон, щоб унеможливити повернення "Приватбанку", який став державним, його колишнім власникам. У законопроекті, який виноситься сьогодні у сесійний зал, передбачається, що по всіх банках, які були Національним банком, пані Гонтаревою, просто знищені, немає юрисдикції українських судів. Тобто є банки, які були знищені незаконно, по них є рішення судів. І вже дійшли до Верховного Суду. Тоді власники можуть отримати компенсацію. Але після прийняття цього закону ніякої компенсації, жодного відновлення свого права не можна буде отримати через український суд, тому що на нього не буде поширюватись юрисдикція", ― зазначив Іван Крулько.

Нардеп прокоментував, чому партія "Батьківщина" вважає, що банківський законопроект порушує одне з положень Конституції.

"Конституція України передбачає, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, які виникають в державі. Таким чином, не може прийматися закон, який визначає, що на певну категорію справ юрисдикція українських судів не буде поширюватись. Це немислима норма для будь-якої демократичної правової держави. І ми як адекватна політична сила не готові за таке голосувати", ― сказав він.

Крулько повідомив, що, "натомість, партія "Батьківщина" подала законопроект, який можна було б проголосувати, де написано, що якщо колишні власники "Приватбанку" хочуть повернути свій банк рішенням суду і якщо навіть буде таке рішення суду, то воно набере чинності тільки після того, як колишні власники повернуть державі, акціонерам і приватним особам усе те, що їм слід повернути".

Іван Крулько також зазначив, що під час години запитань до Уряду планує дізнатись "щодо додаткових виплат лікарям, чому їх не видали, що заважає, адже кошти у бюджеті є і стабілізаційний фонд створений".

Народний депутат від партії "Європейська солідарність" Володимир Ар'єв прокоментував, чи може ухвалення банківського законопроекту призвести до звільнення Якова Смолія з посади глави Національного банку України.

"Зеленський, коли прийшов до влади, говорив, що все буде прозоро і демократично, але, тим не менш, як і Кучма підминає всі повноваження під себе. Національним банком хочеться порулити самостійно. Я цілком не виключаю, що будуть спроби захопити у тому числі і керівництво Національного банку України. Але тоді це нівелює всі потуги із прийняттям банківського законопроекту для розблокування співпраці з МВФ, що фінансово врятує фінансову систему України, тому що вже МВФ бачить всі ігри і не сприйме зазіхання на незалежність НБУ. І вже є жорсткий сигнал українській владі, що програма Міжнародного валютного фонду з довготривалою і більш широкою зменшена. І це вже знаки для інвесторів, що в країні щось не так. Наші західні партнери неодноразово говорили про те, що незалежність Національного банку як регулятора необхідно зберегти за будь-яких обставин. І якщо це не почують, тоді будуть наслідки не тільки для української влади. Він них будуть страждати й українці", ― зауважив нардеп.

Фото: Голос України 

Велика парламентська середа: чи ухвалять банківський законопроект та звільнять главу НБУ

Новини по темі