Мобільний додаток

Міжнародні інвестори готуються до кризи і виводять кошти з України – економіст Любомир Шевелюк

13.03.2020 р., 14:03

Вчора Національний банк України вчергове знизив облікову ставку по кредитах до 10 % річних, а до кінця 2020 року планує досягнути 7 %. Чи є передумови для такого зниження і чому цього разу воно збіглося зі стрімким послабленням гривні Українському радіо розповів економічний експерт Любомир Шевелюк.

"Останні декілька кроків в бік зниження ставки призводили до того, що за останні квартал-два комерційні банки дуже суттєво знизили ставки за депозитами і, можливо не так суттєво, за кредитами. Але зараз ситуація змінюється і, я думаю, що банки займуть вичікувальну позицію", – розповів Любомир Шевелюк.

Економіст не згоден з головою Національного банку України Яковом Смолієм, щодо того, що значне послаблення курсу гривні до долара та євро є наслідком людської паніки та реакції на коронавірус, а також нестабільність у світі: "Голова Нацбанку говорить, що це результат чистої психології людей, але коли це стосується мільйонів людей чи тисяч інвесторів, то це не психологія, а тренд ринку. В нашому випадку за рухами на міжбанківському валютному ринку стоїть те, що, на мою думку, у світі почалась гостра фаза економічної кризи. Фінансову ми вже бачимо, а економічну побачимо через місяць-два, адже статистика завжди йде із запізненням. Зараз інвестори масово виводять гроші з країн, які розвиваються. Вчора навіть була інформація, що за 20 чи за 30 днів з ринків, які розвиваються, було виведено 40 мільярдів доларів. Як це проєктується на Україну? У нас на ринку дуже активний "Сітібанк". Минулого року, коли іноземні інвестори масово скуповували українські держоблігації, цей банк продавав валюту і купував гривню, тому що він – головний посередник в Україні для операцій нерезидентів. Зараз банк працює в зворотному порядку: продає гривню і купує валюту. Це означає, що нерезиденти, які минулого року заходили в Україну, зараз з неї виходять. Тому я б говорив прямо, що міжнародні інвестори готуються до кризи, переводять капітал в безпечні "гавані", виводячи його з України". 

"Щодо того, чи можливе пониження облікової ставки до 7 %, то оскільки кризові процеси розвиваються досить стрімко, я думаю, що на певному етапі НБУ стане перед тим, що потрібно підвищувати облікову ставку. Це потрібно для того, щоб обмежити відплив капіталу з України", – висловив свою думку Любомир Шевелюк.

За його словами, інтервенції Нацбанку – це не єдиний засіб, який зараз треба використовувати, аби стабілізувати ситуацію: "Нацбанк знизив національну ставку на один відсотковий пункт і по суті відповів на вчорашні тренди. Коли ситуація в світі більш-менш спокійна і розгортається повільно, то це нормально, коли між двома рішенням про облікову ставку півтора місяці, вони нічого не змінюють. А зараз ситуація розвивається дуже стрімко і працювати по вчорашніх подіях і трендах – це розкіш".

Щодо того, чи може Нацбанк змусити комерційні банки знизити відсотки по кредитах, експерт зазначив, що подібні прецеденти в історії були, але вони рідкісні і неуспішні: "Це неефективно. Значно ефективнішою була б, наприклад, програма уряду про 5-7-9 % кредитування бізнесу. Це краще, ніж адміністративним розчерком пера обмежувати відсотки, тому що тобі з’являється подвійне ціноутворення, тіньові речі".

ФОТО: pixabay

Міжнародні інвестори готуються до кризи і виводять кошти з України – економіст Любомир Шевелюк

Новини по темі