war

Нова митниця — це про простіший, швидший і прозоріший сервіс — нардеп Олександр Ковальчук

11.12.2019 р., 15:19

8 грудня в Україні офіційно запрацювала Нова митниця, а 10 грудня відбулася прес-конференція "Запуск нової митниці" за участі керівника Державної митної служби України Максима Нефьодова. Про головні завдання реформованої митниці, масове звільнення працівників та ротацію кадрів та про боротьбу з корупцією з контрабандою — про це в ефірі Українського радіо говорили з заступником голови комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, членом депутатської фракції партії "Слуга народу" Олександром Ковальчуком.

"Насамперед, ми маємо розділяти роботу митниці як органу і роботу комітету та народних депутатів як законотворців. Нова митниця — це ініціатива, яка прийшла до нас від керівництва Митної служби України. Ідея полягає у тому, що це не скорочення кількості митниць. Умовно, було 26 управлінь, а буде 16. Це такий формат, що є керівник і служба, яка йому підпорядковується, а 16 управлінь об’єднують ті 26, тобто меншої кількості не буде. Просто територіально у одного управління буде більше пунктів, більше населених пунктів, більше виконавців, які працюють у цій сфері", — зазначив Олександр Ковальчук.

Фото — facebook.com/uanewcustoms

Нардеп пояснив, чому відбулось масове звільнення працівників на митниці.

"Звільнення відбувались для того, щоб провести конкурс і прийшли нові люди в нову митницю. З тим і було пов’язано звільнення людей для того, щоб за тими конкурсами, які будуть розпочаті наприкінці цього року і завершені наступного року прийшли нові люди, нові керівники і нові виконавці", — сказав він.

На цю тему — Нефьодов: понад 500 найбільш одіозних співробітників митниці будуть звільнені

Ковальчук спрогнозував, які зміни українці відчують на митниці.

"Я розумію, що всі хочуть прокинутись вранці, коли є нова митниця, і щоб все було по-новому. Але головне завдання митниці — це не тільки комфорт під час перетинання кордону. Як ми це бачимо і розглядаємо, це, насамперед, забезпечення роботи бізнесу, який здійснює імпорт та експорт вантажів через наш кордон. Більше 30% бюджету сформовано за рахунок надходжень з митниці. Тобто це основні завдання, які виконує служба. Якщо говорити, коли зміни відчують українці, то це складно прогнозувати. Це питання потрібно ставити безпосередньо розробникам  самої ідеї і тим, хто буде її впроваджувати. Звичайно, ця система, яка зараз запроваджується, націлена на те, щоби всім учасникам, які отримують сервіс на митниці, було простіше, швидше і прозоріше", — пояснив нардеп.

"Я знаю, що ведуться переговори з багатьма країнами не тільки стосовно квот, а й стосовно обміну інформацією, що є дуже важливим моментом для налагодження роботи митниці, для прозорості роботи митного органу. Наскільки ці квоти будуть збільшені чи зменшені, цю інформацію також потрібно отримати безпосередньо в учасників переговорів, а саме — в митниці України і та іншої країни. Але я впевнений, що наші побажання будуть враховані", — додав Олександр Ковальчук.

Ковальчук прокоментував, як нова митниця передбачає зменшення обсягів корупції. 

"Сьогодні, коли керівник митниці не має можливості забезпечити ротацію працівників на митниці, а якщо там є, умовно, зговір і працюють в команді по якійсь налагодженій схемі, а для того, аби ця робота була або припинена, або щоб було некомфортно і неможливо її гарно налагодити, потрібні постійні ротації людей. Аби це робити, керівнику потрібно звертатись до керівника на місці, керівник на місці має дати команду своїм підлеглим. А, напевно, кожен зараз думає, що якщо підлеглий займається корупцією, то і керівник має до того відношення. Тому цей процес і не відбувається. Нова митниця дасть можливість безпосередньо управляти цим процесом з центру, з Києва. На ранок приходить розпорядження, що ця бригада їде на той пункт перетину, а ця бригада стає сюди. Ротація має бути постійною. Крім того, не тільки митниця відповідає за ці ганебні явища на наших кордонах. У нас є доволі багато різних служб, які мали би займатись цією проблемою на митниці і відслідковувати цей прямий корупційний процес, тобто хабарі", — зауважив він.

Читайте також — Нефьодов: "ми працюємо з документами, хапати за руку і тягти в суд мають правоохоронці"

Нардеп підкреслив, що "на перезапуск митниці надії покладаються, тому що це не тільки перезавантаження кадрового персоналу. Це також розмови про те, що потрібно більше інструментів для того, щоб перевіряти вантажі. На жаль, не всі наші митниці облаштовані сканерами, вагами. А це потрібно зробити".

Олександр Ковальчук пояснив, на якому етапі перебуває процес розробки боротьби з контрабандою.

"Ми не можемо реформувати митниці інших країн. Фактом є те, що у більшості країн світу є зловживання на митниці. Тому що фізично перевірити всі ті контейнери, автомобілі і пакунки, які в’їжджають і виїжджають з країни, просто неможливо. Є статистика, що в деяких країнах лише 10% вантажів перевіряються фізично або проходять черзі сканери. Є компанії, яким просто довіряють. Те, що в інших країнах існує контрабанда, це факт. І якщо товар виходить з України як контрабанда, то він так само приходить в іншу країну і потрапляє на блекмаркет тієї чи іншої країни. Для того, щоб вдосконалити роботу по відслідковуванню контрабанди, потрібні технічні засоби. На жаль, коли ми говоримо про якісь ініціативи чи законопроекти, які передбачають додаткові витрати з бюджету, не так швидко проходять через рішення комітетів та голосування у Верховній Раді. І тут парадокс: для того, щоб відслідковувати більше контрабанди або контрафакту, потрібні додаткові технічні засоби, але для того, щоб з’явились технічні засоби, нам потрібне фінансування. А щоб отримати фінансування, треба витрати з бюджету. І виходить замкнуте коло. Але 9-те скликання Верховної Ради, наша фракція, провели декілька важливих законопроектів за декілька місяців своєї роботи. Це ті законопроекти, на які чекала не тільки митниця, а й інші органи виконавчої влади. У нас постійна комунікація у сенсі: "А що ми можемо зробити з точки зору написання нових законів або створення якихось умов, щоб вам було легше і краще працювати?", — сказав Ковальчук.

Прослухати повну версію.

Фото — facebook.com/sluganarodu.kovalchuk

Нова митниця — це про простіший, швидший і прозоріший сервіс — нардеп Олександр Ковальчук

Новини по темі