Мобільний додаток

За якими критеріями визначається енергоефективність міст — пояснює Святослав Павлюк

9.11.2019 р., 18:20

Як місту стати енергоефективним? За якими критеріями визначається енергоефективність міст? Про це в ефірі Радіо Культура розповів виконавчий директор Асоціації "Енергоефективні міста України" Святослав Павлюк.

За його словами, Асоціація була створена за ініціативи міст, тоді це було 4 міста, які вирішили, що питаннями доступності енергоресурсів і надмірного споживання потрібно займатися системно. 

"Нашою функцією є забезпечення міст у цьому процесі і нарощування їхньої спроможності управляти місцевою енергетикою, питаннями енергоефективності, залучення інвестицій. Це енергетичний перехід, який ми допомагаємо містам зробити. За цей період Асоціація розрослася з 4 міст-засновників до 93 на сьогоднішній день. І у нас є програми, у яких ми залучаємо інші міста, котрі не є членами асоціації. Наша ідея – принесення цього ноу-хау з країн Європейського союзу до тих міст, де проходить процес енергетичного переходу, принесення в українські реалії",  сказав Святослав Павлюк.

Членство в асоціації не означає, що місто є енергоефективним, а працює над цим.

"Передусім міста, які хочуть до цього процесу долучитися, вони мусять створити посаду енергоменеджера. Тобто, це особа, яка в органі місцевого самоврядування буде 100% часу присвячувати питанням енергетики, аналізу енергоефективності, аналізу споживання, робити висновки, надавати якісь пропозиції меру міста. Дуже важливо, щоб мер і енергоменеджер мали спільну мову. Якщо діяльність енергоменеджера не цікава меру, вона сходить нанівець", — розповідає він.

Асоціація є структурою підтримки європейської програми "Угода мерів", проекту, у якому залучено 7 тисяч міст ЄС і інших країн. 

"З України в ньому бере участь майже 270 міст. Тобто це ті міста, з якими ми співпрацюємо практично щодня, котрим ми допомагаємо проектами. Вони отримують тренінги, обмін досвідом. Ми допомагаємо їм запровадити систему енргоменеджменту, розробити план, а до нього – проект, до якого залучати інвестиції у містах",  пояснює директор Асоціації. Він зауважує, що коли йдеться про енергоефективність міста, враховуються безліч показників. 

"Це, перш за все, задоволеність жителів якістю комунальних послуг. Стан громадських будівель, комфорт в них. По-друге, це кошти, які місто виділяє, щоб цей комфорт забезпечити. І якщо цього комфорту немає, всі мерзнуть, то не можна сказати, що місто є енергоефективним. Або якщо на цей комфлот витрачається надмірно великі кошти, питоме споживання величезне, то відповідно з цим треба щось робити", — каже Святослав Павлюк.

Асоціація, за його словами, допомагає містам формувати заявки грантові на конкурси.

"В Україні було профінансовано 19 великих проектів від 200 тисяч до 1 мільйона євро – це модернізація об'єктів соціальної структури, дитсадки, школи, лікарні. Заміна вікон, котелень, мереж міста. Але грантів на всіх не вистачить. Тому ми йдемо до формування якісних інвестиційних пропозицій, якісних заявок, котрі міста будуть здійснювати за кредитні кошти. Тому коли ми говоримо про енергоефективне місто, це насамперед задоволеність жителів якістю послуг, які вони отримують, і кількістю грошей, які вони на це витрачають. Цей баланс мусить бути розумним", — наголошує директор Асоціації "Енергоефективні міста України".

У 2007 році в Україні була створена Асоціація "Енергоефективні міста Україні". Це добровільне об’єднання органів місцевого самоврядування, мета якого — підвищення якості життя громад, забезпечення сталого енергетичного розвитку міст, впровадження ефективних систем управління енергоресурсами. 

фото - pixabay.com

 За якими критеріями визначається енергоефективність міст — пояснює Святослав Павлюк

Новини по темі