Що дасть Україні приєднання до програми розширених можливостей НАТО?

Що дасть Україні приєднання до програми розширених можливостей НАТО?

Україна офіційно звернулася до НАТО із проханням приєднатися до програми розширених можливостей. Що дасть Україні приєднання до цієї програми у випадку, якщо його схвалять, Українському радіо розповів голова Громадської ліги "Україна – НАТО" Сергій Джердж.

0:00 0:00
10
1x

"Якщо нам нададуть цю програму, то ми приєднаємось до тих країн, які вже є: Фінляндії, Швеції, Австралії, Йорданії, Грузії. Перш за все, це надасть пріоритетний допуск до сертифікатів, заходів і продукції Україні, що дасть можливість нас бути на військово-промисловому ринку країн НАТО також. Це буде більш зрозуміло для всіх інших країн, тому що якщо наша продукція буде сертифікована за стандартами НАТО, це значно спростить участь у міжнародних виставках, торгівлю військовою технікою", – розповів Сергій Джердж.

Також, за його словами, в програму входять питання розвідки: "Обмін даними значно посилиться, хоча ми й сьогодні отримуємо розвіддані від наших партнерів, які мають більші можливості. Для нас дуже важливо, що відбувається на Донбасі й у Криму, і ми цю інформацію отримуємо, але це буде здійснюватися на більш постійній відповідальній основі. Плюс це не лише питання обміну даними, але й питання довіри між союзниками, тому що розвідінформація є найбільш закритою".

"Відкриються й можливості для громадян України працювати в структурах НАТО, обіймати посади і в штаб-квартирі НАТО, і в командних структурах. Тому що всі міжнародні організації побудовані за принципом, що члени цих організацій можуть працювати в офісах цієї структури", – пояснив експерт.

Сергій Джердж розповів, що у разі приєднання України до програми розширених можливостей НАТО також по-новому буде сформована й річна національна програма: "Тому місія НАТО зараз в Україні проводить моніторинг виконання РНП-2019. Буде застосована нова методологія планування на наступний рік, адже пріоритетність євроатлантичної інтеграції залишається для України дуже важливою. І наступна РНП-2020 буде містити більше 1100 заходів, що дуже важливо, оскільки річна національна програма – це не лише програма реформування сектора безпеки, це програма реформування країни".

Голова ліги "Україна – НАТО" розповів, що при формуванні нової програми будуть внесені додатки в систему спільних навчань, маневрів України і НАТО, а також буде застосовуватись певний сценарій, коли країну з такої програми будуть захищати країни НАТО по статті 5 "Колективний захист": "В нас ще таких навчань не було. Одне з них відбудеться в Чорному морі, це буде аналіз стікості до можливого відбиття гібридних загроз, які можуть виникнути в Чорноморському басейні".

Нагадаємо, із 5 по 8 листопада в Україні працює група експертів міжнародного секретаріату НАТО із оцінки виконання річної національної програми. В перший день були проведені робочі консультації із представниками відомств сектора безпеки і оборони, де обговорювалося стратегічне бачення реформування силових відомств.

ФОТО: BBC