Олександр Леонов: Затримання Росією українських суден - частина гібридної війни

Олександр Леонов: Затримання Росією українських суден - частина гібридної війни

Безпека в Азовському морі: які можливості є в України?

В ефірі Українського радіо у програмі "Сьогодні, Зранку" свою виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Олександр Леонов.


Які можливості є в України, щоб не втратити Азовське море через гібридний наступ Росії і обмеження судноплавства?

Олександр Леонов: На превеликий жаль, наші можливості обмежені. Це викликано тим, що в України немає як такого флоту, особливо в Азовському морі. Ніхто раніше не думав, що дійде до такої ситуації. А основну частину свого Чорноморського флоту Україна втратила під час  анексії Криму. Тому симетричну відповідь на дії Росії Україна не може дати просто технічно. На це потрібні роки, а можливо, десятки років для досягнення паритету  у військовій сфері. З іншого боку, ми бачимо, що Україна дійсно намагається діяти асиметрично. По-перше, це військові навчання, це нарощування свого потенціалу в артилерії і в ракетних військах, які можуть дуже ефективно протидіяти намаганням Росії висадити десант і тиснути по береговій лінії. Що стосується затримання суден, то це дійсно є, як на мене, частиною гібридної війни, яка спрямована на підрив економічного потенціалу України, особливо Маріупольського порту, Бердянського порту. Україна вже подала про порушення морської конвенції позови проти Росії, в тому числі щодо будівлі Керченського мосту. Сама конструкція Керченського мосту сама по собі обмежує кількість суден, і, вочевидь, що Україна буде вимагати і грошової компенсації, Але є одне "але". Ми знаємо, що міжнародні суди тягнуться достатньо довго. Тому тут треба підключати своїх союзників. Дуже знаковим, дуже важливим є якраз заява Державного департаменту США, оскільки важливо, що на цю проблему звернули увагу у Вашингтоні, оскільки очевидно, що Україна самотужки не зможе впоратись із цією проблемою.Треба підключати Європейський Союз, інші країни. Наприклад, Туреччина теж потерпає від незаконних дій Росії.

Якщо Туреччинна почне діяти у такому ж ключі, як Росія, то якраз тоді непереливки буде Росії, якщо Туреччина закриє, напрклад, для Росії Босфор? Це порушення міжнародного права, але й те, що робить Росія, - це відверті порушення.

Олександр Леонов: Я підтримую МЗС України в тому, що потрібно не розривати стосунки, а використовувати можливості для того, щоб змусити Росію заплатити по рахункам якщо не сьогодні, то завтра. А далі нам потрібно ставати сильнішими і за допомогою союзників посилювати санкції проти Росії, які, як би там не було, діють.

 

Прослухати повну версію розмови.

 

Слухайте програму "Сьогодні. Зранку" по буднях з 8.00 до 10.20!