Наталія Тарасенко: "Фінансова грамотність навчить раціонально витрачати гроші"

Наталія Тарасенко: "Фінансова грамотність навчить раціонально витрачати гроші"

Скільки можна заощадити або примножити грошей, якщо вести свій бюджет?
Як правильно планувати бюджет і навчитися витрачати його доцільно, порадила в ефірі Українського радіо в програмі "Safe" експертка-тренерка з фінансової грамотності Наталія Тарасенко.
 
 
Наталія Тарасенко: Будь-яка фінансова грамотність починається з управління своїми власними грішми. Тобто жити за принципом, щоб людина керувала грішми, а не гроші керували нею по життю. Коли ми візьмемо розуміння взагалі, що таке бюджет - це сукупність наших доходів і витрат. Доходи можуть бути щомісячні, такі як зарплата, пенсія. Можуть бути сезонні, можуть бути додаткові. Так само в категорії витрат погашення боргу є однією з тих витрат, на яку варто ледь не в першу чергу закладати кошти. Бо це дуже відповідально. У будь-якій ситуації ви маєте вміти планувати свої витрати, виходячи із своїх заробітків і плануючи ці витрати.
 
Як саме їх планувати? Записувати?
 
Наталія Тарасенко: Ведення бюджету системне починається з того, коли людина починає фіксувати свої витрати і доходи. Це може бути з елементарного блокнот чи зошит, далі може бути програма комп'ютерна, мобільні додатки. Також є такий цікавий метод "П'яти конвертів". Перші чотири конверти - це як чотири тижні. Коли людина отримує доходи, вона їх пропорційно ділить умовно на ці 4 конверти. Відповідно, людина намагається прожити за суму, яка є в конверті за один тиждень. А п’ятий конверт - це резервний фонд, та стаття, яка покриває непередбачувані витрати.
 
Тобто якщо ми п’ятий конверт відкрили у перший тиждень, отже, ми планували неправильно?
 
Наталія Тарасенко: Саме так. Бо до п'ятого конверту ми маємо звертатися лише в тих випадках, якщо це справді дуже нагальна потреба.
 
Скільки ви рекомендуєте відкладати відсотків у п’ятий конверт?
 
Наталія Тарасенко: Мінімум це має бути 10% доходу людини. Взагалі з кожного доходу рекомендовано 10. Можна і більше. Дехто може сказати, що в нас не такі великі заробітки, що можна відкладати, але насправді це треба в собі виробити звичку. Систематизувати наші кошти їх розподілити до кінця місяця. Облік наших доходів і витрат дає можливість їх скорегувати таким чином, щоб людина могла планувати свої витрати і успішно досягати своїх фінансових цілей. 
 
Прослухати повну версію розмови