"Вакцинуйте своїх тварин раз на рік". Поради експерта — як вберегтися від сказу

"Вакцинуйте своїх тварин раз на рік". Поради експерта — як вберегтися від сказу

Один із наслідків розв'язаної Росією війни — поширення в Україні сказу, констатує начальник відділу організації протиепізоотичної роботи Головного Управління Держпродспоживслужби Києва Роман Матвійчук. Він пояснив це в ефірі Українського Радіо зростанням кількості безпритульних тварин і безконтрольністю популяції червоної лисиці, яка в дикій природі є найбільшим переносником сказу. "Щоб спати спокійно, вакцинуйте своїх тварин раз на рік", — закликає фахівець. Щеплення безкоштовне, його можна зробити у державних ветеринарних лікарнях. А якщо ви були десь на природі, і вас вкусила невідома тварина, треба кидати все та їхати до медзакладу і щепитися самому. Якщо вкусили вашу тварину, звертаєтесь одразу до відділу боротьби зі сказом. 

0:00 0:00
10
1x

 Ілюстративне зображення із сайту Pixabay

Хто переносник сказу?

— Наскільки загрозливою на сьогодні є ситуація з поширенням в Україні сказу?

Ситуація достатньо загрозлива, є достатньо багато випадків сказу. Це також спровоковано військовою агресію, тому що в зоні, де були бойові дії, залишилось дуже багато безпритульних тварин. Крім того, зараз дуже велика популяція червоної лисиці, яка в дикій фауні є найбільшим переносником сказу.

— Як у лисиці чи раптом у домашнього собаки з’являється сказ?

— Зараження сказом відбувається через укус від уже зараженої тварини. В дикій фауні найбільшим поширювачем сказу є дика лисиця, а в міській фауні — коти. Тобто якщо у когось домашній кіт чи пес раптом захворів на сказ, це означає, що його перед цим хтось покусав. І тут дуже важливим є питання профілактики сказу. Нині Держпродспоживслужба повністю забезпечує територіальні органи Держпродспоживслужби антирабічною вакциною. І тому, якщо ви раз на рік будете вакцинувати свою тварину, ви можете бути більш-менш спокійні, що вона не має загрози ані для вас, ані для інших тварин. У господарствах, якщо є загроза, теж є практика щеплень тварин проти сказу, зокрема котів і собак.

— Окрім собак та котів, які ще домашні тварини можуть піддаватися зараженню?

— Усі теплокровні тварини. Найчастіше ми чуємо про собак і котів. Як правило, кота не тримають на прив'язі, він гуляє там, де хоче. Відповідно, може бути покусаний.

— Щури переносять сказ?

— Вони хворіють, але дуже малий відсоток, що вони можуть бути переносниками. Втім це не виключено.

Війна спричинила поширення сказу

— Ви сказали про те, що війна впливає на перенесення сказу. Якщо ми беремо, наприклад, прифронтові регіони або ті небезпечні зони, де відбуваються бойові дії, як можна цьому протидіяти в умовах війни?

Війна спричинила більше поширення сказу. По-перше, це гіперпопуляція червоної лисиці. Тому що не відбувається відстріл, тобто не контролюється популяція цих лисиць. По-друге, є тварини, які залишились без нагляду. Їх покусали, а вони кусають далі. Також є практика застосування пероральної вакцини для диких м'ясоїдних. Тобто це вакцинація тварини не шляхом щеплення, тобто введення під шкіру за допомогою шприца, а розкидання спеціальних приманок із вакциною, які тварина споживає. І таким чином вона вакцинується від сказу і виробляється імунітет.

— Але як розкидати такі вакцини на театрі бойових дій?

— На театрі бойових дій це неможливо, але у прифронтових зонах, де є така можливість, вони використовуються і розкидаються.

Симптоми сказу

— Поговорімо про симптоми сказу. Якщо, наприклад, є вдома домашня тварина, яка має вихід в люди, тобто, не прив'язана і не убезпечена від зараження сказом. І раптом є ознаки, які вказують на те, що щось не так. Як зрозуміти, що це саме сказ? І коли не пізно ще щось зробити? Чи у будь-якому разі укус — це вже вирок?

— Якщо тварина вкусила, це ще не вирок, тому що ми розуміємо, що це тварина. В неї є певний ареал існування, і вона цей ареал захищає. Це перше. По-друге, для того, щоб спати спокійно, вакцинуйте тварин раз на рік. Є державні лікарні ветеринарної медицини, де безкоштовно можна вакцинувати свою тварину проти сказу.

Втім якщо тварина прив’язана, це не означає, що вона убезпечена. Часто приходять люди і кажуть: "Навіщо мені вакцинувати свою тварину, якщо вона мене не покидає і перебуває у квартирі?" Але це не дає 100% гарантії. Тому щорічне щеплення проти сказу є обов'язковим для всіх тварин.

Щодо ознак сказу у тварин, це невластива поведінка. Наприклад, гідрофобія чи фотофобія. Або ж тварина починає кидатися на інших, у неї не спровокована агресія.

Якщо ви були десь на природі, і вас вкусила невідома тварина, треба кидати все і вакцинуватися

— Чи можуть господарі вплинути на перебіг хвороби?

— Якщо у вас вдома проживає нещеплена тварина, і її вкусила невідома тварина, ви відразу берете цю тварину, йдете до закладу ветеринарної медицини, і їй зроблять вимушену вакцинацію згідно з певною схемою. Втім коли виникає така проблема, що тварина має ознаки сказу, вона може бути переведена у відділ боротьби зі сказом, там за нею будуть спостерігати, або все може обійтися без певних клінічних заходів — тварина помирає.

— Куди звертатися, якщо раптом виявили ознаки сказу у своєї тварини?

Якщо ви були десь на природі, і вас вкусила невідома тварина, то треба кидати все і їхати до медичного закладу. Якщо вкусили вашу тварину або вона має невластиву поведінку, ви звертаєтесь одразу до відділу боротьби зі сказом. Наприклад, у Києві він розташований на вулиці Волинська, 12. І там тварину можуть спостерігати. Ви можете спостерігати за нею у себе вдома, але краще, щоб це було в закладі ветеринарної медицини.