Як підготувати оселю до опалювального сезону

Як підготувати оселю до опалювального сезону

Напередодні опалювального сезону ми дедалі частіше говоримо про те, як зберегти тепло, енергію, воду ― все те, що забезпечує нам нормальну життєдіяльність. Зі свого боку маємо докластися, аби зробити свою оселю такою, яка зберігає тепло. Чи доцільно робити в будинку енергоаудит та які додаткові джерела тепла варто підготувати — розповів Українському Радіо Вадим Литвин, голова Асоціації енергоаудиторів України.

0:00 0:00
10
1x

 

Ілюстративне фото з відкритих джерел

 

Що варто зробити просто зараз?

Найперше ― треба розібратися не так з теплом, як з електроенергією. Перевірити автоматичні вимикачі, а також контакти, щоб вони ніде не перегрівалися. Якщо ми говоримо про багатоквартирний житловий будинок, то варто вже зараз зазирнути у підвал і на горище та перевірити стан теплоізоляції трубопроводів. Якщо вона відсутня або недостатньо якісна, то її треба зробити. Правильна теплоізоляція має дорівнювати товщині труби. Далі треба мінімізувати втрати тепла через вікна і двері загального користування, тобто встановити ущільнювачі, поміняти скло тощо. Пластикові конструкції потрібно відрегулювати. Далі варто перевірити, як працює ваше централізоване водопостачання з метою, щоб відмовитися від електробойлера. Тому що це дуже велика потужність, яка вмикається одночасно у багатьох квартирах. Отже, якщо є централізована гаряча вода ― це надійніше і розвантажить електросистему. У приватному будинку також слід закрити щілини, перевірити котли, генератори, наявність палива, зробити пробні пуски.

Які обирати стабілізатори, щоб уберегти електроприлади?

Найпростіше ― це поставити реле напруги, які будуть відключати ваші прилади, якщо напруга буде або зависокою, або занизькою. Це найдешевший варіант, його краще зробити на всю квартиру. Стабілізатори варто ставити на більш точну техніку, комп’ютери. Досвід минулого року показав хороший варіант блоків безперебійного живлення на базі, наприклад, сонячних інверторів, які дають змогу заживити основні необхідні прилади на кілька годин або й на добу.

Квартири на перших поверхах і на останніх ― чи є різниця у питанні збереження тепла?

У багатоквартирному будинку я б не ділив на низькі та високі поверхи, а радив би згуртуватися усім мешканцям, подивитися, що необхідно, і разом робити певні заходи, аніж намагатися зробити щось на рівні своєї квартири. У нових будинках, де є централізоване теплопостачання і насосні станції, треба забезпечити їх резервування батареями або генераторами, утеплити труби. Якщо у вас перший поверх, то, можливо, буде менше перебоїв із водопостачанням. Щодо опалення, тут особливої різниці немає, все залежить від конкретного будинку ― чи це подача тепла з верхнього поверху, чи з нижнього.

Категорично не раджу грітися різними паливними генераторами ― буржуйки, газові балони у квартирі можуть призвести більше до шкоди, ніж до користі. Нормального димоходу в багатоквартирному будинку зробити неможливо, тому якщо навіть не станеться займання, то можна вчадіти.

Варто визначитися з кімнатою, де ви будете підтримувати оптимальну температуру. Адже створити комфортні умови у цілій великій квартирі дуже важко, а на рівні однієї кімнати ― це можливо.

Як відбувається енергоаудит?

Якщо ви хочете зробити вашу оселю більш енергоощадною ― зменшити платіжку, підвищити надійність енергопостачання, створити комфортніші умови ― це приводи замовити енергоаудит. Проводиться обстеження будівлі, вимірюється температура всередині, аналізуються ваші платежі та ваше споживання і надаються поради за принципом, який захід можна зробити, скільки він коштуватиме, яку економію це вам принесе у грошах та комфорті й за скільки окупиться. Отже, замовивши енергоудит, ви зберігаєте кошти на енергію в майбутньому. Ви буде розуміти, що і в якій послідовності треба робити, і не витрачатимете гроші на неефективні заходи.

"Нечесні продавці намагаються маніпулювати"

Сьогодні питання енергозбереження у нас досить перегріте, відповідно, на цьому деякі нечесні продавці намагаються маніпулювати. Наприклад, поради перейти на електроопалення, бо це нібито дешевше, а насправді воно може бути дуже дорогим. Також пропонують різного роду термофарби, якими можна пофарбувати труби й утеплити їх. Ми багато таких речей пробували, вимірювали і переконалися, що вони не працюють. Навіть стандарті речі ― заміна вікон чи утеплення зовнішніх стін ― для конкретного будинку можуть дуже довго окупатися, в той час як є набагато дешевші заходи щодо підвищення комфорту та зниження енергоспоживання. Енергоаудит ― це ніби ми йдемо до лікаря, ставимо діагноз і потім лікуємося за зрозумілі кошти за допомогою зрозумілих ліків та процедур.

Коли варто міняти батареї?

Батареї міняти не потрібно, майже ніколи. Тому що вони були підібрані згідно з проєктом, і якщо вони дають достатньо тепла, то немає сенсу їх міняти. Якщо все-таки вирішили замінити, то дуже важливо зробити розрахунок самої батареї та підключення її до загальнобудинкової системи. Адже можна зробити гірше і собі, і сусідам по стояку, якщо завузити діаметри або прибрати спеціальні перемички, бо тоді загалом розбалансовується система. Тому обов’язково має бути мініпроєкт на заміну батареї, погоджений з ОСББ або компанією, яка керує будинком.

Як проводити профілактику вікон?

Металопластикові вікна бувають дуже різні. Більшість із них за останні двадцять років були дуже близькі за своїми характеристиками до дерев’яних вікон. Якщо вже міняти, то треба ставити правильне вікно ― товщина рами 7 см і більше, двокамерний склопакет із газом всередині та з енергозберігаючим напиленням. Ефективність такого вікна буде вдвічі вищою, ніж старого дерев’яного.

Останні новини
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія Віктора Тупілка, засновника музею дисидентів у Донецьку  "Смолоскип"
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія Віктора Тупілка, засновника музею дисидентів у Донецьку "Смолоскип"
"Ми робимо соціальну підтримку доступнішою" – Кошеленко про цифровізацію соцсфери
"Ми робимо соціальну підтримку доступнішою" – Кошеленко про цифровізацію соцсфери
Новини по темі
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія Віктора Тупілка, засновника музею дисидентів у Донецьку "Смолоскип"
"За два тижні до обміну я знепритомнів на перевірці". Повне інтерв'ю Максима Буткевича
"Досі не зовсім усвідомлюю, скільки людей тішаться, що я повернувся" — Максим Буткевич
Поступово російська армія стає маршовим батальйоном ― Коваленко про 1000 днів війни