В Україну прийде респіраторна група вірусів – епідеміологиня

В Україну прийде респіраторна група вірусів – епідеміологиня

Сьогодні ми маємо проблему так званого хронічного психоемоційного стресу, констатує в ефірі Українського Радіо завідувачка кафедри епідеміології Львівського медуніверситету ім. Галицького, експертка РНБО з біобезпеки Наталія Виноград. І додає: ми всі вже який рік – то ковід, то війна зараз – перебуваємо в тяжкій ситуації. Це дає дуже серйозне ушкодження імунної системи. І тому багато не треба, щоб хронічні захворювання стали "атакерами" ревматизму чи нирок. Головне – не сидимо на холодній землі, не буваємо на протязі, якщо знаємо, що можемо мати ускладнення, радить епідеміологиня. Вона також розповіла, що восени-взимку прийде в Україну респіраторна група вірусів. І розпочнуться проблеми, пов'язані з ними. Як уберегтися – поради Наталії Виноград. При цьому вона, зокрема, відповіла на запитання: як відрізнити вірусне захворювання від звичайної застуди? 

0:00 0:00
10
1x


Ілюстративне фото: Image by Ingrid from Pixabay

 

"Зараз прийде респіраторна група вірусів"

– Чи можна передбачити наперед, які віруси на нас насуваються?

Так. Можемо. Наука вже це знає і це є загально-біологічні закономірності для кожної держави. Це не є щось випадкове, це екосистемна взаємодія. Зараз прийде респіраторна група вірусів. Тобто розпочнуться проблеми, пов'язані з ними. Це буде ціла низка вірусів, які "стоять у черзі" один за одним, які до нас точно регулярно з року в рік приходять. Їх досить багато. Клініка, щоб сказати якась особлива, ні, не буде. Вони дуже подібні. Ми кажемо, гострі респіраторні вірусні інфекції – це будуть і риновіруси, вони вже зараз пішли, йдуть ентеровіруси, аденовіруси. Є такі чотири групи коронавірусів, про які ми раніше не говорили. Ми їх завжди мали, але більше про ковід говорили. Так, оці коронавіруси – не ковідні – до нас теж прийдуть. Грип прийде обов'язково. Тобто, якщо осінь подивитися, то ми реально можемо сказати, ми виходитимемо з однієї хвилі в другу, приблизно однаково буде воно "клінічно маніфестувати". Тобто це буде ураження верхніх дихальних шляхів – переважно "чихи", кашлі, у дітей буде температура, у менших діток може бути і кишкова форма. Якщо говорити реально, ми повинні розуміти – це закони нашого співіснування з такими мікроорганізмами. Вони до нас обов'язково прийдуть – більше, менше, як кого уразить. А тих, хто вже перехворів, у них  є імунітет. А хто ще не зустрічався з цим варіантом вірусу – так, ми будемо мати проблему. Хто вже колись захворів іншим варіантом, а вірус змінився – просто легше перехворіє. Немає значення дуже-не дуже, повинно бути основне застереження – не виходь з хати, сиди вдома, пересидь один-п'ять днів. Знаєте чому? А щоб ускладнень не було, раз. А друге, щоб ти когось не інфікував. Треба мати відповідальність перед тими, кого ми любимо, хто довкола нас. І навіть якщо ви вдома, йдіть в окрему кімнату і робіть так, щоб ваші рідні не були уражені. Провітрюйте постійно, це дуже важливо. А друге, обов'язково вологе прибирання.  Це буде великий і дуже реальний захист. Повірте, що це десь до 90% знизить ймовірність зараження тих, хто буде на тій території.

Наталія Виноград. Фото: armyinform.com.ua

"Застуда і вірус – синоніми"

– А як відрізнити вірусне захворювання від звичайної застуди?

Застуда і вірус – це синоніми. Давайте будемо дивитися на вірус як один із агентів. Там можуть бути бактерії. От зараз стрептокок дуже поширюється – це серйозна проблема. Наприклад, мене дуже турбує скарлатина, яка може піти і зробити нам проблему в організованих колективах. Бо одна справа, коли просто нежить. А інша, які є зміни в носоглотці – чи є наліт, чи немає нальоту? Є тільки гіперемія, почервоніння дуже, то це швидше всього початок вірусного захворювання. Але так і стрептокок може початися. Тому тут мова одна – негайно до медичного працівника, до свого сімейного лікаря. І, в разі потреби, в нас є ціла низка швидких тестів, які ми можемо поставити і прийняти правильне рішення. Бо зараз антибіотики не продають просто так. І це дуже мудро і дуже правильно.  Але ж і не можна допустити до того моменту, коли почнеться стрептококова інфекція, де банальний пеніцилін напівсинтетичний зробить диво-дивне і людина вийде без проблем з того стану. Тому дуже велика порада – не тягніть, зверніться негайно до медичного противника. 

"Маємо проблему хронічного психоемоційного стресу"

– Людина, наприклад, посиділа на протязі та її елементарно протягнуло – це ж не обов'язково стафілокок або вірусна інфекція?

Це активація того хронічного, що людина мала. Тут є чинник ризику, який призвів до активації, до зниження імунітету. Є інфекційні та є неінфекційні стани. І тоді, коли йде загострення, а воно теж  циклічне – двічі на рік, це є період ризику. Це є такий перепад в організмі, ми називаємо його "фізіологічна імуносупресія". От це зараз є міжсезонна імуносупресія. І на тлі цього просто йде загострення наших хронічних захворювань. Чим вони зумовлені? Обмінні процеси, інфекційні процеси хронічні – це вже в кожного своє. Але це є як результат переохолодження, якщо ми говоримо про протяги, або стресової ситуації – перенервували. Сьогодні ми маємо проблему так званого хронічного психоемоційного стресу. Ми всі вже який рік – то ковід, то війна зараз – перебуваємо в дуже тяжкій ситуації. Воно дає дуже серйозне ушкодження імунної системи. І тому багато не треба, щоб хронічні захворювання і оця ломота, стали "атакерами" ревматизму чи нирок. Але кожен свою проблему знає і має подивитися, чи немає активації тих процесів. Головне – не сидимо на холодній землі, робимо все, щоб не бути на протязі, якщо ми знаємо, що в цьому плані можемо мати ускладнення. 


 

Останні новини
Відхід з Урожайного та Кринок, наступ на Харківщині та вихід на Костянтинівку: Гетьман про ситуацію на фронті
Відхід з Урожайного та Кринок, наступ на Харківщині та вихід на Костянтинівку: Гетьман про ситуацію на фронті
Ірина Фаріон померла у лікарні після замаху
Ірина Фаріон померла у лікарні після замаху
Краєв про "страждальця за Америку" Трампа і можливих спадкоємців Байдена
Краєв про "страждальця за Америку" Трампа і можливих спадкоємців Байдена
"Замість кримінального провадження повернення до служби" — Титич про законопроєкт щодо СЗЧ
"Замість кримінального провадження повернення до служби" — Титич про законопроєкт щодо СЗЧ
Куди звертатись, якщо ваша рідна людина зникла безвісти? Пояснює юристка
Куди звертатись, якщо ваша рідна людина зникла безвісти? Пояснює юристка
Новини по темі
"Я не бачив паніки". Плачков про втримання енергосистеми України від блекауту
"Важливо, щоб пацієнт сам собі не нашкодив" — Косяченко про дистанційну торгівлю ліками
Основна проблема не кондиціонер, а бойлер — експерт про марнотратство електроенергії
Лікарні України готові працювати в умовах аварійних відключень електрики — Ляшко
Лише 30% дорослих ревакцинуються від дифтерії та правця — Лапій