"Проводимо пальцем і відчуваємо шерехатість". Як розпізнати фальшиві гроші?

"Проводимо пальцем і відчуваємо шерехатість". Як розпізнати фальшиві гроші?

В Україні у понад утричі менше виявляють фальшивих банкнот гривні. Про це повідомила напередодні пресслужба Нацбанку. За підсумками минулого року на один мільйон штук справжніх банкнот гривні припадало близько двох підроблених. А за підсумками 2021 року — близько семи. У державах Євросоюзу виявляють майже удвічі більше фальшивок — 13 підроблених банкнот євро на один мільйон штук справжніх. Як розпізнати фальшиві гроші? Скільки підробок виявили після вторгнення РФ та які номінали "копіюють" найбільше? В ефірі Українського Радіо про це розповів Віталій Ковтонюк, фахівець Управління організації виготовлення і захисту грошей Департаменту грошового обігу НБУ.

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:

Фото: volynnews.com

Що вплинуло на зменшення кількості підроблених гривневих банкнот?

Віталій Ковтонюк виділяє чотири чинники:

1. Введення в обіг банкнот нового зразка з посиленою системою захисту. Тобто їх важче підробити і таких підробок дуже мало.

2. Нацбанк вилучає банкноти старого зразка 2003-2007 років, які мають не таку посилену систему захисту, тож зловмисникам легше їх підробити.

3. Більшість людей перейшла на електронні платежі, тобто користуються не готівкою, а картковими рахунками і в магазинах розраховуються безготівково. Технічні можливості дозволяють розраховуватися навіть не карткою, а мобільним телефоном, до якого прив’язана картка громадянина.

4. Взаємодія НБУ з правоохоронними органами, з Бюро економічної безпеки, Департаментом стратегічних розслідувань Нацполіції, СБУ, експертними службами МВС та Мінюстом.

"Тобто спільні заходи також впливають на перебування підроблених банкнот в обігу", — констатував фахівець НБУ.

Які банкноти підробляють найбільше?

"Найчастіше підробляють банкноти старого зразка. Стосовно номіналів, то найбільше було вилучено торік фальшивих банкнот номіналом 500, 200 і 100 гривень. Ми постійно розповідаємо, що банкноти старого зразка також мають певну систему захисту, яку легко перевірити і визначити — сумнівна у вас у руках банкнота чи справжня? На сайті Нацбанку України у вільному доступі розміщено інформацію, як легко перевірити гривневі банкноти на справжність".

Фото: Національний банк України

Як же перевірити банкноти на справжність?

"На нашому сайті є інформація у вигляді плакатів та буклетів. На плакатах елементи захисту розділено на групи.

1. На дотик. Банкнотний папір на дотик відрізняється від звичайного паперу. Плюс спеціальні види друку залишають певні ознаки. Товстий шар фарби ми також відчуваємо на дотик, цей шар наноситься завдяки спеціальному виду друку. Пригадаймо, як перевірити справжність доларів США: по комірцю проводимо пальцем і відчуваємо його шерехатість. Це якраз той спосіб друку, який використовується на грошах, він дає рельєф фарби.

2. Проти світла бачимо водяні знаки. Їх два види: багатотоновий, тобто ми бачимо об’ємне зображення на незадрукованій ділянці, і світлий елемент — на старих банкнотах це графічний елемент знаку гривні, а на нових це вже цифрові позначення номіналу. Вони світліші від загального фону паперу.

3. Ультрафіолетовий захист. Такі елементи захисту перевіряються касирами в магазинах".

Віталій Ковтонюк закликає бути уважними: "Коли людина купує продукт, то ретельно розглядає упаковку, вивчає інструкцію. А чому ж ми так неуважно ставимося до наших грошей? Достатньо трохи більше секунд приділити тій готівці, яку ми отримуємо, й одразу побачимо сумнівну в справжності банкноту або розірвану, заплямовану, склеєну тощо".

Якщо проґавили і поклали в гаманець підозрілу купюру. Куди звертатися?

"Людина може звернутися до будь-якого банку. Касир має прийняти сумнівну в справжності банкноту для перевірки. Оформлюється заява клієнта, довідка про вилучення і надсилання банкноти на дослідження, і далі із супровідним описом банкнота надходить або до нашого грошового відділу, де проводиться дослідження національної валюти, або до центрального сховища чи департаменту грошового обігу, залежно від того, де обслуговується банк. З іноземною валютою людина має звернутися до банку, в якому здійснюються валютно-обмінні операції. Там також касир приймає банкноту на дослідження, і іноземна валюта надходить на перевірку безпосередньо до департаменту грошового обігу. Усі дослідження національної та іноземної валюти проводяться безкоштовно. За результатами дослідження, якщо гривні справжні й платіжні, вони обмінюються клієнту на придатні до обігу банкноти або монети. Банкнота іноземної валюти, визнана справжньою, незалежно від ступеня пошкодження, повертається клієнту. Якщо національна або іноземна банкнота визнана підробленою, вона вилучається з обігу без відшкодування вартості клієнту. Про такі банкноти повідомляють у правоохоронні органи, які здійснюють розслідування злочинів, пов’язаних із підробкою грошей. Отже, банкноти передаються уповноваженим працівникам для проведення розслідування, яким чином ця банкнота потрапила до клієнта або до банку?" — резюмував фахівець Управління організації виготовлення і захисту грошей Департаменту грошового обігу НБУ Віталій Ковтонюк.