Навіщо пережовувати заяви Пєскова, Медведєва, Іларіонова? Оксана Мороз – як відрізнити дезінформацію

Навіщо пережовувати заяви Пєскова, Медведєва, Іларіонова? Оксана Мороз – як відрізнити дезінформацію

На 15 січня цього року "Росія готує масштабні операції з оточення всієї території України від Львова до Одеси". Такий "прогноз" видав напередодні 15 січня Андрій Іларіонов, колишній радник президента РФ Володимира Путіна. Іларіонов мешкає у США і позиціонує себе як прихильника України. Також він тоді заявляв, що угруповання військ РФ нібито складає до 700 тисяч осіб. При цьому ані українські офіційні особи, ані західна розвідка не підтверджували ці заяви Іларіонова. Військові експерти, зокрема Олександр Коваленко, назвали такі "дані" брехнею. Адже ЗСУ знищили більшу частину техніки росіян, зокрема танків. На чому воювати цим 700-ам тисячам, де їх розміщувати, запитував Коваленко. Однак деякі українські ЗМІ оприлюднили "прогнози" Іларіонова. І 15 січня, і досі "оточення всієї території України" не сталося, "новий масштабний" наступ Росії як і раніше обмежується Донбасом. Як не пійматися на гачок дезінформації, зокрема до роковин вторгнення? Про це Радіо Культура розповіла експертка з протидії дезінформації, відеоблогерка і письменниця Оксана Мороз.

0:00 0:00
10
1x
Програма:

                                                                           експрезидент Росії, заступник голови Ради Безпеки РФ Дмитро Медведєв, Фото delfi.lt

"Хороший" росіянин сказав, українські журналісти підхопили…

Оксана Мороз згадала, як 14 січня, разом із черговим масованим ракетним ударом Росії по Україні, "ми побачили одного із так званих "хороших" росіян-"аналітиків", який вийшов в ефір і сказав, що от "зараз тільки велика війна і почнеться". І тоді, на жаль, українські журналісти підтримали це інформаційною увагою. І почало формуватися інформаційне поле чіткого очікування чогось великого". Тоді це сконцентрувалося на 15-17 січня. Потім стало зрозумілим, що нічого із "прогнозів" не збулося. "Але це вже було внесено в інформаційний простір, і експерти змушені були відповідати всім. Умовний "Залужний" не мав що на це відповісти. Або Буданов відповідав, що не буде чогось такого надзвичайного щодо секретної зброї Путіна, яку той зараз нібито застосує. Бо велика війна в нас почалася давно. Але люди починали шукати відповіді у тих експертів, яких такими не можна називати", – констатує Оксана Мороз. 

"Наступ" із Білорусі

Потім почався другий етап російській дезінформації напередодні роковин вторгнення, каже Оксана Мороз. Це стосувалося чергового "наступу" з Білорусі. "Його вже чітко прив'язували до того, що Путін до річниці хоче нібито щось зробити і це точно буде напад із Білорусі. І корелювався із тим, що стверджував цей так званий "хороший" росіянин. "Хороший" росіянин казав про нібито наступ на захід України, відрізання від західного постачання", – нагадує експертка. Цим, вважає вона, заклали міну в інформаційному просторі, яка почала обростати чутками. "Було кілька чітких хвиль вкидання інформації стосовно ДРГ, які вже нібито висаджуються із Білорусі. І що вже завтра точно Білорусь начебто прорве кордони. Це підкріплювалося неоднозначними очікуваннями чергових заяв Путіна", – зазначає Оксана Мороз. Тут важливу роль відіграло і те, що багато українців торік не вірили, не готувалися до вторгнення і "зараз вони ніби хочуть це наверстати. І до цього додався ще один важливий фактор: ворогу вдалося підняти наш емоційний градус, розкачуючи тему внутрішніх суперечностей щодо корупційних скандалів і стосовно тем, які розколюють суспільство, на кшталт мови". Експертка звертає увагу: якщо подивитися на щільність інформаційних вкидів останнього місяця, то вони посилилися. "І зараз люди пишуть про це в соціальних мережах. Я бачу дуже багато таких дописів". Тут питання, вважає Оксана Мороз, яке постає перед державними комунікаційними органами: як узагалі такі речі комунікувати? "Бо настане 24 лютого, потім буде 9 травня чи Великдень. Ми будемо очікувати постійно якогось нагнітання. Тому ми вже маємо вибудувати комунінікацію так, щоби люди чітко розуміли, що якщо одна і та ж SMS-ка із Білорусі від полковника нібито СБУ розсилається, то це точно є маркером", – зауважує експертка. 

Оксана Мороз, ФБ-сторінка, Фото Victor Voznyuk

Російські маніпуляції через західні ЗМІ

Водночас Москва все частіше використовує західні ЗМІ для своїх маніпуляцій, наголошує Оксана Мороз. "Довіра українців до іноземної преси після річної комунікаційної кампанії і попередження про російський наступ суттєво зросла. І Росія добре це розуміє. І тепер ці вкиди стосовно зброї (нібито Україна торгує отриманою від західних союзників зброєю – ред.) та чергових російських "наступів" регулярно звідти (із іноземних медіа – ред.) у наш інформаційний простір вриваються". Тут треба чітко пояснювати людям, радить Оксана Мороз, що ми не можемо сліпо вірити західній пресі. Зараз це, на жаль, буває інструментом у руках Росії для вкидання тієї інформації, якою вони хочуть маніпулювати Заходом і Україною. "Кожна преса має право на помилку. Вони можуть робити це абсолютно несвідомо. Ніяких мішків грошей їм ніхто не приносив, вони отримали із кількох своїх джерел зрежисовану інформацію і зробили те, що зробили. І це вже питання їхніх розслідувань. Ми зараз маємо прецедент із Financial Times з двома статтями про те, що Україна нібито торгує зброєю. І вже навіть наше МЗС зверталося до видання провести службове розслідування". (Міністерство закордонних справ України зажадало від Financial Times негайного редакційного розслідування обставин появи матеріалів з ознаками дезінформації в інтересах РФ. Про це повідомив 16 лютого речник МЗС Олег Ніколенко. Він зауважив, що у матеріал Financial Times від 6 лютого нинішнього року "Прем’єр-міністерка Молдови закликає до збільшення допомоги ЄС задля приборкання контрабанди зброї з України" цитати екс-прем’єр-міністерки Молдови не відповідають заголовку. Автор статті також не наводить жодних доказів контрабанди зброї. Цей матеріал Financial Times є черговою дезінформацією, підкреслив речник МЗС. Ніколенко констатував: торік цей же автор уже публікував схожу статтю, в якій також маніпулював темою нібито контрабанди зброї з України – ред.) 

В якому стані Медведєв пише свої дописи?

Ще один аспект поширення російської дезінформації, на який звертає увагу Оксана Мороз: українські журналісти коли треба і не треба полюбляють цитувати російських діячів. Якщо над пропагандистами Скабєєвою чи Соловйовим у вітчизняних медіа кепкують, то наприклад речника Путіна Дмитра Пєскова цитують щоразу, що б він не сказав. Хоча той також є маніпулятором. Те ж саме стосується регулярного цитування українськими ЗМІ провокаційних постів у телеграмі експрезидента Росії, заступника голови Ради Безпеки РФ Дмитра Медведєва. Коли тягнуть інформаційний непотріб із Росії, це є великою загрозою для українського інформаційного поля, наголошує експертка. "Те, як цими заявами маніпулюють, розуміє дуже невелика кількість фахівців. А мільйони людей сприймають заяви буквально. Ми маємо чітко дивитися, якою є ця інформація: наскільки вона є підтвердженою і чи вона взята не з одного російського джерела? Ми маємо ставити фільтр проти інформаційних операцій Росії. У нас дуже багато іронічних постів щодо того, в якому стані Медведєв писав ті чи інші свої дописи? Ця історія з обезцінювання ворога дає свою результативність. Але ж росіяни не такі дурні. Якби так було, то вони не вели б таку війну, яку зараз ведуть". Вивчати Росію мають експерти, підкреслює Оксана Мороз. Ті, кому це потрібно для зміцнення обороноздатності України. "Всі решта мають отримувати тільки ту інформацію, яка стосується їх. І це наше постійне намагання пережовувати якісь заяви Пєскова, Медведєва, Путіна… щоб що?" – ставить риторичне запитання Оксана Мороз.