Тищенко може піти з парламенту лише за власним бажанням – експерт

Тищенко може піти з парламенту лише за власним бажанням – експерт

Депутата Миколу Тищенка виключили з фракції "Слуга народу", поінформувала речниця фракції Юлія Палійчук. Тищенко на 11-му місяці війни Росії проти України запланував, перебуваючи у Таїланді, зустріч з українською громадою. Це спричинило резонанс і Тищенка виключили не лише з фракції "Слуга народу", а й з однойменної партії. За словами голови Верховної Ради Руслана Стефанчука, він не підписував розпорядження про відрядження Тищенка. А президент Володимир Зеленський нагадав, що РНБО обмежила виїзд за кордон із недержавною метою чиновників центральної та місцевої влади. Ситуацію з поїздкою Тищенка за кордон і виключенням його із пропрезидентської фракції прокоментував Українському радіо аналітик групи "Левіафан" Сергій Назаренко.

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:

А скласти мандат нардепа?

Конституція України має вичерпний перелік підстав позбавлення народного обранця мандату й випадок Миколи Тищенка не підходить під жоден із цих критеріїв, стверджує аналітик. "Ми можемо апелювати виключно до його громадянської самосвідомості: щоб не руйнувати авторитет фракції "Слуги народу", пропрезидентської сили та й самого президента, він може здати мандат. Можливо, з цього приводу його будуть переконувати, адже зараз у Зеленського відбувається своєрідна "чистка" у лавах. Був за власним бажанням звільнений Кирило Тимошенко, декілька очільників обласних військово-цивільних адміністрацій, які працювали в команді Тимошенка", – обґрунтовує свої висновки Сергій Назаренко. Він також припускає кадрові перестановки і в уряді. "Щодо Тищенка, то він давно акумулював негатив довкола себе і, я так розумію, вже увірвався терпець і йому "прозоро" натякнули, що треба щось робити", – стверджує Назаренко. Разом з тим, аналітик додав, що нардепа можуть використовувати як цапа-відбувайла: "він сам ускочить у "гречку", адже цими днями увага всієї медіаспільноти була прикута до Тищенка", – каже Назаренко. А негатив щодо звільнення Кирила Тимошенка та ситуації із закупівлями харчів для воїнів відійшов на другий план, вважає аналітик. "Зараз усі про це забули і згадали про Тищенка", – додає Назаренко.

"Коли Тищенко став нардепом, інститут репутації не функціонував"

"Наразі в Україні таке поняття, як "репутація" відсутнє. Сподіваюся, що після цієї війни воно все ж таки з’явиться, і багато що в нашій країні зміниться в кращий бік. Але по факту в 2019 році, коли відбувалися вибори, такий інститут не функціонував. Тому такі особи, як Тищенко, й набули мандати народних обранців. Його потрібно було закликати до виходу з фракції, давати йому догани, звільняти з посади, проте він по своїх кар’єрних сходах лише піднімався", – стверджує Сергій Назаренко. "Тому зараз є сподівання, що це все ж таки працюватиме", – каже аналітик. Він сподівається, що українці зрештою зрозуміють, що не варто голосувати за гречку, а також – за одіозних персон: "Голос – це відповідальність", – нагадує експерт.

Чи продовжать кадрові "чистки"?

"Щодо "чисток" вгору, то ми вже досягнули стелі. Серед наближених до першої особи людей залишився лише Андрій Єрмак, який є поки що непорушною фігурою. Думаю, на звільненні Кирила Тимошенка все скінчилося. Але вся його вертикаль, думаю, буде поступово усунена. З приводу інших, то ще можливі перестановки в уряді – цього або наступного тижня. Потім буде відносне затишшя, якщо не буде екстраординарних подій", – прогнозує Назаренко. Він не впевнений, що свою посаду збереже міністр інфраструктури Олександр Кубраков: "Під нього фактично створювали об’єднане міністерство, але ця особа дуже наближена до Тимошенка і я би їх пов’язував. Якщо пішла “зачистка” людей Тимошенка, то Кубраков – перший в списку", припускає Сергій Назаренко.

У Президента, в уряді, сам міністр інфраструктури ці припущення аналітика не підтверджували. Микола Тищенко на сьогодні, 27 січня офіційно закиди на свою адресу не коментував.  

Фото: Суспільне