war

"В Київській області діє 752 пункти обігріву, які будуть відкриватися в громадах, в яких більше 24 годин не буде електрики", ​​— Олексій Кулеба

18.11.2022 р., 18:12

15 листопада російські окупаційні війська завдали масованих ракетних ударів по енергетичній інфраструктурі України, а похолодання ще більше ускладнило ситуацію в енергосистемі. Як переживає Київська область відключення електрики та як довго вони триватимуть? Скільки потрібно часу та коштів для відновлення пошкоджених об’єктів? Як підготуватися до відключень громадянам і бізнесу? Про все це Українське радіо дізнавалось у голови Київської обласної військової адміністрації Олексія Кулеби.

Про ситуацію з енергозабезпеченням Київської області після обстрілів 15 листопада

В нас після масових обстрілів 15 листопада склалася критична ситуація з електропостачанням, яка стала наслідком руйнування та пошкодження критичної інфраструктури. Сьогодні, в п’ятницю я можу констатувати, що в нас нині перший день, коли в Київській області ми перейшли на стабілізаційні відключення, тобто ті відключення, які відбуваються за графіком. 

Звернення, які ми робили і 15, і 16 листопада в першу чергу були спрямовані на те, щоб дати інформацію, пояснити людям, що в нас зараз відбуваються екстрені аварійні відключення. Вони, на жаль, мали досить тривалий термін і за певними напрямами могли сягати й 7-8 годин. З сьогоднішнього дня в нас планові відключення і, звичайно, це вже набагато простіше для людей щоб спланувати та спрогнозувати свій день та ведення свого господарства. 

Планові відключення мають вплив на близько 100 тисяч населення. Вони відбуваються поступово — з однієї області в іншу. 

Про пункти обігріву в Київській області

Ми працюємо над тим, щоб у всіх територіальних громадах в нас були пункти обігріву. На поточний момент в нас є перелік із 752 об’єктів по всій Київській області, які охоплюють всі територіальні громади. Це пункти обігріву, які будуть відкриватися, якщо електроенергії в громадах не буде більше 24 годин. 

Там люди зможуть і підключитися до зв’язку, і зарядити свої мобільні телефони, отримати допомогу з їжею, харчами. Тобто йдеться про пункти, де люди зможуть отримати будь-яку допомогу, яка їм буде необхідна просто зараз. Їхні адреси можна дізнатися на сайті Київської обласної військової адміністрації. Там є карта, де зазначені абсолютно всі пункти обігріву (мапу можна знайти тут — прим.ред.).  

Про те, чи варто мешканцям Київської області готуватися до планових відключень електрики

Найголовніше те, що зараз ситуація стабілізувалася. Зміна обстановки може відбутися виключно через військову складову й продовження терористичних атак російської армії на наші об’єкти критичної інфраструктури. Якщо ми побачимо, що знову відбувається атака, то звісно, що це може спровокувати тривалі відключення електроенергії. 

Про те, як українці мають підготуватися до можливих атак на енергетичні об’єкти 

Треба готуватися до будь-якого розвитку подій. Ми цим займаємося безпосередньо й чудово розуміємо всі ризики та всю небезпеку, яку можуть нам принести наступні ракетні удари по об’єктах інфраструктури. Важливо розуміти, що відключення електроенергії може відбуватися й може бути довготривалим. Все залежатиме від того, які будуть наслідки обстрілів. Тому людям, звичайно, треба готуватися. 

Перш за все, в мешканців Київщини завжди має бути заряджений мобільний телефон, з повним запасом енергії мають бути й павербанки. Звичайно, треба мати запас води хоча б на добу та запас їжі. 

Скажу одразу, що якщо ми будемо бачити, що в нас довготривале відключення електроенергії, то ми будемо відповідним чином реагувати. Жодна людина не залишиться без допомоги місцевої та центральної влад. 

Про найгірший можливий сценарій щодо забезпечення електроенергією та те, як область до нього готується 

Найгірший сценарій, які ми можемо з вами передбачити, важко обговорювати, коли ми вже дев’ятий місяць знаходимося на етапі довготривалої і тяжкої війни з РФ. Зрозуміло, що атака на наші об’єкти критичної інфраструктури — це жорсткий терористичний акт й елемент війни. Тому, якщо такі атаки будуть продовжуватися, то ситуація, наприклад, з електроенергією може погіршуватися. Але наші Збройні Сили та ППО роблять все можливе для того, щоб захистити наше небо, щоб захистити нас від ракетних обстрілів та мінімізувати ризики таких ударів. 

Щодо наших дій, то ми зі свого боку також готові до розвитку подій, якщо в нас не буде, наприклад, електроенергії певний час. Тут важливо зберігати спокій, брати інформацію з офіційних джерел, не довіряти "вкидам" з інформаційних джерел, яких ви не знаєте. Важливо орієнтуватися на органи місцевого самоврядування та діяти за тими алгоритмами, які будуть проводитися органами місцевого самоврядування. 

Всі структурні підрозділи та служби області працюють, знаходяться в повній готовності до будь-якого розвитку подій. Ми щодня проводимо наради зі Службою з надзвичайних ситуацій, тому я впевнений, що ми впораємося і пройдемо цей складний етап.

Про те, що робити громадянам, якщо електрики не буде протягом тривалого часу

Ми можемо говорити, що ситуація ускладнюється, коли в нас немає електроенергії протягом 24 годин. Вже тоді люди можуть звертатися до органів місцевого самоврядування та йти до найближчого пункту обігріву для того, щоб отримати там певну допомогу.

Щодо евакуації, то ми можемо її проводити лише в тому випадку, якщо ситуація буде наближена до критичної і в людей буде бажання виїжджати, або за рішенням уряду в регіонах, де цього буде потребувати ситуація. 

Про те, чи впливає електропостачання на постачання газу

Все залежить від того, про який саме населений пункт йдеться. В нас є населені пункти, де це не пов’язано між собою, а можуть бути ситуації, де це має співвідношення. Проте здебільшого електроенергія в Київській області має відношення до водопостачання: так були побудовані міста в Київській області. Особливо це стосується 30-кілометрової зони довкола Києва - там суттєвий зв’язок електроенергії та водопостачання. Тут якщо в людей немає електроенергії, то можуть й бути проблеми з водопостачанням.

Проте ми також працюємо з цієї проблемою. Наша задача тут — забезпечити генераторами ті об’єкти, де треба підсилювати насосні станції. Тому останні два місяці триває цілеспрямована робота із закупівель генераторів. В нас в області є ціла програма, в рамках якої ми закуповуємо генератори. Обласна адміністрація робить це для більш масштабних об’єктів, які потребують генераторів серйозної потужності. 

Про те, чи будуть оселі мешканців області опалюватися

Тепло в  оселях вже є: ми розпочали опалювальний сезон так, як й планувалося — в листопаді. 

Фото: КОВА

"В Київській області діє 752 пункти обігріву, які будуть відкриватися в громадах, в яких більше 24 годин не буде електрики", ​​— Олексій Кулеба

Новини по темі