НБУ дозволив українцям купувати іноземну валюту в готівці. Українська економіка оговтується від війни з Росією?

НБУ дозволив українцям купувати іноземну валюту в готівці. Українська економіка оговтується від війни з Росією?

З 14 квітня вперше з початку активної фази війни українцям дозволено купувати іноземну готівкову валюту. Чи означає таке послаблення від Національного банку України, що українська економіка оговтується від воєнних дій, та чого чекати в майбутньому Українському радіо розповів директор департаменту монетарної політики та економічного аналізу Національного банку України Володимир Лепушинський.

0:00 0:00
10
1x

"Із запровадженням воєнного стану НБУ досить швидко вжив превентивних заходів зі стабілізації ситуації на валютному ринку. Зокрема, були введені адміністративні обмеження. Разом з тим, Нацбанк виступає за вільне курсоутворення, за дію ринкових сил на валютному ринку та за плаваючий обмінний курс. Тому валютні обмеження є тимчасовими заходами й НБУ в міру того, як ситуація показує себе стабільною, послаблює існуючі обмеження. Зокрема, був зроблений крок на скасування обмежень на продаж готівкової валюти. Це було зроблену тому, що різниця між "сірим" обмінним курсом на готівковому ринку та офіційним курсом поступово звужується. Тому й було усунено це обмеження, оскільки це матиме наслідком те, що операції проводитимуться не на "сірому! ринку, а на офіційному", — пояснив Володимир Лепушинський.

За словами експерта, наразі стабільний обмінний курс виступає в ролі якоря для економіки і є заходом боротьби із неконтрольованим зростанням цін: "Фіксація обмінного курсу дозволяє стабілізувати очікування і, по-друге, здешевлює імпорт. З часом НБУ перейде до плаваючого обмінного курсу,  хоча плавання і коливання обмінного курсу не означатимуть, що Національний банк залишить ситуацію на валютному ринку безконтрольною. Певний час зберігатимуться валютні обмеження і вони скасовуватимуться поступово, аби зберегти стабільність на валютному ринку".

"Крім того, на ринку залишається такий інструмент, як валютні інтервенції, які виходять на валютний ринок для згладжування обмінного курсу. В березні, наприклад, НБУ і купував, і продавав валюту, проте в основному використовував для цього міжнародні резерви, щоби задовольняти попит на валюту. Зараз в українських експортерів обмежені можливості продажу власної продукції, насамперед з огляду на логістичні складнощі, адже ми не маємо доступу до морських портів. Проте логістичні маршрути налагоджуються і обсяги експорту будуть зростати. Тому наразі інтервенція НБУ є тим стабілізуючим механізмом, який дозволяє валютному ринку балансуватися", — розповів директор департаменту монетарної політики та економічного аналізу Національного банку України. 

Також Лепушинський зазначив, що на 1 квітня обсяг міжнародних резервів України становив 28,1 млрд доларів — це зростання, якщо порівняти, наприклад, з 1 березня: "Справа в тому, що зараз в підтримці резервів значну роль відіграє допомога наших міжнародних партнерів з інших країн. Значною мірою йдеться про зовнішнє фінансування, яке відбувається у валюті, завдяки чому нам вдалося наростити обсяг міжнародних резервів".

"Також додам, що НБУ має функцію кредитора останньої інстанції, тобто він завжди готовий підтримати банківську систему ліквідністю. Проте зараз ми бачимо, що банкам не потрібна підтримка ліквідності з боку НБУ, вони вже повертають кредити рефінансування", — зазначив експерт. 

Наостанок Володимир Лепушинський розповів й про економічну ситуацію, яка може бути в Україні в найближчому майбутньому: "Україна увійшла у війну з достатньо потужними буферами та запасом міцності. Зокрема, йдеться про значний обсяг міжнародних резервів, здорову банківську систему, достатньо низький дефіцит державного бюджету перед початком воєнних дій. Була траєкторія на зниження державного боргу відносно ВВП та достатньо контрольовані інфляційні очікування. Тому весь цей запас міцності став в нагоді. І зараз НБУ готовий вживати подальших дій для того, щоб забезпечувати макроекономічну стабільність".

Фото: Економічна правда