Обирай пісні. Визначай переможця

Алкоголь. Якою є норма вживання та як втриматися від залежності?

13.10.2021 р., 09:00

Якою є норма вживання алкоголю? Чому не всі ми маємо однакову чутливість до алкоголю та швидкість сп’яніння? Як розпізнати початок алкогольної залежності? Як не випивати у компанії та чи реально позбутися залежності? Лікар-нарколог Київської міської наркологічної клінічної лікарні Андрій Білошапка в ефірі Українського радіо розповів, що варто знати про помірне споживання алкоголю та як від нього відмовитися.

Програма:

Якою є норма вживання алкоголю 

Чутливість до алкоголю у різних людей різна, тому існуюча норма стосується значної частини, але далеко не всіх. Норма помірного вживання алкоголю — це дві стандартних дози алкоголю для чоловіка та одна одна стандартна доза алкоголю для жінки на добу. Стандартна доза — це кількість чистого алкоголю. Наприклад, в нашій державі стандандартною дозою вважається 10 грамів чистого алкоголю. Це приблизно чарка такого міцного алкоголю, як коньяк і горілка; 0,3 літра звичайного пива або стандартний келих сухого вина на добу і не частіше, ніж п'ять разів на тиждень, і взагалі не більше, ніж п'ять днів поспіль. Ця норма стосується значної частини дорослих людей. Для неповнолітніх та вагітних жінок вживання алкоголю як таке вже є надмірним.

Про чутливість до алкоголю та швидкість сп’яніння  

Насамперед є різна чутливість, і є люди, які генетично менш чутливі до алкоголю. Їхня ферментна система дозволяє їм швидше переробляти алкоголь і наступні продукти його обміну. Звичайно, є такий фактор, як толерантність, або здатність сприймати алкоголь, яка може тренуватися. Для людини, яка не звикла вживати алкоголь, навіть невелика кількість може бути надмірною. Людина, яка вживає систематично і часто, може випивати в рази більше, ніж вона могла випити на початку свого алкогольного шляху. Хоча також є небагато людей, які можуть пити багато, і це не стає проблемою. 

Крім того, в радянські часи використовувався термін "алкоголізм", і була класифікація алкоголізму: перша, друга і третя стадії. Коли це перша чи друга стадія, то здатність вживати алкоголь зростає і може зростати дуже сильно. Коли організм вже втрачає свої резерви, то мова йде мова про умовну третю стадію, і тоді вже організм не може сприймати велику кількість алкоголю. Як наслідок, ця толерантність поступово падає, людина випиває невелику кількість алкоголю, і цього достатньо до вираженого сп’яніння.

Що може свідчити про те, що людина має початок алкогольної залежності

Якщо говорити про залежність, то таким моментом є ситуація, коли людина втрачає контроль, коли людина в зв'язку з тим, що вживає алкоголь, робить не те, що вона планувала, вживає більшу кількість, ніж вона би хотіла і на яку розраховувала, коли внаслідок вживання алкоголю вона потрапляє в неприємні ситуації або не виконує свої робочі та сімейні обов'язки тощо. У такому випадку можна сказати про "тривожний дзвіночок". Але треба враховувати ще багато факторів. 

Так, є люди, у яких схильність до розвитку залежності більша, і про це можна знати ще до початку вживання.  Якщо людина має спадковість, наприклад, родичів, які вживали алкоголь, нервово-психічні захворювання, травми голови і деякі інші стани, то така попередня життєва історія може бути фактором, який пришвидшить можливе формування залежності. Крім того, якщо вам оточуючі кажуть, що вам треба пити менше, то це можна оцінювати як один з тривожних факторів. 

Як діяти, якщо в компанії вмовляють випити 

Важливим аспектом лікування і взагалі проблематики лікування алкогольної залежності є дотримання анонімності. Ніхто не хоче повідомляти, що проблема є. Парадокс полягає в тому, що в нас дуже прийнято вживати алкоголь, рекомендувати його, вмовляти і вважати людину, яка не вживає, якоюсь не такою чи хворою. Тому таке оточення існує і воно настільки потужне, що для того, щоб залишатися тверезим у компанії, яка традиційно вживає, треба мати досить серйозний і сильний характер, а він є не у всіх. Тому якщо людина не готова агресивно, категорично або впевнено заявити, що вона не вип'є, їй буде складно. У деяких випадках людина будеш хитрити та випивати менше, а якщо людина схильна до отримання задоволення від алкоголю, схильна до формування залежності, то, звичайно, це може бути небезпечно. 

Ще один парадокс полягає в тому, що коли людина відмовляється або просто помірно вживає, їй пропонують випити і всі дуже наполегливо до цього ставляться. Проте у той момент, коли людина стикається з проблемою і в неї формується залежність, вона стає алкоголіком для всіх оточуючих, всі миттєво починають показувати пальцем та відвертатися, а той, хто стикається з проблемою, починає заперечувати і приховувати. Таким чином людина випадає з соціуму, який мав би їй допомогти, і починає закриватися в собі, формувати певні психологічні бар'єри, які заважають усвідомити проблематику і прийняти допомогу.  

Алкогольна залежність — це багатофакторне захворювання. Одним з факторів є психологічний стан людини: її характер, її психічний статус і безпосередньо ситуація, в якій вона перебуває тут і зараз. Якщо людина в стані гармонії, якщо в неї все добре, якщо вона реалізована творчо, професійно тощо, то, як правило, ця людина легко відмовиться від алкоголю. Вона не буде відчувати потреби в підтримці соціуму, адже є самодостатньою. Якщо людина має певну проблематику, вона буде шукати підтримки у соціумі. Для неї буде травматично вибиватися з цього соціуму. І якщо всі п’ють, а ти не п'єш, то ти випадаєш з цього соціуму, тобі важко і ти не хочеш цього не робити.

На що впливає міцність алкоголю 

Слід зазначити, що похмілля буває не тільки від міцних алкогольних напоїв, а й від слабоалкогольних. Але різниця між ними є. Один з факторів міцності напою — це швидкість всмоктування алкоголю в шлунку та швидкість сп'яніння. Крім того, небезпека міцних напоїв може відіграти роль у швидкості формування залежності. Але, як правило, якщо формується поступова звичка, яка переростає залежність, то це залежить від кількості. Якщо це міцний напій, то його вживається менше. Наприклад, пляшка горілки — це багато, а пива треба десять пляшок. 

Читайте також: Шанс на одужання: як діють наркотики та чи можливо позбутися залежності? Пояснює лікар-нарколог

Як поводити себе з агресивними алкоголіками 

Алкогольна залежність — це психічне захворювання. Зміна психічного статусу — це наслідок впливу психоактивної речовини, зокрема алкоголю. Тому треба це врахувати.  Передбачити дії людини під впливом алкоголю, тим більше якщо це незнайома людина, неможливо. Це не рідкість, коли люди є агресивними. Тому треба берегти себе у спілкуванні в такій ситуації. Якщо має місце агресія, то це насамперед задача поліції.

Чи є шанси вмовити алкозалежну людину на лікування  

Звичайно, шанси є. Треба максимально чітко й об'єктивно оцінювати ситуацію. Якщо  людині, яка має проблему, швидко дати зрозуміти, що ця проблема має місце, то більше шансів, що вона щось зрозуміє і почне рухатися в протилежному напрямку до одужання і не запускання хвороби. 

Як бути тим, у кого близька людина п’є

Алкогольна залежність — це хвороба способу життя. Для того, щоб людина кинула вживати, їй треба змінити спосіб життя. Близька людина є елементом оточення та елементом цього способу життя. Тому вона безпосередньо може впливати на це. В її силах або допомогти подолати проблему, або навпаки її поглибити. Я не давав би пораду про те, кидати чи не кидати. Справа в тому, що це має бути самостійно прийняте рішення. Якщо людина, яка є поруч, страждає, то це жодним чином не допомагає залежній людині одужати. Водночас якщо маніпулювати залежною людиною, звинувачувати її, брехати, що везете її на відпочинок, а насправді в реабілітаційний центр без її згоди, то нічого не вийде. Якщо такий людині сказати правду, об'єктивно оцінити ситуацію, не маніпулювати і бути чесними, вона буде змушена хоч якось грати за цими правилами.  

Фото: pexels.com

Алкоголь. Якою є норма вживання та як втриматися від залежності?

Новини по темі