Чому в Україні зменшується кількість шлюбів? Пояснює демографиня

Чому в Україні зменшується кількість шлюбів? Пояснює демографиня

Чи ще потрібні коханню узи Гіменея? За останні 30 років українці стали одружуватися втричі менше. А, якщо і беруть шлюб, то роблять це у більш дорослому віці. Чому так відбувається, в ефірі Українського радіо допомогла розібратися провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи НАН України Людмила Слюсар

0:00 0:00
10
1x


Науковиця Людмила Слюсар говорить, що кількість шлюбів дійсно зменшилась, але з 1991 року в нас і чисельність населення зменшилася на майже 10 мільйонів. "При аналізі дивляться на такий показник як кількість шлюбів на 1000 населення. Тобто, береться не абсолютний показник, а відносний.  А, якщо дивитися саме на цей показник, то він знизився, але не так разюче – в 1990-1991 роках він дорівнював 9,3 (93 шлюби на 10 тисяч), то в 2019, це – 63 шлюби на 10 тисяч населення. Тобто, є значне значне зниження".

Також, зауважує вона, Україна є європейською країною, і в нас відбуваються ті ж зміни, що і у Європі. Хоча, якщо порівнювати з іншими європейськими країнами, то рівнь укладання шлюбів тут досить високий. "Є річні коливання, наприклад, у 2015 році у нас був показник в 7,8 , і на той час цей показник був вищий тільки в Білорусі, серед країн Європи. Крім того, є такий показник – поширення безшлюбної самотності – кількість людей, які взагалі не брали шлюб. Як правило, це береться вік старше 35 років".

Повну картину з цих питань отримати б з матеріалів перепису населення, каже демографиня. "Але, якщо брати наші вибіркові дослідження, то у віці 35-39 років 95% населення вже перебуває у шлюбі і лише 5% ніколи у цьому віці не були у шлюбі". Людмила Слюсар вважає цей показник досить високим і каже, що "немає чого хвилюватися".

Також, зазначає науковиця,  Держстат ще не дав остаточних цифр по 2020-му році. Адже, мало того, що він карантинний, українців ще й є традиція – вважати високосний рік несприятливим для укладання шлюбу.  

Ще на рішення пар одружуватися впливає економічна ситуація.  "Шлюб відкладається до більш незалежної економічної самостійності, самореалізації.  Якщо узяти першу половину 90-х років, то показник дівчат, які брали перший шлюб – майже половина - 45 %, вік складав до 20 років. То зараз цей показник, дівчата що беруть шлюб у молодому віці, складає 10%". Тобто, українці почали пізніше брати шлюб, каже науковиця. Також розповсюджується, як і в інших країнах, незареєстровані шлюбні стосунки. Що стосується народження  дітей, то як показує статистика, більшість обирає зареєстрований шлюб. "Однак є невелика кількість пар, які принципово відмовляються від реєстрації шлюбу, як правило, це – повторні шлюби", – каже Слюсар. 

Також в Україні зменшується і кількість розлучень. І це науковці пов’язують з тим, що українці стали ставитися до шлюбу більш виважено, відкладати його на більш зрілий вік, коли вже в змозі планувати свої відносини, свою поведінку. 

Фото: УНІАН