Мобільний додаток

Про курс валют та економіку України на тлі глобальної коронакризи: інтерв’ю з радником президента Олегом Устенком

5.08.2020 р., 18:57

Пандемія COVID-19 занурила економіки більшості країн у кризу. І українська не є винятком. Однак, аналітики відзначають, що останній тиждень, після політичної нестабільності і зміни голови НБУ ситуація на валютному ринку нормалізувалася. Але, що буде далі, адже світ лише занурюється у глобальну економічну коронакризу. Який валютний курс врятує українську економіку в ефірі Українського радіо відповідав радник президента Олег Устенко.

Програма:
Ведучі:

Dragon Capital прогнозує курс 28 гривень за один долар, аналітики Concorde Capital говорять про те, що до кінця 2020-го року гривня досягне 28,5 за долар, міністр економіки Петрашко говорить, що 23,5 гривні за долар був дуже низьким курсом, що погано для економіки. Яким є на Вашу думку, оптимальний курс валют?

Я би сказав, що в Україні багато фахівців мають власні думки з приводу того, яким має бути курс, щоби він вдовольнив ринок. Але не треба забувати, що курсами у нас займаються не Міністерства, не Кабінет Міністрів, а – Національний Банк України. І Кирило Шевченко, новий Голова НБУ повністю розуміє, який мандат є у Нацбанку, все, що стосується інфляції. Шевченко наголосив на тому, що в рамках цього мандату вони будуть намагатися підтримати економіку України, і Україна вийде на траєкторію економічного зростання. Експортери би хотіли мати курс не 27 чи 28, а й 38 чи 60, а то і більше. Бо вони – експортери, вони отримують валюту, але витрати у них тут в Україні в гривнях. І чим більше буде курс валют в Україні, тим більше у них буде доходів. Імпортери, навпаки ж, хотіли б бачити курс на рівні 15-18 гривень… Це – бажання різних груп, а курс все одно залежить від того, який є попит і пропозиції… І якщо ми подивимося, яким може бути прогнозований курс валют, то, вважаючи, що у нас є найбільші, починаючи з 2012 року, резерви золотовалютні, близько 28 мільярдів доларів, я би не був впевненим, що курс може девальвувати.

А який вплив пандемії COVID - 19 на економіку України?

І COVID - 19, і глобальна економічна криза, це – глобальні фактори, які будуть впливати на українську економіку. Ми – експортнозалежна економіка. Половину валового внутрішнього продукту ми отримуємо від експорту. І, якщо не буде зростання чи хоча б відновлення на зовнішніх ринках, то нам буде достатньо важко. Є глобальне очікування – що в наступному році буде відновлюватися зовнішні ринки, а значить екпортнозалежні економіки, такі як наша, будуть мати позитивні результати.

 Слова президента Зеленського, що курс в 30 гривень за долар – вирішить проблему з внутрішнім наповненням державного бюджету можуть бути самовтілюваним пророцтвом?

Коли президент Зеленський говорив ці слова, то це було сказано, що якби, наголошую на слові "якби", курс був 30-ть, то експортери б показали б кращі результати. Але, далі він продовжив, що ми маємо той курс, який маємо. І якщо Ви подивитесь на показники щодо очікувань курсу, які є, то дійсно в прогнозах курсових коливань дуже значну роль відіграють очікування, і вони не мають короткострокового очікування – два-три місяця. Там відіграють макроекономічні, фундаментальні фактори і на більш пізні терміни часу, на перспективу. І це значить, що якби навіть Президент хотів би курс 8, то це не означає, що він буде 8.

Олег Устенко

Ми зараз маємо ситуацію, коли обсяг готівки зріс майже на 15 відсотків... 

Якщо подивитися в історичній ретроспективі, то коли відбувались кризові явища, чи було їх очікування, до 2014 року, то місячний попит з боку населення – 2 мільярди доларів. Вже в 2015-2016 роках населення більше продавало валюти, ніж купувало. Населення не є таким потужним гравцем на валютному ринку, щоб створювати значні валютні коливання.

 Можливо, то валюта "заробітчан"?

Якщо мова йде про так звані національні рахунки, то вона вираховується за іншими статтями. Дійсно, від заробітчан ми отримували значні кошти. Такий стрибок прибутків від заробітчан відбувся після 2013 року. І у різні роки, в різні періоди, ми отримували від 10 до 15 мільярдів доларів на рік від наших заробітчан. І я вважаю, що це, в більшості випадків, погано, бо ці громадяни виїхали із нашої країни і підтримують родини, які тут залишилися. Але, якщо говорити з точки зору економіки, інфляції і т.д., то це йде в позитив, бо це – кошти, які ми отримуємо, складають додаткові валютні надходження, які дозволяють утримувати курс на тих рівнях, які ми бачимо зараз. І з урахуванням COVID-19 прогнозується зниження сум отриманих від заробітчан майже на 30 відсотків.

Давайте спробуємо спрогнозувати позитивний і негативний сценарії для курсу валют в Україні?

Найкращій для країни і найкращий для людей, це різні показники. Тому що ми би з Вами, наприклад, хотіли б бачити курс на рівні 20 і у Нацбанку є достатній резерв, щоби тримати курс на рівні 20. Але, такий курс негативно впливає на тривалий курс розвитку нашої економіки і будуть зменшуватися доходи держбюджету, буде важче виплачувати пенсії. Для громадян важливо мати передбачуваність курсу, відносну стабільність. Наголошую, не стабільність, а відносну стабільність. Скажімо: три тижні йдуть значні рухи між курсом євро і долара. Там була девальвація в 5 відсотків, євро став дорожчим по відношенню до долара. І в суспільстві з приводу цього є напружена ситуація. Але, у нас достатньо сил у Нацбанку, у нового голови, який є дуже кваліфікованою людиною, і ми впевнені, що втримаємо курс валют на тих рівнях, який передбачений держбюджетом на цей рік. А на кінець року державним бюджетом передбачено курс на рівні близько 28 гривень за один долар. І я не передбачаю значні стрибки в один або інший бік.

Фото - УНІАН

Про курс валют та економіку України на тлі глобальної коронакризи: інтерв’ю з радником президента Олегом Устенком

Новини по темі