Мобільний додаток

Новий мовний омбудсмен Тарас Кремінь: я хочу, щоб говорити українською було престижно, модно і достойно

9.07.2020 р., 19:07

Кабінет Міністрів призначив Уповноваженого з питань захисту державної мови. Ним став Тарас Кремінь, один із співавторів "Закону про забезпечення функціонування української мови, як державної". В інтерв’ю Українському радіо новий мовний омбудсмен розповів, яку мету ставить перед собою та своєю командою, щоб в Україні запрацював "Мовний закон". Зробити це Креміню буде нелегко, вважає експерт із питань мовної політики Тарас Марусик.

Програма:
Ведучі:

"Я хочу зазначити, що мій перший пріоритет, це – сформувати секретаріат і власне розпочати свою роботу, – говорить Тарас Кремінь, – бо, на жаль, з часу призначення першого Уповноваженого ( ексомбудсмен Тетяна Монахова звільнилась за власним бажанням – ред. ) робота була призупинена, і зрушень у цьому напрямку не було. Дякуючи Кабінету Міністрів, два тижні тому було затверджено штат Секретаріату, визначено функції, обов’язки та повноваження І, учорашнім рішенням, затверджено, хто буде уповноваженим із захисту".

Програма сприяння опануванню української мови визначена як обов’язкова у відповідному Законі, каже Кремень, і тепер її має бути затвердити Кабінет Міністрів України. "Сподіваюсь вона буде розроблена і підтримана нашим Урядом найближчим часом. Рівень української мови в державі треба вдосконалювати. Я вже тривалий час спостерігаю і за рівнем викладання мови, і за завищенням рівня інтересу громадян України і наших закордонних друзів з вивчення мови, однієї з милозвучніших мов світу".

Новий мовний омбудсмен вже визначився з основною метою: "Це – підвищення ролі і статусу державної мови, забезпечувати високий рівень її опанування, щоби українська мова була не тільки в сфері академічної, професійної діяльностей, діяльності органів державних та самоврядування, а й щоби спілкуватися державною мовою було престижно, модно, і достойно".

Тарас Кремінь, фото - УНІАН

Із засобів, за допомогою яких Тарас Кремінь зі своєю командою будуть досягати мети – заохочення молоді до використання її в усіх видах діяльності.

"І я думаю, що ми знайдемо спільну мову. Але треба зауважити. Що і якість викладання української мови повинна бути достойною, достатньою для того, щоби ми мали боротися чи захищати мову, а пишатися нею", – зауважив уповноважений із захисту української мови.
Сьогодні у Конституційному суді Велика палата суддів продовжила розгляд "Мовного Закону". Торік до Феміди звернувся 51 народний депутат – здебільшого від ОПЗЖ. Вони вважають, що закон про функціонування української мови як державної дискримінує російськомовних громадян. І просять суддів перевірити, чи відповідає документ основному закону України.

Під стіни Конституційного суду прийшли пікетувальники, які підтримують "Закон про мову". Не залишився осторонь і новопризначений мовний омбудсмен. У коментарі Українському Радіо Тарас Кремінь озвучив свою позицію: "Закон повністю відповідає і духу основного закону, і всім нормам українського законодавства, європейської практики, в частині захисту державної мови. Щодо закидів, що під час прийняття "Мовного Закону" були процедурні порушення, я прекрасно пам’ятаю процес розгляду цього законопроекту, і вважає, що жодних порушень і в цьому питанні не було. Тому і вважаю це питання більш політичним, ніж практичним".

Кремінь не сумнівається, що в Уповноваженого з захисту державної мови буде чимало роботи: "Скарг буде предостатньо, у тому числі, й анонімні повідомлення. Але, в першу чергу, вважаю необхідним всебічно висвітлювати обов’язки і права громадян", – зазначив він.

"Тарас Кремінь – досвідчена особа, але йому буде дуже-дуже важко" – мовний експерт Марусик

Експерт із питань мовної політики Тарас Марусик говорить, що основними завданнями мовного омбудсмена є захист української мови як державної, і захист права громадян на одержання інформації і послуг у всіх сферах життя на всій території України. "Уповноважений подає урядові пропозиції щодо ефективної реалізації "мовного Закону", має в своїх функціях моніторинг виконання законодавства в частині мовних питань, а не тільки захисту мови. Розглядає скарги на дії, або на бездіяльність публічних установ та органів влади. Також він має спрямовувати результати службових розслідувань у Комісію з питань корпусу державної служби, якщо держслужбовець порушує Закон. Він може складати протоколи і виносити рішення про стягнення штрафів".

Але, зауважує експерт, деякі повноваження почнуть діяти лише за півроку після призначення. "Дуже сподіваюся, що він виправдає надії передового українського суспільства. Ми розраховували на Святослава Літинського, на мій погляд, це була краща кандидатура, але і Тарас Кремінь – дуже досвідчена особа. Хоча, і переконаний, що йому буде дуже-дуже складно. І будуть окремі сили створювати йому перешкоди".

Однією з таких перешкод Тарас Марусик вважає створення секретаріату: "Нова влада без призначення уповноваженого створила його секретаріат та затвердила його чисельність".

Тарас Марусик

Напередодні, в інтерв’ю "Українській Правді" секретар Ради нацбезпеки і оборони Олексій Данілов заявив, що російська не стане в Україні другою державною: "Ніякої другої, російської, у нас бути не може – не тому, що її не треба вивчати, її не треба знати. Якщо ми кажемо про Україну, то має бути тільки державна українська мова". Якщо в Україні має бути друга мова, яку треба вивчати з дитячого садка, то це буде англійська, зазначив він.

Нагадаємо, посада Уповноваженого з питань захисту української мови передбачає відповідний Закон, який Верховна Рада ухвалила 2019-го року. Документ зобов’язав володіти українською чиновників усіх рангів та зробити 90% україномовними всі вітчизняні телевізійні канали. Також документ зобов’язаний зміцнити мову в комунальних установах, сфері послуг, громадському секторі, освіті й науці та у війську і силових структурах. У приватному спілкуванні можна використовувати мови національних меншин.

Новий мовний омбудсмен Тарас Кремінь: я хочу, щоб говорити українською було престижно, модно і достойно

Новини по темі