Мобільний додаток

Чому ціни на бензин і дизель не знизяться — пояснює експерт

5.12.2019 р., 16:21

Глава енергетичного комітету Верховної Ради й нардеп від "Слуги народу" Андрій Герус прогнозує, що бензин і дизель в Україні мають знизитися в ціні найближчим часом. "Аналіз націнки, яка добряче виросла за останні декілька тижнів, показує, що на сьогодні є всі підстави для зниження цін на АЗС", — сказав Герус. Чи справді зменшаться ціни на пальне? Про це в ефірі Українського радіо розповів експерт ринку нафтопродуктів Леонід Косянчук.

Програма:
Ведучі:

Леонід Косянчук зазначив, що ціни на нафтопродукти є вільними. Про це йдеться в 190 ст. Господарського кодексу України.

"Це означає, що коли якась мережа поставить ціну на 2–3 гривні дорожче, ніж решта, то вона жодним чином не порушує законодавство. Ринок сам себе регулює. Справедлива ціна — це та ціна за якою купують твій продукт. Якщо ти поставив ціну, за якою купувати не будуть (яка не відповідає ринковим тенденціям, загальному тренду) — оце є несправедлива ціна. Але це проблема того, хто поставив таку ціну", — розповів експерт.

Він зазначив, що на сьогодні ціни дійсно різняться на 1–2 гривні в різних мережах. Також споживач має бути свідомим того, що в ціну на пальне закладено усі ті "прибамбаси", які є на заправках: антураж, теплий туалет, каву тощо.

Леонід Косянчук зазначив, що два чинники впливають на ціноутворення пального: імпортний паритет (ціни зовнішнього ринку) і курс гривні до основних валют.

"Я особисто не бачу підстав, щоб хтось знижував ціну. Бо одна гривня на доларі — це приблизно 80 коп. на літрі. В той же час ринок не стоїть на місці, він також коливається в таких самих межах. Тобто середня ціна на бензин залишається 604 дол. за тонну. Іноді буває плюс 20–40 дол. чи мінус 30 дол. Не завжди випадає так, що за імпортом надходить паливо саме за найнижчою ціною. Тому такі коливання ринку".

Леонід Косянчук додав, що сьогодні період мінімального споживання пального, "мертвий сезон": "Тому особливо опускати ціни немає сенсу, бо впала реалізація. Ми маємо такий дуже цікавий ефект: якщо в мережі підняти ціну на 30 коп., то продажі падають, а якщо ціну понизити на 50 коп., то кількість проданих літрів не збільшиться". 

"Єдине, що я можу сказати: поки що особливих підстав для подорожчання бензину та дизельного палива немає", — сказав він. 

Сьогодні Антимонопольний комітет України ухвалив обов'язкові для розгляду найбільшими операторами АЗС рекомендації про необхідність зниження роздрібних цін на бензин, враховуючи низку ринкових факторів. 

 

Джерело: pixabay 

Чому ціни на бензин і дизель не знизяться — пояснює експерт