"Все, що є на сайті Дубілета, жодного відношення до перепису немає: ні до електронного, ні до класичного. Просто неправильне розуміння термінів і їх використання викривлює і дискредитує поняття перепису населення", — зазначив Олександр Гладун.
Експерт зауважив, що цей електронний перепис — це даремно викинуті гроші, а перепису населення знову не буде. Знову у світі Україна буде виглядати, як посміховисько.
"У мене дуже скептичне ставлення до цієї методології, якої ми ще не бачили і якої ще немає, це є щось в уявленні Кабміну. Точність, яка буде отримана, буде значно менша, ніж при класичному переписі населення. Тому що задача, яку ставить перепис населення, це не тільки подивитись скільки людей, а статевовікову структуру розміщення по території, враховуючи найменші населені пункти, зокрема села. Те, що покриття України мобільними операторами, не є повне, і це знають всі. Забезпеченість мобільними телефонами у селах теж менша. До того ж, люди можуть мати по декілька телефонів чи, наприклад, записати телефон на себе, а віддати його комусь у користування тощо. Або не записати телефон на себе взагалі. Крім того, у нас взагалі невідомо, кому належить телефон належить: чи чоловіку, чи жінці, а також якого вони віку", — сказав він.
Що стосується так званого калібрування, Гладун вважає, "що його можна проводити, якщо ми маємо характеристики всього населення. А ми їх не маємо. Тобто які дані будуть уточнювати взагалі невідомо. Тому що перепис населення і проводиться для того, щоб з’ясувати характеристики всього населення. А ми зараз точних не маємо".
Експерт також наголосив, що перепис населення також передбачає отримання соціально-демографічного портрету. "Освіта, мова, етнічне походження, зайнятість населення, структура сім’ї, міграційна активність — всі ці питання Кабмін взагалі не хоче розглядати", — зауважив він.
Щодо статистики банкоматів і про вибір мови, який може свідчити про те, якою мовою людина спілкується у побуті, то Гладун зауважує, що "це взагалі фантастика".
"У банкоматі пропонується тільки три мови: українська, російська та англійська. Але в нас ще є кримськотатарська, угорська, польська тощо. Тому це взагалі жодної критики не витримує", — пояснив експерт.
Зазначимо, міністр Кабінету Міністрів Дмитро Дубілет на своїй сторінці у Facebook анонсував проведення електронного перепису населення вже в 2019 році. При цьому міністр зазначив, що, крім загальної інформації, міністерства і держоргани потребують більш спеціалізованих даних, таких як склад сім'ї, національність тощо.
Кабмін планує здійснити перепис разом із фахівцями з математики і соціології за таким алгоритмом: 1) збір анонімної інформації у мобільних операторів про кількість користувачів і їхнє місцеперебування;
2) збір даних із реєстрів про дітей (ЗАГС) і пенсіонерів (Пенсійний фонд);
3) "калібруючі" соціологічні опитування, тобто уточнення, скільки sim-карт припадає в середньому на українця в різних групах;
4) використання цих даних у математичній моделі.
Фото — nashapolsha