"Відгомони голоду є у кожному нащадкові тих, хто вижив": як Голодомор відлунює в українському мистецтві

"Відгомони голоду є у кожному нащадкові тих, хто вижив": як Голодомор відлунює в українському мистецтві

Про те, як донині відлунює Голодомор в українському мистецтві – літературі, музиці та кінематографі – в ефірі Українського радіо розповіли культурологиня, літературознавиця, авторка дослідження "Відображення Голодомору в українській культурі" Тетяна Конончук, співачка і волонтерка Анжеліка Рудницька та кінокритик Ярослав Підгора-Гвяздовський.

Письменники палили свої твори про Голодомор, щоб уникнути репресій – Тетяна Конончук

На думку Тетяни Конончук, саме у мистецтві слова про трагедію Голодомору розказано найбільше. Адже тексти про це творилися в усі періоди існування України, навіть у часи Голодомору. Нерідко ці твори знищувалися самими письменниками, які боялися арештів.

"Потім вони писали інакомовно, з натяками. Хіба що в період хрущовської відлиги було трохи більше про це сказано. І то, не розкриваючи причин Голодомору, – розповідає літературознавиця. – Еміграція багато про це сказала, відверто обвинувачуючи режим. І це багато імен, багато текстів. Від перебудови, коли тексти з еміграції прийшли сюди, наші письменники почали витягувати зі своїх шухляд тексти, а потім писати. Написано багато, і не лише тими, хто бачив це на власні очі. Є і сучасна українська література на цю тему".

У часи Голодомору столицею України був Харків, де проживали й найбільші письменницькі осередки.

"Наприклад, Дмитро Нитченко, який тоді працював у видавництві, пізніше написав, що такі твори писалися, і навіть навів кілька уривків як зразок. Але з вікон харківського будинку "Слово" тоді була просто чорна сажа: люди налякалися та почали палити ці твори", – розповідає Тетяна Конончук.

Великий Голод з’являється у творах багатьох письменників, навіть тих, які ніколи не бачили Голодомору на власні очі. Це діти, онуки, правнуки жертв Голодомору, які іноді повністю присвячують свої твори цій трагедії, а іноді згадують про неї лише побіжно. Це сторінка історії, яка вплинула на багатьох, говорить літературознавиця.

"Мені хочеться навести слова Ольги Хвостової, яка у передмові до книги нашої сучасниці Світлани Талан  "Розколоте небо", говорить так: "Відгомони голоду є в кожному з нас, у кожному нащадкові тих, хто вижив". Тому ця тема не може не з’являтися знову і знову", – підсумувала Тетяна Конончук.

Піснями про Голодомор ми віддаємо загиблим "борг" – Анжеліка Рудницька

Анжеліка Рудницька говорить, що зараз, понад 80 років після трагедії ми маємо не лише пам’ятати про цю трагедію та вшановувати пам'ять загиблих, але й засвоювати уроки від цієї трагедії

"Треба знати, що жодні солодкі обіцянки, хто б їх не вимовляв, ми не маємо сприймати, що зараз з нами усіма станеться чудо і за нас вирішать усі проблеми. Ми маємо знати, що треба берегти свою еліту, берегти українців, які відстоюють державницькі інтереси. Саме їх перед Голодомором винищили. Якби вони були "в бою" і могли б очолити повстання, людей було би важче виморювати голодом. Адже на початку люди були повні сил та енергії", – зазначає співачка.

Музичне мистецтво не так активно говорить про трагедію Голодомору напряму, як це робить література – сама Анжеліка Рудницька пригадала пісню "Свічка пам’яті" Оксани Білозір на музику Скорика, і дует Тараса Петриненка з Тетяною Горобець.

"Можливо, у піснях не завжди прямо говориться про Голодомор, але є багато речей, які спонукають згадувати про невинно вбитих людей. Українці гинули не лише під час Голодомору, – говорить співачка. – Два роки тому ми з французом Полем Монандізом зробили спільну пісню "Люляй-Люляй, мій синочку" – це колискова, присвячена загиблим за Україну. Так, це не про Голодомор. Але ці люди "заснули" від голоду, і їм не співали колискових та поховальних пісень. Для нас зараз важливо відновити історичну пам'ять і віддати їм борг за те, що вони не дожили, не долюбили, не народили нове покоління".

В Україні є усього два фільми, які сказали про Голодомор на весь світ – Ярослав Підгора-Гвяздовський

Кінокритик Ярослав Підгора-Гвяздовський відзначає, що в Україні майже не було документальних стрічок про Голодомор, які можна було б подивитися на загал у кінотеатрах. Ситуація в художньому кіно трохи відрізняється.

"У нас досі залишається два фільми, які дуже добре про це сказали і сказали на весь світ. Перший фільм – це стрічка Олеся Янчука "Голод-33". Це фільм, який з художньої псевдодокументальної точки зору настільки потужно це сказав, що за дуже довгий час, 20-25 років після нього мало хто підійшов до цього, – розповідає кінокритик. – Наступного року вийде ще один фільм, який цього торкатиметься, "Будинок "Слово"", це буде художня стрічка (два роки тому був документальний). Там описуватиметься історія про те, як Микола Хвильовий з друзями поїхав з Харкова до сіл і бачив мертвих людей на вулицях, а потім повернувся і написав про це, першим розповів своїм колегам".

Ярослав Підгора-Гвяздовський припускає, що фільмів, присвячених Голодомору, так мало через те, що сама тема досить важка для практичного втілення: для неї потрібні професіоналізм, бюджети та "совість нації".

Кінокритик відзначає, що потрібно продовжувати працювати над тим, щоб тема Великого Голоду виходила на великі екрани та звучала у світі, і щоб цим займалися саме українські кіновиробники.

"Досі не всі країни визнають Голодомор геноцидом. Я думаю, що фільм (польської режисерки – ред.) Агнешки Голланд "Ціна правди" трошки просуває нас. Він був представлений на Берлінському кінофестивалі, і це, без сумніву, була знакова подія. Хоча, наскільки я пам’ятаю, критики фільм не дуже високо оцінили", – поділився кінокритик.

Слухай розмову повністю в ефірі Українського радіо!

Фото: unian.net

Останні новини
"Трамп Україну не покине". Футей закликає не панікувати
"Трамп Україну не покине". Футей закликає не панікувати
Історія родини журналіста Українського Радіо Володимира Пищика на тлі 20-го століття
Історія родини журналіста Українського Радіо Володимира Пищика на тлі 20-го століття
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
Висвітлення Чорнобильської трагедії, правда про Голодомор та політична агітація з парламенту: історія Українського Радіо у 80-90-х
Висвітлення Чорнобильської трагедії, правда про Голодомор та політична агітація з парламенту: історія Українського Радіо у 80-90-х
Олег Скрипка на Радіо Промінь ексклюзивно представив два релізи
Олег Скрипка на Радіо Промінь ексклюзивно представив два релізи
Новини по темі
Історія родини журналіста Українського Радіо Володимира Пищика на тлі 20-го століття
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
"МСЕК існують": куди звертатися для отримання статусу особи з інвалідністю в час реформи? Коментує експертка
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія засновника музею дисидентів у Донецьку "Смолоскип"