Мобільний додаток

Рада розгляне законопроєкт щодо оцінки майна: чому він важливий і яку схему руйнує

12.11.2019 р., 07:49

Верховна Рада сьогодні має розглянути законопроєкт, який може ліквідувати монополію в оцінці майна. Денис Давиденко, менеджер з адвокації Реанімаційного пакету реформ, в ефірі Українського радіо розповів, чому схвалення цього законопроєкту важливе.

Програма:
Ведучі:

Більше року українці щодня витрачають 1,5 млн гривень на послуги чотирьох посередників у продажу нерухомого майна. Загалом ця сума вже сягнула понад 1 млрд гривень.

"Це дуже великі суми, і важливо те, що ці великі суми сплачені ні за що. Ці суми сплачуються просто майданчикам-посередникам, які є такою собі прокладкою між Єдиною державною базою реєстрації та оцінки нерухомого майна та Єдиним державним модулем, який мав би перевіряти заповнення цих звітів з боку оцінювачів. Ці гроші заплачені просто майданчикам, які передають дані до цієї єдиної бази", – пояснив Денис Давиденко.

Для того, щоб оцінювач нерухомості передав інформацію до реєстру, він має його передати одному з чотирьох приватних майданчиків, які є монополістами у цій системі.

"Цей майданчик просто бере інформацію і передає її до реєстру. Низка журналістських розслідувань наводять докази того, що кінцевим бенефіціаром є народний депутат України багатьох скликань, і це може бути однією з причин того, чому ця система досі існує", – зазначив Денис Давиденко.

Наразі існує три законопроєкти, які можуть змінити ситуацію.

№2047 ліквідує майданчики-посередники

"Перший законопроєкт, №2047, був розроблений громадськістю, і він був дуже простим: він просто ліквідовував ці майданчики, які беруть кошти ні за що. Він не мав реформувати усю систему оцінки, хоча ми погоджуємося, що всю систему оцінки потрібно реформувати. Але перш ніж це зробити, ми маємо ліквідувати цю систему і рухатися далі", – наголосив експерт.

№2047-1 цементує монополію

"Потім було подано альтернативний законопроєкт, який, на нашу оцінку, цементував монополію цих майданчиків, впроваджуючи норму, щоб якщо інший майданчик захоче увійти на це ринок, він має отримати протокол погодження від інших чотирьох майданчиків. Очевидно, що ці майданчики не зацікавлені у якійсь доброчесній конкуренції і тому його просто б не пустили. Цей законопроєкт сам по собі був трохи маніпулятивний, бо у самій своїй назві він містив слово "діджиталізація", дуже модне слово. Але якщо соусом діджиталізації просто приправляти збереження схеми, це викликає певні питання", – зазначив Денис Давиденко.

№2047-д – компромісний

"Третій законопроєкт був розроблений як компромісний. Він не є досконалим, але ми його підтримуємо у першому читанні. Він все-таки ліквідує цю схему. Але водночас у ньому є значний недолік, який полягає в певному неузгодженні у строках. Схема ліквідується з 15 січня 2020 року. Але водночас цей законопроєкт прибирає роль оцінювачів в системі оцінки майна. Відповідно, кожна людина, якщо ви бажаєте відчужити нерухоме майно, ви можете напряму подавати до держреєстру. І недолік полягає у тому, що лише з липня планується введення цієї системи", – пояснив Денис Давиденко.

Експерт додав, що все сильно залежить від політичної волі нинішньої влади.

"Загалом ми бачимо, що у влади є бажання боротися з корупцією. Але коли дійде справа до голосування, мені було б дуже цікаво подивитися списки депутатів, які голосували за чи проти цього законопроєкту.Сам факт неголосування викличе дуже багато питань. Я би після голосування просто відкривав усі списки, переглядав усіх, хто голосував проти або не голосував і відкривав би по них антикорупційні розслідування. Бо як ще можна пояснити відмову від ліквідації цієї схеми?", – підсумував експерт.

Нагадаємо, діяльність майданчиків-"прокладок" журналісти-розслідувачі пов'язують з народним депутатом Антоном Яценком. Після сюжету "Наших грошей з Денисом Бігусом" Антимонопольний комітет розпочав перевірку, і у червні цього року оштрафував ці майданчики на 14 млн гривень. Натомість Яценко відкидає причетність до схем в оцінці майна.

Ілюстративне фото, rada.gov.ua

Рада розгляне законопроєкт щодо оцінки майна: чому він важливий і яку схему руйнує

Новини по темі