Мобільний додаток

"Деякі водії не знають, що таке безбар'єрне середовище і думають, що ПДР для лохів" – очільник "ЗупиниЛося"

26.10.2019 р., 17:35

Про те, як працює проєкт "ЗупиниЛося", покликаний боротися з неправильним паркуванням за допомогою наліпок на авта порушників, які його здобутки та чому деякі українські водії не поважають правила дорожнього руху, розповів радіо Промінь один з авторів проєкту Костянтин Андріюк.

– Костянтине, поки ви не доїхали до студії, розкажіть, де ви зараз перебуваєте?

– Я зараз на вулиці Пушкінська, ближче до перехрестя з Прорізною. І от на Пушкінській сталася цікава подія: міська влада проклала, розмітила дуже красиво, по-європейськи велодоріжку. І одразу ця велодоріжка перестала нею бути, а стала смугою для паркування. Ми дуже близькі, щоб провести там наш наступний рейд, тому що й мене особисто, й наш проект у фейсбуці й інстаграмі вже завалили повідомленнями, різноманітними фотографіями. Щойно до мене під`їхав велосипедист, який не може проїхати цією велодоріжкою, тому що тут з самого ранку вже запарковані автомобілі. Щоправда, зараз їх небагато, всього один, але цікава новина, що він вже отримав штраф від паркувальника.

Фото: вул.Пушкінська, fb ayder.muzhdabaev

– В попередньому ефірі ви казали, що ухвалення закону і створення спеціального підрозділу поліції, який б займався машинами та паркуванням – це єдиний спосіб закрити проєкт "ЗупиниЛося". Муніципальна поліція паркування в кількох містах, зокрема й Києві, працює, але не у всіх є повноваження. Проте проєкт поки що не зупинився. Чому? Не працюють штрафи чи водії не бояться поліцію?

– Чимдалі займаюся цим проектом, чим більше спілкуюся з людьми, тим більше переконуюсь, що мінімум половина людей не знає правил дорожнього руху або не освіжають їх в пам’яті. Свіжа історія: з одного боку на Пушкінській проклали, намалювали гарну велодоріжку, а з іншого,як з’ясувалося, комунальники почали малювати розмітку для паркування. І от з чоловіком, якого сьогодні там оштрафували за неправильне паркування, мені вдалося поспілкуватися. І він впевнений, що не зробив нічого незаконного, оскільки його комунальники, коли малювали розмітку, попросили переставити автомобіль. Але просто не сказали, куди.

– Але чому "ЗупиниЛося" ще працює, адже поліція вже є, ви навіть побачили виписаний штраф?

– По-перше, інспекторів з паркування, наскільки я знаю, мало. Однією з причин, як на мене, є невисокі як для Києва зарплати за таку нервову, важку і виснажливу роботу. Я з деякими інспекторами неофіційно розмовляв, їм час від часу погрожують. А ми хоча би до цього діла готові і йдемо на нього свідомо. Я робив свого часу матеріал про латвійських, ризьких інспекторів з паркування: там ніхто не свариться, не кричить, не б’ється, не посилає і там зарплата інспектора з паркування вище середньої у Ризі. Це престижна робота.

По-друге, ще не до кінця добре працюють всі закони, правила, їхні повноваження. Тому що, наприклад, на даний момент інспектори з паркування не можуть штрафувати за смугу транспорту. Вони можуть штрафувати за стоянку під знаком "Стоянка заборонена", за виїзди з перехрестя, менше десяти метрів, за паркування на пішохідних переходах. А на смузі транспорту – ні. Якби їм це віддати, не були б потрібні марудні евакуатори і справа пішла б краще.

Фото: fb/Паркування на зупинці бул.Перова 38/1

– А ваш проєкт співпрацює з інспекторами чи ви працюєте окремо?

– Окремо, але ми підтримуємо добрі, дружні стосунки.

– Але ж ви ходите по лезу ножа, адже інспектори працюють в правовому полі…

– Так, але ми ніяк не можемо зіскочити з цього леза і слава Богу. Але ми ніколи не клеїмо наші наліпки на бампери, капоти і т.д. Бо це може теоретично зіпсувати фарбу. Ми клеїмо наліпки лише на скло, а воно є доволі твердим матеріалом. Я навіть бачив, як кілька порушників здирали наліпки ножами. Тому, коли людина здирає цю наліпку, її скло залишається точно таким же. Але ми завжди готові сказати, що це не наліпка, а претензія, тому що кожен громадянин, який бачить правопорушення, має право підійти і попросити припинити його.

– Скільки вас у проєкті? Людей, які страхують?

– Проєкт ініціативний і на першому місці наша ідея. Багато хто закидає наш заробіток, а я вболіваю за покращення в країні. Хочу, щоб деякі речі змінювалися і вони змінюються. Уявіть, ми провели рейд на Південному залізничному вокзалі, виклали відео в ютуб і вже за два тижні там з’явилися делінеатори, які суттєво покращили рух і убезпечили паркування на цьому місці. Ми проводили рейди на тротуарах і після рейдів виростали напівсфери, стовпчики, щоб порушники не їздили тротуарами.

Фото: fb/Думская

– Складається враження, що боротися з неправильним паркуванням можна лише обмеженнями, тому що закони є, але вони не діють, недостатньо поліції, але ж весь Київ не обгородиш.

– В цьому велетенська проблема: частина наших людей, на жаль, деградували до такого рівня, що вони не розуміють, що таке безбар’єрне середовище. Вони їдуть за кермом свого авта, бачать чемних водіїв, які поважають ПДР, але думають, що правила дорожнього руху для лохів, а я – найрозумніший. Ця людина виїжджає, наприклад, на зелену зону, створює теорію розбитих вікон, ефект отари і за нею решта "лосів" йде.

А сам проект крутий тим, що купа людей просто нам допомагають, як Вінні-Пух, безкоштовно. Самому наклеювати наліпки страшно, тому зі мною ходять хлопці, назвемо їх "активістами", які допомагають і в нас з ними хороші стосунки.  

Більше про проєкт можна дізнатися на сторінці "ЗупиниЛося" у мережі facebook та youtube.

ФОТО: facebook "ЗупиниЛося"

"Деякі водії не знають, що таке безбар'єрне середовище і думають, що ПДР для лохів" – очільник "ЗупиниЛося"

Новини по темі