Мобільний додаток

В космічній галузі України може статися прорив – експертка про зміни в космічному законодавстві

6.10.2019 р., 14:40

Зміни в українському законодавстві в космічній галузі дозволять приватним компаніям створювати та експлуатувати ракетоносії. Це стимулюватиме конкуренцію, як у приватному секторі, так і у державному, що може спричинити прорив у цілій галузі. Про це Українському радіо розповіла координатор проектів "Ноосфера" Наталія Боротканич.

"В історії освоєння космосу український слід надзвичайно важливий. 3 жовтня розпочався Всесвітній тиждень космосу. Це дата, яку відзначають в зв’язку з тим, що 62 роки тому полетів у космос перший штучний супутник з Землі і його розробником був українець Сергій Корольов. Тому саме цю дату вважають початком практичної ери освоєння космосу",  розповіла Наталія Боротканич.

За її словами, сьогодні насправді Україна має величезні досягнення: "Я працюю в космічній галузі понад 10 років і пам’ятаю, як ми пишалися, що Україна входила в п’ятірку держав по кількості запущених ракет. На превеликий жаль, державна стратегія була не дуже вдала, тому що ми орієнтувалися на Росію і в 2014 році стався обвал в космічній галузі, тому що виявилося, що більше 80 % замовлень були з Росії які припинилися. Тому з 2013-2014 рр. Україна шукає свій власний шлях на міжнародній арені".

"Зараз дуже динамічно розвивається космічне законодавство. Усі ресурси, які є на Місяці, на інших планетах не можуть належати жодній державі. Зараз йде активна дискусія щодо того, громадянами якої країни будуть люди, які житимуть на Марсі. Інша дискусія, яка ведеться, стосується того, що має з’явитись новий вид пам’яток — позаземні. Тобто ті об’єкти, які залишились на Місяці, мають стати пам’ятками культури. А загалом ще у 2010 році Барак Обама прийняв законодавство, яке дозволяє компаніям видобувати на астероїді чи на інших ресурсах корисні копалини, привозити їх на Землю, комерціалізувати, продавати. Тобто сьогодні можливо робити бізнес у космосі",  розповіла експертка.

Вона наголосила й на важливості останніх змін у сфері космічного права України: "Те, що сьогодні приватним компаніям в Україні дозволили експлуатувати, створювати ракетоносії  це прорив. Раніше існувала заборона, лише державні компанії могли це робити, що, мабуть, було пов’язано з безпекою і змогою контролювати. Ця норма прийшла до нас з Радянського Союзу, бо, наприклад, в США «приватники» завжди мали право займатися космосом. В Україні цю заборону знято, президент скоро підпише указ і я думаю, що в космічній галузі може статися прорив. Зрозуміло, що одразу Ілони Маски в нас в кожному дворі не з’являться, але вже зараз про себе активно заявила одна ракетна компанії "Firefly", яка створює конкуренцію державній монополії. Це добре, оскільки вони можуть стимулювати й розвиток державних".   

"Щодо космодромів, то ми є густонаселеною країною і думок, що нам треба власний космодром, ніколи не було. Колись був спільний проєкт з Бразилією, шукали інші площадки, звідки ми будемо здійснювати запуски своїх власних ракет. Адже для цього потрібна величезна незасеена територія або поблизу океану, щоб туди падали залишки ракет, або, наприклад, як в Казахстані  степи. В Україні наразі таких прощадок немає, проте йде активна дискусія. Адже є й варіанти повітряних стартів або морських",   підсумувала Наталія Боротканич.

Нагадаємо, Верховна Рада України 2 жовтня ухвалила у другому читанні й у цілому законопроєкт № 1071 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо державного регулюваня космічної діяльності. Законопроєкт передбачає скасування обмежень для приватних компаній на випробування, виробництво та експлуатацію ракет-носіїв, зокрема, з їхніми космічними запусками з будь-якою метою.

ФОТО: pixabay      

В космічній галузі України може статися прорив – експертка про зміни в космічному законодавстві

Новини по темі