Мобільний додаток

Що варто знати про лімфому та інші онкозахворювання – розповідає онколог

15.09.2019 р., 16:10

Про те, як виявити ознаки лімфоми та інших онкологічних захворювань, як поводити себе, якщо ви захворіли, та куди йти обстежуватись Радіо Промінь розповіла завідуюча відділення онкогематології Національного інституту раку Тетяна Каднікова.

"Кількість випадків лімфоми збільшується і кількість хворих також, але це співмірно з ростом захворювання в Європі. Проте варто сказати, що пацієнтів, які стоять на обліку, стає більше тому, що хворі на лімфому живуть все довше і довше. Це пацієнти, які пройшли лікування, здорові, але з обліку їх ніхто не знімає", – розповідає Тетяна Каднікова.

За її словами, у лімфоми немає жодних специфічних проявів, симптомів, тому треба проходили регулярні медичні огляди, адже можна виявити рак ще на тій стадії, коли немає жодних симптомів: "Варто раз в рік робити рентген легень, УЗД брючної порожнини та лімфатичної системи та відвідувати лікаря, де робити загальний та біохімічний аналізи крові та пройти огляд".

"Якщо говорити про онкозахворювання загалом, то сигналами для людини, яке не відвідує систематично лікаря, мають бути швидка втомлюваність і слабкість, зниження ваги на 10 % без видимої причини, нічна пітливість, коли треба переодягатись", – пояснює лікар.

Вона звертає увагу на те, що симптоми лімфоми можуть збігатися із загальними, а може й не бути видимих ознак: "Лімфома може бути всередині, рости там і проявитись лише тоді, коли доросте до певних розмірів і почне тиснути на якийсь орган.  В такому випадку пацієнт почне задихатись чи в нього почне боліти шлунок, печінка ще якийсь орган".

"Якщо відбуваєте певні перестороги щодо того, що ви можете хворіти, пропоную звертатись до свого сімейного лікаря. Адже відбулась реформа і на сайті МОЗ можна побачити перелік безкоштовних обстежень, які можна пройти. Якщо сімейний лікар виявить якісь симптоми, які будуть потребувати подальшого обстеження, направлятиме за профілем", – радить Тетяна Каднікова.

Проте, стверджує завідуюча відділення, поки що пацієнт може й сам вибирати, куди йому звертатись: "Наприклад, в Національний інститут раку може звернутися будь-який громадянин України, прийти в поліклініку в реєстратуру, висловити, що конкретно його турбує і його  направлять до профільного спеціаліста".

Лікар торкнулась й теми косметичних процедур та того, чи можуть вони провокувати онкозахворювання: "Такий вплив недоведений, проте все має бути в міру. Єдине, що може бути – це лімфома, асоційована з імплантати молочних залоз, це єдине захворювання, яке доведене. Це рідкісне захворювання, зустрічається один раз на 22-24 тисячі імплантів, але трапляється, імпланти викликають лімфому".

"Якщо ж в людини виявили пухлину, то пацієнт пройде всі етапи психологічної адаптації: йому треба поплакати, подумати, що відбулось і чому так, зробити щось, щоб ситуація розвивалась інакше і звернутися до профільного спеціаліста. Зараз сучасні методи лікування дозволяють нам  проводити терапію при практично будь-яких онкологічних захворюваннях успішно. Чим раніше почати лікування, тим кращим буде ефект. Зазвичай, лікування займає 6-8 місяців, тому треба бути готовим, що півроку твого життя буде віддано лікуванню", – зазначає Тетяна Каднікова.

Головне, говорить лікар, не варто приховувати від пацієнта його захворювання, як часто роблять рідні хворих: "Вважаю, що це від егоїзму, адже наш родич буде плакати і нам від того також буде погано.  Але коли пацієнт відкрито проговорює свою хворобу з рідними, це сприяє швидкій психологічній адаптації".

Нагадаємо, сьогодні, 15 вересня, відзначають Всесвітній день боротьби з лімфомами. За даними МОЗ України щороку в Україні фіксується понад 3,5 тисячі нових випадків цього захворювання. Найчастіше такі злоякісні пухлини з’являються у дорослих: їх частина складає 98 % усіх випадків.

ФОТО: pixabay

Що варто знати про лімфому та інші онкозахворювання – розповідає онколог

Новини по темі