Банки призупинили видачу "теплих кредитів" в зв'язку з вичерпанням коштів, передбачених цією державною програмою на 2018 рік, повідомили в Державному агентстві з енергоефективності та енергозбереження.
Підсумки 4-річної діяльності програми і наскільки вона стала популярною серед українців, розповів в ефірі Українського радіо в програмі "Сьогодні. Ввечері" директор Департаменту технічного регулювання енергоефективності Роман Марецький.
Програма "теплих кредитів" на сьогоднішній день - це 6,7 мільярдів гривень залучених інвестицій на термомодернізацію житла. Це 2,3 мільярди гривень відшкодовано коштів з державного бюджету, це більше 500 тисяч домогосподарств учасників програми. Для порівняння це еквівалентно майже всій Житомирській області. 227 мільйонів кубів газу щорічного скорочення.
Тобто завдяки реалізації цієї програми ми зменшуємо використання газу, про що ми багато говоримо і що є однією із наших стратегічних цілей. Тобто на такій території як Житомирська область, що сталося, що змінилося?
Програма передбачає різні переліки заходів. Можна здійснити як комплексну термомодернізацію, так і часткову. Для чого це було зроблено? Це було зроблено для того, щоб якомога більше людей могли скористатися цією програмою, бо ми розуміємо, що будинки знаходяться в різному стані. Комусь потрібні одні заходи, комусь потрібні інші. Якщо ми будемо говорити про правильне здійснення заходів термомодернізації, то це проведення насамперед термомодернізацію огороджувальних конструкцій. Тобто це утеплення фасадів, покрівлі, перекриття над підвалом, заміна вікон, встановлення індивідуального теплового пункту, встановлення автоматичних терморегуляторів на батареї і, звичайно, встановлення засобів обліку. Якщо ви здійснюєте ті чи інші заходи, ви зменшуєте свої тепловтрати.
Ви вже сказали, що учасниками цієї програми можуть стати як фізичні особи, так і ОСББ. Хто є активнішим? Для кого легше скористатися цією програмою підтримки?
Постанова 1056 чітко передбачає, що це ОСББ чи ЖБК. У нас зараз є відшкодування 20% для фізичних осіб для придбання негазових та неелектричних котлів, 35% для придбання негазових та неелектричних котів для субсидіантів. Для приватних осіб відшкодовується 35% і для тих, хто живе в ОСББ і ЖБК від 40 до 70% відшкодування, в залежності від того, скільки в домі проживає субсидіантів. Чому найвище відшкодування для ОСББ та ЖБК, бо здійснюючи комплексні заходи у багатоквартирному будинку, досягається більший ефект економії.
Багато говорили про те, що в нас вже є Фонд енергоефективності. Він ось-ось має запрацювати. Навіщо він потрібен і які можливості він надає українцям?
Фондом енергоефективності опікується Міністерство регіональної політики. Звичайно, ми всі чекаємо цей механізм бо для політики ефективності головне, щоб скорочувалася споживання енергії, щоб ми більш заощадливо ставилися до свого споживання і так ми досягаємо кількох ефектів. По-перше, це скорочення платіжок для людей. По-друге, це безпосередньо підвищення якісних умов, бо якщо у вас зменшуються тепловтрати у будинку, то ви безпосередню більш затишні умови отримуєте в квартирі і почуваєте себе більш якісно. І звичайно, термін експлуатації такого житла збільшується.
Прослухати повну версію розмови