Тетяна Грищенко: Найтиповіший міф про кредит – те, що це боргова кабала

Тетяна Грищенко: Найтиповіший міф про кредит – те, що це боргова кабала

Як взяти кредит і не потрапити під тиск колекторів? Про ознаки ризикових кредитних операцій розповіла в ефірі Українського радіо у програмі "Safe" експертка з питань прав споживачів фінансових послуг Тетяна Грищенко.

Почнемо з базового запитання: що таке кредит?

Тетяна Грищенко: Споживчий кредит – кошти, які надаються позичальнику на особисті потреби. Це ті кошти, які надають банки та інші види фінансових установ, наприклад, ломбарди, фінансові компанії (надавачі короткострокових кредитів) та кредитні спілки. Вам треба їх повертати, сплачувати відсотки та інші комісії за користування грошима, які ви отримали.

Комісія, відсотки, пеня – речі, які лякають тих людей, які хотіли би взяти кредит. Трохи з ними розберемося. Що це таке?

Тетяна Грищенко: Кошти, додаткові до тієї суми, яку ви позичили і маєте сплатити фінансовій установі за те, що вона надала вам ці гроші у користування.

Найтиповіші міфи про кредит. Що тут можна назвати?
 
Тетяна Грищенко: Найтиповіший міф про кредит – те, що це боргова кабала, боргова яма, з якої позичальник не може вибратися. Якщо ви сумлінний позичальник, виконуєте усі умови договору, то у жодному випадку колектори за вами бігати не будуть.   

Кредити на різні потреби: придбання речей, ремонт, придбання будинку за містом. Наскільки це різні кредити?

Тетяна Грищенко: З юридичної точки зору, вони однакові. Відрізняється строк кредитування. Якщо це не великий кредит на будь-які потреби, то це кредит до одного року. Якщо кредит на придбання якоїсь побутової техніки, то від 6 місяців до 3 років. Кредит на авто – 5-10 років. Іпотека (кредит на придбання житла чи земельної ділянки, будівлі) – це кредит на більші строки, на декілька десятків років.

Якщо зайти у будь-яку крамницю, де продають побутову техніку, там можна натрапити на обіцянку 0% розстрочки чи кредиту. Наскільки це правда?

Тетяна Грищенко: Це не є нуль. Навіть, якщо процентна ставка буде 0,0001% річних, але до цієї процентної ставки фінансова установа буде додавати щомісячно комісію – 3-4% від суми кредиту. І тут треба враховувати, що це береться та сума кредиту, яка була вами отримана – первинна сума кредиту. Відповідно, якщо порахувати всі ці витрати, то реальна річна процентна ставка буде 100% річних і, навіть, вища.

Як це можна помітити? Правила безпеки, коли береш кредит.

Тетяна Грищенко: Всю інформацію можна побачити у паспорті споживчого кредиту. Це та інформація, яка має бути вам надана фінансовою установою саме до укладення договору. Це інформація на 2-3 сторінки, яку фінансова установа має надати вам у письмовій формі, коли ви приходите на консультацію і запитуєте про отримання споживчого кредиту. Позичальник має право відмовитися від договору споживчого кредиту, який він уклав, протягом 14 днів, навіть, якщо він отримав гроші на руки. Єдиний виняток – кредити, за якими були укладені нотаріально посвідчені договори застави. Ви пишете заяву щодо відмови від договору, повертаєте усі ті кошти, які ви отримали. Якщо ви сплатили якусь комісію, то банк зобов’язаний її вам повернути.

Як у банку вирішують: давати чи не давати людині гроші?

Тетяна Грищенко: Коли приходите у банк чи іншу фінансову установу є певна інформація, яку банк має надати (паспорт споживчого кредиту, в якому викладені усі основні умови кредитування, які потім будуть відображені у договорі) і треба надати повну інформацію банку. У залежності від суми кредиту, можуть бути різні вимоги до такої інформації. Мінімально: паспорт,  ідентифікаційний код, довідка про доходи, довідка з місця роботи, підтвердження, що офіційно працевлаштований.

А якщо кажуть, що видають кредит без жодних довідок 100%. Чи це не привід замилитися?

Тетяна Грищенко: Безумовно! Тому, що заборонено рекламувати кредит, що надається без вимоги надати документи, без будь-якого документального підтвердження платоспроможності позичальника.

Прослухати повну версію програми.

На фото (справа наліво): Ірина Славінська - ведуча програми та Тетяна Грищенко.