Після "врожаю" мін посів збіжжя: як війна вплинула на українських фермерів

Після "врожаю" мін посів збіжжя: як війна вплинула на українських фермерів

Фермери від початку повномасштабного російського вторгнення активно долучалися до допомоги ЗСУ: хто волонтерством, а хто й сам поповнив лави війська. Водночас у прифронтових районах і тилу ведення фермерського господарства є під час війни не лише складною, а іноді й небезпечною для життя справою. А на тимчасово окупованих територіях господарства фермерів "націоналізують". Про вплив війни на роботу фермерів розповідає журналіст Українського радіо Олександр Куцак.

0:00 0:00
10
1x

 Захищати зерно!

Не хлібом єдиним допомагають українські аграрії нашим воїнам на передовій. За словами фермера з Київщини, віце-президента Асоціації фермерів та приватних землевласників України Віктора Шеремети, крім численних харчових наборів доводилося ділитися з фронтом і запчастинами до військової техніки. "Ми швидше зможемо знайти потрібні запчастини на потреби ЗСУ, бо ми мобільніші". Багато хто із фермерів покинули свої поля і пішли на фронт ще на початку вторгнення.

"Ніхто не говорить про прибутки. Працюємо на перемогу"

Президент Асоціації  фермерів та приватних землевласників України Віктор Гончаренко каже, що війна внесла неабиякі корективи в життя фермерів. "Фермери включилися у свій бойовий загін, який працює на захист та забезпечення продовольством держави". Самоорганізація фермерів і приватних землевласників з першого дня війни виявила себе з усіх боків, наголошує Віктор Гончаренко. І запевняє: з першого дня війни змінилися пріоритети. "Ніхто не говорить про прибутки. Ми всі працюємо на перемогу". 

Фото: AGRAVERY.COM

Відчувати себе людьми і вижити

Відчувати себе людьми і вижити. Саме така доля випала фермерам Чернігівщини, розповідає голова господарства "Соната" Чернігівського району Іван Якуб. Він згадує, що окупанти зайшли до їхнього району 24 лютого вдень. Але пройшли цю територію транзитом. Іван Якуб пишається тим, що зараз вже побудована не одна лінія захисту на Чернігівщині. Каже, що на сьогодні треба допомагати передусім ЗСУ. 

"Якщо ти не перебуваєш там особисто, то відбирають все"

Більшість господарств Запорізької області паралізована. Про це говорить одна із засновниць фермерського господарства, ім'я якої не можна називати, бо в цьому регіоні залишилися її рідні. "80% області окуповані. І це землі сільгосппризначення. Заміновано порт. Найбільш страждає зона розмежування між окупованими і неокупованими територіями. Багато фермерів усе покинули і виїхали".

Фото: з відкритих джерел

Розповідає, що саме вона виїхала в перші дні війни. Все життя "жила, будувала, створювала, плекала"… Все що збирали за вісім років, довелося залишити ворогам. "Було взято кредити на нову техніку. Купували землю, активно почали розвивати свою діяльність, від 300 гектарів дійшли до трьох тисяч". Наголошує, що багато підприємств на початку широкомасштабної війни було знищено. Зараз триває процес "націоналізації" на тимчасово окупованих територіях. "Якщо ти не перебуваєш там особисто, то в тебе відбирають все. Хоча і на початку окупанти вивозили все, не питаючи. Нас туди багато разів запрошували. Напевно для картинки, для російської пропаганди: мовляв, дивіться, як ми дбаємо про людей, тому приїжджайте, працюйте, вам за це нічого не буде.Але я не знаю жодної людини, яка б повернулася. Бо дух свободи – це головне". 

Читати також: Збитки на 2 трлн гривень і мікропластик в яйцях пінгвінів Антарктиди – наслідки російського екотероризму

(Не) покинута земля

Частина фермерів залишилася на тимчасово окупованих територіях, бо не всі могли покинути свою землю. "Я не можу їх засуджувати. Бо складно зробити вибір. Але на виході там все одно нічого не залишається. Створюються такі умови, щоби без російського паспорта неможливо було навіть піти в магазин", – розповідає фермерка. 

Після "врожаю" мін одразу посів збіжжя

Фермер із Чернігівщини Іван Якуб каже, що тепер українські сапери вичистили від мін поля і це дало змогу вирощувати збіжжя. "Місцева влада спрацювала добре, коли розміновувала території. Бо аграрії мали можливість сіяти без затримок". 

Фермери працюють в мінус, але не здаються

Віце-президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Віктор Шеремета каже, що продовольча безпека сьогодні залежить від кожного аграрія. Зі слів президента цієї асоціації Віктора Гончаренка, виробничий потенціал скорочується, але не зменшується жага до перемоги. У багатьох фермерів вичерпуються запаси. "Аграрії працювали якщо не з мінімальним прибутком, то в мінус. Але ніхто не опускає руки і не здається. Є ще не зібрані площі. Фермери об'єднуються в кооперації, аби легше працювалося". Віктор Шеремета каже, що найбільшою проблемою є ціна (витрати фермера-ред). "Продаж продукції зернових культур є серйозним викликом. Експорт, хоч він і працює, але не в повному обсязі. Ціни знижені. А доставка виросла. І все це лягає на наші плечі", – підсумовує Віктор Шеремета. 

Фото: Слово і Діло