"Українські військові часто відкривають позитивні якості певних видів зброї, про які не здогадувалися їх розробники", — Лакійчук

"Українські військові часто відкривають позитивні якості певних видів зброї, про які не здогадувалися їх розробники", — Лакійчук

Нині чимала кількість західного озброєння застосовується в Україні вперше. Відтак Збройні сили України тестують цю зброю в реальних бойових умовах, що стане досвідом не лише для нашої країни, а й усього світу, переконаний керівник безпекових проєктів Центру глобалістики "Стратегія 21" Павло Лакійчук. В ефірі Українського радіо експерт також заявив, що Україна мала значний потенціал створення власної зброї, однак більшість розробок лише залишились на папері.

0:00 0:00
10
1x

"Чимала кількість західного озброєння застосовується в Україні вперше"

Лише справжнє бойове застосування зброї може стати критерієм і ефективним екзаменатором для будь-яких виробів. Значна частина тих озброєнь, яким зараз воює Україна проти Російської Федерації застосовується вперше за тим призначенням, за яким вони розроблялися. Часто виявляється, що заявлені характеристики насправді не відповідають дійсності. З іншого боку, українські військові відкривають часто позитивні якості певних видів зброї, про які навіть не здогадувалися їх розробники, зазначає Павло Лакійчук.

"Попит на російську зброю впав майже до нуля"

До широкомасштабного вторгнення Росія мала не лише "другу армію світу", а й входила до трійки найбільших експортерів зброї. Але експерт зауважує, що після того, як потенційні покупці російської зброї побачили її в роботі, то виявилось, що охочих купити ракети "Калібр" (в експортному варіанті — "Club-A, Club-M, Club-K, Club-S") стало значно менше. Лакійчук наголошує, що взагалі попит на російську зброю впав майже до нуля. "Хіба що іранці купують російські літаки в обмін на іранські дрони. Тож наразі є обмін нетехнологічним озброєнням між державами-ізгоями", — додає він.

Найпотужніші російські ракети вироблялися в Україні?

"Міжконтинентальні балістичні ракети, які здатні нести ядерний заряд, зокрема комплекс "Сармат", — це зброя, яку треба боятися завжди. Адже ядерний вибух — це дуже кепська штука. Однак та "ядерна дубинка", якою розмахувала Російська Федерація, очевидно, стає для світу дещо кривою. Найпотужніші, найефективніші і найстрашніші російські ракети насправді вироблялися у Дніпропетровську (сучасне місто Дніпро — ред.). І нині росіяни регулярно бомблять "Южмаш", який колись поставляв їм ракети, які несуть ядерні боєголовки "Сатана". Однак після того, як українці відмовилися продовжувати технічно обслуговувати ядерну зброю Російською Федерацією, росіяни довго і вперто намагалися створити аналог і розпочати власне виробництво ракет. І те, що вони створювали, є невдалою копією оригіналу", — розповідає Павло Лакійчук.

"Україна мала потенціал створення власної зброї"

Україна мала цілу низку видів ракетної зброї, які могли запропонувати не тільки для Збройних сил України, а й для міжнародних покупців, переконаний Лакійчук. "Але наша держава не дуже хотіла підтримувати КБ "Луч", "Южмаж", КБ "Південне", які насправді були і залишаються одними із провідних конструкторських і виробничих потенціальних підприємств, які можуть виробляти таку зброю. Попри всі перепони у нас працюють і "Нептуни", і "Корсари", і "Вільха", — каже експерт. Однак, за його словами, через те, що нашим підприємствам не дали зробити те, що вони хотіли, маємо все це у штучних екземплярах. Більшість розробок цих колись провідних у ракетобудівній галузі підприємств так і залишилися на папері або в макетах.

На думку Лакійчука, "рано чи пізно війна і обстріли закінчаться, і нам треба буде підіймати економіку держави. І було б дуже добре, якби відновили галузі економіки, які є прибутковими та потрібними у світі, зокрема створення української зброї".

Фото: defence-ua