У 2018 році було попереджено 11 замахів на президента — керівник УДО Гелетей

У 2018 році було попереджено 11 замахів на президента — керівник УДО Гелетей

У 2018 році було попереджено 11 замахів на президента України. Про це, а також про діяльність Управління державної охорони в ефірі Українського радіо в програмі "Персона ґратаповідомив керівник УДО, екс-міністр оборони Валерій Гелетей.

Ведуча:

Світлана Мялик

Чи аналізували ви в Управлінні держохорони ситуацію, яка склалася з мером Гданська Павелом Адамовичем? Які висновки зроблені з цієї події у Гданську?

— Всі випадки, які відбуваються у світі щодо нападу на керівників держав, осіб, які охороняються, політичних лідерів, чітко відслідковуються в Управлінні держохорони. Вивчаються недоліки, вивчається сам механізм скоєння злочину, вивчаються запобіжники, які могли б бути, але не спрацювали.

Щодо випадку, який відбувся 13 січня, коли був вбитий мер Гданська Павло Адамович. Ми співпрацюємо з нашими колегами з Польщі. Все те, що відбулося у прямому ефірі на сцені під час святкового заходу фактично всі бачили. Чому це відбулося і чому це могло статися? По-перше, на моє переконання, мер Гданська не мав професійної охорони.

Взагалі у нього у штаті охоронця як такого немає, є помічники, які, можливо, виконують роль охоронців або інші функції, які забезпечують нормальну роботу мера, але професійних тілоохоронців у мера Гданська не було. Мабуть, це і є причина того, що не спрацювали, не відреагували правоохоронні органи, тому що на таких заходах працюють не тільки тілоохоронці, а й працівники поліції, організатори заходу, які також беруть на себе відповідальність за заходи безпеки щодо тих людей, які знаходяться площі, і щодо тих людей, які виступають на сцені.

Тому мери міст мають мати професійну охорону, і це не повинно бути темою для спекуляцій.

Щодо ситуації, яка відбувається щодо попередження замахів на публічних осіб в нашій державі під час проведення велелюдних заходів. Чи були ухвалені після цього якісь кардинальні рішення? Як в цьому випадку працює Ваше відомство?

— Будь-який публічний захід, який проходить у місті, особливо за участі великої кількості людей, киян та гостей міста, особливо там, де знаходяться особи, які охороняються, Управління державної охорони завжди готується до таких заходів.

Підготовка — це тільки робота Управління державної охорони. Ми тісно співпрацюємо зі Службою безпеки, з підрозділом, який займається тероризмом, з підрозділами поліції, з розвідками. І напередодні будь-яких свят та масових заходів вся інформація збігається в одні руки Управління державної охорони, хоча взаємообмін інформацією відбувається постійно.

Перед тим як безпосередньо розпочати захід, ми вже маємо інформацію про те, що нас там очікує, і які заходи мають бути. Ми встановлюємо рамки, металошукачі, через які проходять люди, аби виявити небезпечні та заборонені предмети. Також працюють кінологічні групи.

Як у нас охороняються мери?

— Мер міста є поза межами діяльності Управління державної охорони. Їх охороняють правоохоронні органи. Законодавчо визначено, кому ми повинні забезпечувати безпеку. Це перші особи держави, керівники суду та Генеральної прокуратури, прем’єр-міністр, голова Верховної Ради. Кількість осіб, які охороняються, збільшується.

Крім того, це стосується й тих, хто приїжджає до України, а саме: керівники інших держав, міністри, спікери парламентів, керівники міжнародних організацій світу. Це не тільки право держави, а й обов’язок охороняти цих осіб під час перебування на території нашої країни.

Управління державної охорони забезпечує й безпеку центральних державних об’єктів, серед них і Центральна виборча комісія.  

— Так. Процес передачі і здачі бюлетенів теж під контролем охорони на період виборчої кампанії. Приміщення Центральної виборчої комісії та голову ЦВК ми охороняємо постійно.  Тобто наша відповідальність — це Центральна виборча комісія та все, що в ній відбувається.

А на період виборчих кампаній це посилюється?

— Звичайно. Посилюються заходи безпеки і враховуються всі ті недоліки, що були в минулих роках. У цьому беруть участь і відповідні підрозділи Міністерства внутрішніх справ, і Служби безпеки, щоб вибори пройшли в Україні цивілізовано. Тобто це запобігання тим негативним процесам, які теоретично могли б бути.  

Що стосується замахів на керівників держави. Скільки замахів за останній рік вдалось попередити?

— У 2018 році було попереджено близько 11 замахів тільки на президента нашої держави.

Чи буде надана державна охорона предстоятелю Православної Церкви України?

— На моє глибоке переконання, я за те, щоб наш митрополит Єпіфаній, предстоятель Православної Церкви України був під державною охороною. Поки що законодавство не передбачає забезпечення державної охорони релігійних керівників. Сьогодні ми прописали цю посаду у законі про Службу державної охорони, що при його згоді він має право на забезпечення державної охорони. При згоді Епіфанія президент може підписати відповідний указ про забезпечення безпеки, як у багатьох країнах світу забезпечується безпека керівникам церков.

Прослухати повну версію.

На фото: керівник Управління державної охорони, екс-міністр оборони Валерій Гелетей та ведуча Світлана Мялик 

Останні новини
"Це письменниця, яка промовляє до сучасного читача" — літературознавиця про Ольгу Кобилянську
"Це письменниця, яка промовляє до сучасного читача" — літературознавиця про Ольгу Кобилянську
Ведуча Українського Радіо Галина Бабій отримала премію імені Джеймса Мейса
Ведуча Українського Радіо Галина Бабій отримала премію імені Джеймса Мейса
Миколай Сєрга: "Культурний Десант розбиває міфи російської пропаганди за кордоном"
Миколай Сєрга: "Культурний Десант розбиває міфи російської пропаганди за кордоном"
"Криза поглиблюється, слово за Заходом". Панченко про поствиборчу Грузію
"Криза поглиблюється, слово за Заходом". Панченко про поствиборчу Грузію
"Гомін Out. Ексклюзив" на ютубі Радіо Промінь: найкраще з невиданого
"Гомін Out. Ексклюзив" на ютубі Радіо Промінь: найкраще з невиданого
Новини по темі
Довгостроково політика Трампа щодо Китаю дуже вигідна Україні — Харитонов
ТЦК та СП виконуватимуть свої функції до кінця війни — Веніславський
Покоління TikTok перемогло покоління гречки — Присяжнюк про 1-й тур президентських виборів у Румунії
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
"Рамштайн" без США та Євросоюз без Орбана – Дикий про допомогу західних партнерів у 2025 році