Академічний оркестр народної та популярної музики Українського Радіо

Академічний оркестр народної та популярної музики Українського Радіо був створений 1929 року в Харкові – тодішній столиці України.

Спочатку в його складі були мандоліни, лютні, гітари, домри, концертини, баяни. З 1959 року склад оркестру кардинально змінився. До нього увійшли скрипки, альти, віолончель, контрабас, бандури, цимбали, сопілка, флейта, кларнет, ударні інструменти. Згодом колектив збільшився за рахунок кобз та духових інструментів.

У різні роки оркестр очолювали диригенти Володимир Комаренко, Микола Хіврич, Андрій Наумов, Андрій Бобир, Валерій Варакута. З оркестром також  працювали диригенти Григорій Куляба, Марк Геліс, Віктор Гуцал, Святослав Литвиненко.

З 2013 р. художній керівник і головний диригент колективу – Михайло Пікульський.
  
У репертуарі колективу багато творів композиторів – основоположників української професійної музики: Миколи Лисенка, Михайла Завадського, Семена Гулака-Артемовського, Остапа Нижанківського. Широко представлена у програмах оркестру творчість Левка Ревуцького, Бориса Лятошинського, Михайла Вериківського, Андрія Штогаренка, Ігоря Шамо, Віталія Кирейка, Климентія Домінчена, Миколи Дремлюги, Олександра Білаша,  Костянтина Мяскова. У золотому фонді Українського радіо зберігаються записи оркестру з корифеями української оперної сцени – 3оєю Гайдай, Борисом Гмирею, Іваном Паторжинським, Марією Литвиненко-Вольгемут, Ларисою Руденко та видатними співаками  України: Дмитром Гнатюком, Євгенією Мірошниченко, Анатолієм Солов'яненком, Миколою Кондратюком, Анатолієм Мокренком, Галиною Туфтіною та іншими.

Академічний оркестр народної та популярної музики Українського Радіо постійно збагачує репертуар творами вітчизняної та світової класики, виступає ініціатором численних  мистецьких акцій. Єдиний серед колективів такого рівня,  він розробляє і відтворює у записах та концертному виконанні унікальний і надзвичайно цікавий напрямок, який можна охарактеризувати як синтез фольклорної музичної спадщини з сучасними засобами обробки й аранжування. Прикладом такої діяльності є записи до фонду Українського радіо опери-ораторії Петра Петрова-Омельчука "Опришки" за літературним твором Гната Хоткевича, фольк-кантати Володимира Рунчака "Чумацькі пісні", оригінальних творів сучасних композиторів Володимира Шумейка, Віктора Степурка. Ці роботи отримали схвальну оцінку не тільки в Україні, а й за кордоном. Оркестр часто звертається до історичної спадщини. Репертуар колективу поповнили цикли стрілецьких та повстанських пісень, композиторів діаспори в обробках кращих майстрів аранжування.

Академічний оркестр народної та популярної музики Українського Радіо – постійний учасник  міжнародних музичних фестивалів України, таких як "Київ Музик Фест" та "Музичні прем'єри сезону". Виступи колективу у найпрестижніших залах Києва – Національній філармонії України, Національному будинку органної та камерної музики, Національному палаці "Україна", "Українському домі" на творчих вечорах видатних композиторів і виконавців завжди схвально сприймаються слухачами.

По-справжньому дослідницькою роботою можна назвати відновлення оркестром виконавських традицій на призабутих народних музичних інструментах – лірі, окарині, ребрі, козобасі, сопілці. Високий рівень майстерності артистів і солістів колективу заохочує композиторів до створення для оркестру нетрафаретних  творів, таких як "Концерт для кобзи" Костянтина Мяскова, "Концертино для мандоліни"  Євгена Льонка, "Старосвітська елегія" Юрія Шевченка, "Романс для скрипки" та "Концерт для баяна" Анатолія Гайденка, концертні п’єси для цимбал Ісидора Бурдіна, Павла Теуту та багатьох інших.

Високий виконавський рівень оркестру, його яскраве звучання приваблюють провідних співаків України. Солісти Національної опери України: Людмила Монастирська, Сергій Магера, Сусанна Чахоян, Тарас Штонда, Наталія Николаїшин, Олександр Бойко, Алла Позняк, Лілія Гревцова, Володимир Тишков, Дмитро Іванченко беруть участь у творчих проєктах колективу та здійснюють високоякісні записи до фондів Українського Радіо.